• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sztuczna inteligencja będzie rozpoznawać guzy nerek

ws
12 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
System będzie w najbliższym czasie testowo wdrożony w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. System będzie w najbliższym czasie testowo wdrożony w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku.

Naukowcy i studenci z Politechniki Gdańskiej opracowali nowatorski system do rozpoznawania złośliwości guzów nerek. Dzięki niemu możliwa będzie dokładniejsza diagnoza, a także zmniejszenie liczby niepotrzebnych operacji narażających zdrowie i życie pacjentów. System będzie w najbliższym czasie testowo wdrożony w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku.



Czy miał(a)byś obawy przed zgłoszeniem się do szpitala w obecnej sytuacji?

Większość pacjentów, u których występują guzy nerek, to osoby starsze, dla których operacja usunięcia guza może okazać się wysoce ryzykowna. Zdaniem lekarzy, jeśli guz nie jest złośliwy, bezpieczniej jest nie wykonywać operacji i pozostawić guz do dalszego obserwowania.

Określenie złośliwości guza nie jest jednak prostym zadaniem. Szacuje się, że obecnie w Polsce 15 do 20 proc. operacji usunięcia nerki po wykryciu w niej guza wykonywanych jest niepotrzebnie, bo guz, początkowo określony jako złośliwy, po operacji i zbadaniu histopatologicznym okazuje się łagodny.

Rocznie w Polsce jest to około 900 operacji, które bez potrzeby narażają zdrowie pacjentów i znacząco pogarszają komfort ich życia, a problem ten będzie w przyszłości tylko narastać. Przyczynić do tego może się również pandemia wirusa SARS-CoV-2, która powoduje choroby nerek nawet u 15 proc. zakażonych nim pacjentów.

Lekarskie wizyty domowe w Trójmieście


Sztuczna inteligencja pomoże określić prawdopodobieństwo złośliwości guza



Naukowcy i studenci PG opracowali system TITAN (Technology In Tumor ANalysis), który przy użyciu technologii uczenia maszynowego i algorytmów sztucznej inteligencji określa prawdopodobieństwo złośliwości guza nerki na podstawie zdjęcia tomografii komputerowej (TK) jamy brzusznej, osiągając skuteczność na poziomie 87 proc.

Do opracowania modelu predykcyjnego zdobyto ponad 15 tys. zdjęć tomografii komputerowej z niemal 400 przypadków medycznych.

- Przy opracowywaniu naszego algorytmu przykładaliśmy szczególną uwagę do rozpoznawania guzów łagodnych, gdyż to właśnie poprawne ich wykrycie może potencjalnie uratować życie pacjenta - tłumaczy Aleksander Obuchowski, główny architekt AI projektu. - Nie było to łatwe zadanie, gdyż guzy łagodne stanowiły tylko 26 proc. naszej bazy danych. Po przeanalizowaniu dziesiątek architektur sieci neuronowych i metod przetwarzania obrazów udało się nam jednak osiągnąć wynik 10/10 poprawnie rozpoznanych guzów łagodnych.
To pozwoliło z kolei na zbudowanie bazy wiedzy, na której wytrenowane zostały algorytmy wykorzystujące głębokie sieci neuronowe, osiągające tak wysoką skuteczność przy jednoczesnym wychwytywaniu 10 na 10 guzów łagodnych. W rezultacie może się to przełożyć na ocalenie błędnie usuwanych nerek i ograniczenie liczby niepotrzebnych operacji.

- Dzięki wykorzystaniu systemu TITAN lekarz uzyskuje dodatkową opinię w postaci sugestii algorytmu w ciągu zaledwie kilkunastu sekund - wyjaśnia dr inż. Patryk Jasik. - System nie zastępuje jednak diagnozy lekarskiej, a jedynie zwraca uwagę na to, które przypadki mogły zostać błędnie zaklasyfikowane. Dzięki systemowi lekarze są w stanie uważniej przyjrzeć się takim guzom, skonsultować diagnozę z innymi specjalistami bądź skierować pacjenta na dalsze badania. Taka selekcja w rezultacie może znacząco ograniczyć liczbę błędnie zdiagnozowanych guzów.
Dodatkowo, jeżeli w badaniu histopatologicznym okaże się, że guz faktycznie był złośliwy, lekarz może dodać taki przypadek do bazy wiedzy, co usprawni działanie algorytmu w przyszłości.

