TEDx na UG. Znana konferencja popularnonaukowa znowu w Gdańsku

10 czerwca 2021, 8:00
ws
11 czerwca gmach Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego ugości 12 prelegentów i prelegentek - ludzi nauki, biznesu, kultury i działań społecznych. Więcej zdjęć (13)

11 czerwca gmach Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego ugości 12 prelegentów i prelegentek - ludzi nauki, biznesu, kultury i działań społecznych.

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

11 czerwca gmach Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego ugości 12 prelegentów i prelegentek - ludzi nauki, biznesu, kultury i działań społecznych.

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Od medycyny, biotechnologii, poprzez edukację, ekonomię, ekologię, tematy genderowe, aż po rolę wrażliwości w życiu naukowców - już 11 czerwca na UG odbędzie się pierwsza edycja znanej na całym świecie marki konferencji popularnonaukowych TEDx. Uniwersytet Gdański odwiedzą przedsiębiorcy, badacze, naukowcy i aktywiści związani ze środowiskiem akademickim lub jego bezpośrednim otoczeniem.TED to cykl corocznych konferencji organizowanych na całym świecie - ich zadaniem jest prezentowanie pomysłów, które w znaczący sposób mogą przyczynić się do zmiany naszych postaw, rozwiązania ważnych problemów, zarówno w skali światowej, jak i w naszym bezpośrednim otoczeniu. Czołowi badacze, aktywiści, artyści i myśliciele dzielą się pomysłami z wielu dyscyplin - przeróżnymi "ideami wartymi rozpowszechnienia".

11 czerwca gmach Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego ugości 12 prelegentów i prelegentek - ludzi nauki, biznesu, kultury i działań społecznych.

Kto wystąpi na scenie TEDxUniversityofGdansk?Wśród prelegentów znalazła się m.in. Natasza Kosakowska-Berezecka, psycholożka międzykulturowa i mediatorka kierująca Zakładem Psychologii Międzykulturowej i Rodzaju Uniwersytetu Gdańskiego. Na scenie wystąpi także Krzysztof Łukaszuk, naukowiec, lekarz i kierownik medyczny klinik leczenia niepłodności Invicta, a także Marta Jurczyk, edukatorka seksualna i trenerka dramy pedagogicznej. Obok znanych nazwisk pojawią się też świeże głosy.

Jacek Piskozub to fizyk morza i profesor w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie. Bada wpływ globalnego ocieplenia na morza i oceany - opowie, jak powstrzymać falę zmian klimatycznych.

Profesor Monika Zawadzka jest architektką, projektantką i antropolożką kulturową wykładającą na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na scenie TEDxUG opowie, czym jest dobry design miasta i jak wpływa na nasz dobrostan.

Jedną z prelekcji przedstawi nietuzinkowy duet - Kaja Kędzioł oraz Pola Biblis - współzałożycielki Młodej Zarazy zrzeszającej młodych aktywistów z Pomorza. Opowiedzą o swojej wizji zaangażowania społecznego i przybliżą kulisy działania ruchów młodzieżowych.

Jak powstają szczepionki? Na to pytanie odpowie profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, wirusolog, która specjalizuje się w biologii molekularnej wirusów, a zawodowo związana jest z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie kieruje Zakładem Biologii Molekularnej Wirusów.

Prof. zw. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, z wykształcenia historyk, socjolog i antropolog, to nie tylko uczony i badacz, ale także działacz społeczny, zaangażowany w rozwój i animację lokalnej społeczności. Udowodni, że dobra edukacja, tak jak fala, nie może stać w miejscu.

Katarzyna Chmur łączy w sobie pasję do chemii, muzyki, poezji, kultury białoruskiej i ogromną wrażliwość. TEDxUG będzie okazją, by usłyszeć jej opowieść o meandrach poszukiwań własnego "ja" oraz surfowaniu na fali życiowych inspiracji.

Jak płynąć pod prąd lub dać początek fali zmianMotywem przewodnim TEDxUniversityofGdańsk jest "WAVE", czyli fala. Dwanaście wyjątkowych osobowości o niebanalnym podejściu do nauki, biznesu, kultury i działań społecznych pokaże nam, jak płynąć pod prąd lub dać początek fali zmian.

- To nie tylko symbol cyklicznych transformacji, ale również metafora dynamicznych zmian społecznych i kulturowych - mówi Justyna Burzyńska, współorganizatorka wydarzenia, stojąca na czele zespołu ds. Komunikacji i Wizerunku.
- Trudno się żyje w pandemii. Tym bardziej powinniśmy zrobić dla społeczności Uniwersytetu (i dla całego regionu) coś miłego, mądrego i ważnego. Zrobimy to razem? - zaprasza dr Miłosz Wojtyna z Wydziału Filologicznego, pomysłodawca konferencji.

Gdańsk częścią globalnego ruchuTEDx to globalny ruch poświęcony przekazywaniu wartościowych idei z zakresu m.in. biznesu, innowacji i nauk społecznych. Szerzenie pomysłów odbywa się poprzez niezależnie organizowane wydarzenia inspirowane TED - znaną na całym świecie marką konferencji naukowych realizowanych corocznie przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation.

Od uruchomienia programu TEDx w marcu 2009 r. na całym świecie odbyło się ponad 4500 wydarzeń. Każde z nich ma charakter non-profit i powstaje dzięki grupie wolontariuszy i partnerów. Łączy je także misja szerzenia wartościowych idei, innowacji, a przede wszystkim bezcenne dzielenie się doświadczeniem, know-how i wzorcami.

ws

Opinie wybrane


wszystkie opinie (45)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.