Trójmiejskie uczelnie wyróżnione w prestiżowym szanghajskim rankingu

3 lipca 2020, 13:30
Wioleta Stolarska

Trzy uczelnie z Pomorza zostały wyróżnione przez twórców tzw. Listy Szanghajskiej, czyli zestawienia najlepszych szkół wyższych na świecie. Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Gdański znalazły się na liście uczelni najlepszych w nauczaniu poszczególnych przedmiotów (Shanghai's Global Ranking of Academic Subjects).Uczelnie z całego świata oceniane były w 54 dyscyplinach naukowych, obejmujących takie obszary jak: nauki o życiu, nauki ścisłe, medyczne, inżynieryjne i techniczne oraz społeczne. W rankingu oceniane są publikacje naukowe - ich liczba, cytowania, współpraca międzynarodowa, a także liczba artykułów zamieszczanych w najlepszych czasopismach naukowych dla wybranej dyscypliny.

W rankingu znalazło się w sumie ponad cztery tysiące uniwersytetów.

Czytaj też: Rekrutacja na uczelniach trwa. Jaki wybór mają przyszli studenci?

W tegorocznej edycji Shanghai's Global Ranking of Academic Subjects Politechnika Gdańska została sklasyfikowana w trzech dyscyplinach badawczych należących do dziedziny inżynierii (Engineering): inżynieria lądowa, inżynieria chemiczna oraz elektrotechnika i elektronika.

Najwyższy wynik PG uzyskała w dyscyplinie inżynieria lądowa (Civil Engineering) uzyskując 23,3 punktów, co jest jednocześnie najlepszym wynikiem spośród polskich uczelni biorących udział w rankingu. Zapewnił on PG w tej dyscyplinie pozycję w przedziale 201-300 w rankingu światowym.

Oprócz inżynierii lądowej PG sklasyfikowana została także w dyscyplinach: inżynieria chemiczna (Chemical Engineering, 18 punktów) oraz elektrotechnika i elektronika (Electrical&Electronic Engineering, 16,7 punktów), uzyskując w obu przypadkach pozycję na świecie w przedziale 401-500.

Uczelnie wyższe w Trójmieście


W zestawieniu Global Ranking of Academic Subjects pojawił się również Gdański Uniwersytet Medyczny w kategorii nauk medycznych w obszarze medycyny klinicznej (Clinical medicine) zajmując miejsce w przedziale 301-400.

Uniwersytet Gdański znalazł się na liście najlepszych uniwersytetów w dyscyplinie nauk o ochronie środowiska (Ecology, 18,8 punktów) uzyskując pozycję na świecie w przedziale 401-500.

Uniwersytet Warszawski i Jagielloński w głównym zestawieniuSzanghajski Uniwersytet Jiao Tong rozpoczął publikację Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata (ARWU), czyli tzw. rankingu szanghajskiego w podziale na przedmioty akademickie w 2009 roku.

Od 2003 roku Academic Ranking of World Universities (ARWU) corocznie prezentuje 500 najlepszych uniwersytetów na świecie. Na głównej Liście Szanghajskiej znalazły się Uniwersytet Jagielloński w czwartej setce (pomiędzy 301. a 400. miejscem, w zestawieniu nie są podawane dokładne pozycje w takich zakresach) oraz Uniwersytet Warszawski w piątej setce (pomiędzy 401. a 500. miejscem w zestawieniu).

Najlepszą uczelnią świata w ARWU po raz kolejny okazał się Uniwersytet Harvarda. W pierwszej trójce najlepszych uczelni na świecie znalazły się również dwie inne amerykańskie uczelnie - Uniwersytet Stanforda oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT). Wśród europejskich szkół wyższych najlepsze okazały się dwie brytyjskie: Cambridge (miejsce trzecie) oraz Oxford (miejsce siódme).
Czy wybierając uczelnię wyższą sugerowałe(a)ś się tym, które miejsce zajmuje w rankingach?
24%

tak, ponieważ jest to gwarancja wysokiego poziomu nauczania

30%

przeglądałe(a)m rankingi jedynie z ciekawości

40%

nie, ponieważ nie wierzę w rzetelność tego rodzaju zestawień

6%

nie studiowałe(a)m na uczelni wyższej

zakończona

łącznie głosów: 227