Zespół Radiato.ai. Od lewej: Roman Karski, dr inż. Paweł Syty, Aleksander Obuchowski, dr inż. Patryk Jasik, Mateusz Anikiej, Barbara Klaudel, Bartosz Rydziński, lek. Mateusz Glembin. Zespół Radiato.ai. Od lewej: Roman Karski, dr inż. Paweł Syty, Aleksander Obuchowski, dr inż. Patryk Jasik, Mateusz Anikiej, Barbara Klaudel, Bartosz Rydziński, lek. Mateusz Glembin.

Pierwsze testy w gdańskim szpitalu



System będzie w najbliższym czasie testowo wdrożony w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku, gdzie lekarze wykorzystywać go będą w diagnozie bieżących przypadków guzów nerek. Jest to pierwszy tego typu system w Polsce, który będzie wykorzystywany w praktyce.

Został stworzony w ramach programu e-Pionier, prowadzonego przez Excento, spółkę celową Politechniki Gdańskiej, łączącego zespoły młodych programistów z instytucjami publicznymi w przygotowywaniu innowacyjnych rozwiązań z branży ICT. Problem braku narzędzi diagnostycznych wykorzystujących technologie informatyczne został zgłoszony z ramienia spółki Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o. o. oraz Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku przez dr. n. med. Wojciecha Narożańskiego.

Szkoły wyższe w Trójmieście


W zespole Radiato.ai, który opracował TITAN, są: dr inż. Patryk Jasia (team leader) oraz dr inż. Paweł Syty (product owner) z Wydziału FTiMS PG, a także studentci Wydziałów FTiMS i ETI: Aleksander Obuchowski (head AI architect), Roman Karski (data scientist), Barbara Klaudel (medical image specialist), Bartosz Rydziński (backend developer) i Mateusz Anikiej (devops). W zespole pracował również lekarz Mateusz Glembin z Oddziału Urologii Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.
ws

Miejsca

Opinie (39) 2 zablokowane

  • Brawo (2)

    • 22 0

    • Zbyt trudne pytania. Po prostu nie padły w rozmowie :)

      O ile taka była

      • 1 5

    • Siedza autorzy projektu na forumi i pisza sobie komentarze - beka :)

      • 0 5

  • (3)

    Co oznacza skuteczność 87% i co oznacza wychwytywanie 10/10 guzów łagodnych?

    A z "głębokimi sieciami neuronowymi" to się chyba komuś deep learning pomerdkował.

    Jest jakiś (peer-reviewed) papier do tego?

    • 5 10

    • (2)

      Skuteczność 87% oznacza że system poprawnie rozpoznaje 87/100 guzów klasyfikując je jako "złośliwy" lub "łagodny" dotakowo, w próbce testowej przygotowanej przez szpital na podstawie historycznych przypadków było 10 guzów łagodnych i system wszystkie te guzy zakwalifikował poprawnie jako łagodne, stąd 10/10.

      "Głęgokie sieci neuronowe" faktycznie pochodzą od angielskiego "Deep neural networks" czyli części dziedziny "Deep Learning"

      2 Publikacje są obecnie w trakcie recenzji jak tylko się ukażą na pewno się nimi podzielimy :)

      • 19 1

      • Gratuluje (1)

        Gratuluje i życzę dalszych sukcesów.
        Proszę nie zwracać uwagi na te wszystkie głupie komentarze.
        Zastanawiam się zawsze co siedzi w ludziach, że zamiast pogratulować sukcesu muszą napisać coś głupiego.
        Jeszcze raz gratulacje, powodzenia i pracy przy nowych ciekawych projektach.

        • 9 0

        • Ale czemu zaraz głupie? Jak ktoś nie rozumie i pyta to nie znaczy, że jest głupi. Powiedziałbym, że wręcz odwrotnie.

          • 2 0

  • A teraz poprosimy o przedstawienie grupy w języku polskim (7)

    w końcu polska uczelnia i polacy studenci, a wszystko znajduje się w Polsce.

    • 5 15

    • A teraz poprosimy o skorzystanie ze słownika, który również znajduje się w Polsce.

      • 10 2

    • Ciekawe ze jasnym dają przedrostki z tytułami naukowymi a innym nie (2)

      Czy Ci bez przedrostków to ludzie z średnim wykształceniem lub studenci czy mgr lub inz?

      • 0 3

      • Studenci w trakcie studiów inżynierskich :) (1)

        • 2 0

        • Zdolni studenci

          Prace inżynierskie w toku :)

          • 2 0

    • Dewops bakenda z produktolnerem :)

      • 0 0

    • (1)

      Jak bym słyszał mężów sióstr mojej żony z Elbląga. Tłuki po byle jakich zawodówkach, obecnie taksówkarze, większych złodziei i chamów nie znam. Żona dała im voucher na darmowy pobyt w 5 gwiazdkowym hotelu we Wrocławiu, żeby liznęli trochę innego życia. I co, okazało się, że byli bardzo niezadowoleni, gdy na śniadaniu kelner, jakiś obcokrajowiec, zwracał się do nich po angielsku. Osłom, którzy ledwo co mówią po polsku bardzo się to nie spodobało. Po powrocie powiedzieli, że przecież byli w Polsce i tu trzeba mówić po polsku. Na moje stwierdzenie, że nigdzie nie jest tak napisane i jedynie w urzędzie mogą liczyć na to, że zostaną obsłużeni po polsku, a mówić można w każdym języku, byle nikogo nie obrażać oburzyli się jeszcze bardziej. Na to ja przypomniałem im, że wtedy kiedy ja uczyłem się, m.in. języków oni oglądali na video filmy klasy B i C, albo udawali, że są Limahlami, to może teraz potrafią kung-fu, albo chociaż tak ładnie śpiewać jak Limahl. A to, że trafili do takiego hotelu to czysty, niezależny od nich przypadek i widać, że tam nie pasują. Korzystając z okazji, przypomniałem im, że zawsze jak nas odwiedzali twierdzili, że nasz dom jest dla nas za duży, że po co nam takie szybkie samochody, że za daleko latamy na urlopy itp. Wszystko co robiliśmy i robimy było dla nich głupie i bez sensu. Na co jeden z nich się odezwał, że po co mu angielski, skoro cały czas siedzi w Elblągu. Więc mu odpowiedziałem, że niestety, ale jest skazany na życie w tym mieście, bo poza nim gubi się na prostej drodze, gdyż jego mądrość kończy się za tablicą z napisem Elbląg. Od tej pory już ich więcej nie widziałem i nie chce oglądać. Niech ich zazdrość i głupota zżera w Elblągu.

      • 4 0

      • Elbląg to wieś udająca miasto. Jak tam jadę, to czuję się tak, jakbym się cofnął w czasie o 20-25 lat. Może 20% mieszkańców się do czegoś nadaje, reszta mentalnie niczym nie różni się od mieszkańców obwodu kaliningradzkiego.

        • 0 0

  • Czyli co 12. przypadek nierozpoznany. I oby na tym dię tylko skończyło! (7)

    słowem b. kiepsko. Wygląda na to, że baza danych b. słaba. Naprawdę nie ma się czym chwalić.
    Gdyby lekarz miał podejmować decyzję ns podstawie tego "algorytmu" w innych przypadkach, to...

    • 2 15

    • Jest się czym chwalić. (3)

      Algorytm osiągnął skuteczność 87%, a przeciętny lekarz radiolog stawia prawidłową diagnozę w 80-85% przypadków.

      • 8 0

      • Czyli nieprzeciętny (kto to taki) stawia diagnozę trafniej niż "sztuczna inteligencja" (definicja nieznana). (2)

        Pomijam urodę terminu "przeciętny", ale jaki jest cel tego projektu? (oprócz bełkotu typu "wsparcie" człowieka)?

        • 0 7

        • Nie tak działa średnia XD

          • 5 0

        • Tak, ponadprzeciętny stawia (póki co) lepszą diagnozę...

          ...ale jego wykształcenie kosztuje setki tysięcy złotych. A potem często wyjeżdża za granicę (przypomnę - "niech jadą..."). W Polsce naprawdę brakuje lekarzy. A analiza zdjęć TK nie jest łatwa. System wspiera pracę lekarzy którzy np. nie są do końca pewni swojej diagnozy. Może też służyć do szkolenia / egzaminowania przyszłych radiologów.

          • 8 0

    • Zobaczymy jak wypadna testy

      Na razie to PR i bicie piany...

      • 0 0

    • Musisz być rozchwytywany na imprezach.

      • 0 0

    • 87% to jest rewelacyjny wynik przy diagnostyce tego rodzaju i gdyby lekarz radiolog miał możliwość zweryfikowania każdego zdjęcia dodatkowo tą metodą to znacznie usprawniłoby to pracę.
      Wielu ludzi chyba mylnie uznaje, że leczenie i diagnoza to jak naprawa pralki czy innego urządzenia, gdzie tylko kwestią czasu jest całkowite usunięcie usterki. W praktyce niestety tak nie jest...

      • 5 0

  • widac ze inteligencja sztuczna a ludzie pochodza chyb z zad*pia londynskiego (2)

    • 0 12

    • jeden normalny lekarz a reszta to angole!!! (1)

      • 2 5

      • Ksenofob :0

        • 5 0

  • Ale te nazwy managerów są straszne (1)

    A przecież obowiązuje w Polsce ustawa o ochronie naszego języka.
    Czy naprawdę nie można tego przetłumaczyć??

    • 3 9

    • Postanowienia ustawy nie dotyczą:

      (...)
      - działalności dydaktycznej i naukowej szkół wyższych,(...)
      - twórczości naukowej i artystycznej
      - zwyczajowo stosowanej terminologii naukowej i technicznej
      (...)

      • 8 0

  • Jak się w ogóle tam dostaniesz

    zacznijmy od tego...
    Teraz tylko za covida kasę dostają ....

    • 1 0

  • Fajnie, że przy tym projekcie (przypomnę, że (4)

    chodzi o diagnostykę na podstawie TK) nie brał udziału żaden radiolog. Budzi to pewne wątpliwości, czy prawidłowa była ocena zmian. Poza tym tym przydatność tego programu będzie niewielka lub żadna. Bywa, że nawet histpat nie rozstrzyga, a guza łagodnego często też trzeba usunąć.

    • 2 8

    • System był trenowany... (2)

      ... na podstawie wyników badań histopatologicznych (z biopsji), a nie na podstawie oceny radiologa (który, jak wiemy, może się czasem pomylić - wyniki biopsji prawie zawsze są prawidłowe). Zatem obecność radiologa nie była konieczna w zespole. Guza łagodnego czasem może i trzeba usunąć, ale niekoniecznie od razu z całą nerką... A w przypadku podejrzenia guza złośliwego tak zwykle bywa.

      • 7 1

      • Projekt był prowadzony pod nadzorem urologa specjalisty, który konsultował się z radiologami

        • 7 0

      • Obecnie przy niewielkich , dobrze zlokalizowanych guzach złośliwych wykonuje się tumorektomię z

        zachowaniem nerki. Jeśli podstawą trenowania systemy były wyniki biopsji, to tym bardziej maleje jego wiarygodność. Wyniki biopsji często mają się nijak do oceny pooperacyjnej preparatu.

        • 0 0

    • Bylo dofinansowanke to jest i projekt :)

      A AI/ML jest po prostu modne...

      • 2 2

  • Sztuczny rozum (1)

    Ślepa wiara w komputer. Sztuczna inteligencja może tylko tyle, ile jej człowiek podsunie. Dalej będzie dylemat: może pacjent jest chory, a może nie jest chory. Chyba że w docelowym wyniku komputerowej diagnozy uwzględniane będą przypadki bezobjawowej choroby. Wtedy program zawsze wskaże chorego.

    • 0 13

    • nie masz pojęcia o czym piszesz

      • 5 0

  • (1)

    A tymczasem lekarze wieloletnie problemy zrzucaja na "nie wiem"
    A ty czlowieku domyslaj sie lataaaami co ci jest -.- zwlaszcza gdy chodzi.o hormonalne zaburzenia. Masz wszystkoe objawy, ale wg tabelki masz w normie. No wiec pani sobie na pewno wymysla

    • 1 4

    • Zmień lekarza.

      • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja Marketing w Kulturze 2024 (3 opinie)

(3 opinie)
konferencja

Nowe Trendy w Turystyce

399 zł
konferencja

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Freon to:

 

Najczęściej czytane