Trwa rekrutacja na trójmiejskie uczelnie

4 lipca 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Marzena Klimowicz-Sikorska

Po rozdaniu świadectw tegoroczni abiturienci zaczęli szturmować trójmiejskie uczelnie. Podpowiadamy do kiedy trwają e-rekrutacje.W piątek tegoroczni maturzyści otrzymali świadectwa dojrzałości. Jeszcze przed ogłoszeniem wyników mogli składać podania na studia w ramach e-rekrutacji. Za kilka dni, po podaniu punktów z egzaminów, dowiedzą się na jaki kierunek się dostali. Tymczasem muszą się śpieszyć, bo czasu do końca rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia pozostało niewiele.

Na Politechnice Gdańskiej internetowy formularz można wypełniać do 9 lipca do godz. 15:00. Do tego czasu trzeba podać wyniki matur. Bez uzupełnienia tych danych nie ma szans na udział w dalszej rekrutacji (po wprowadzeniu wyników matur, system rekrutacyjny wygeneruje listę wstępnie przyjętych, wówczas maturzyści mają czas na składanie dokumentów). Więcej na stronie: www.pg.gda.pl.

Miejsc na Politechnice Gdańskiej jest sporo - w tym roku uczelnia przygotowała ich 5850 - zarówno na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia, łącznie na 33 kierunkach. W tym roku na PG opłata rekrutacyjna (jedna, bez względu na ilość wybranych kierunków) wynosi 70 zł.

Na Uniwersytecie Gdańskim z kolei na każdym kierunku rekrutacja kończy się w innym terminie. Szczegóły znajdziecie na stronie uczelni: www.ug.edu.pl. W tym roku uniwersytet przygotował ponad 17 tys. miejsc dla nowych studentów (na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych na I i II stopniu) na 60 kierunkach studiów w zakresie ponad 200 specjalności. Nowością na uczelni są takie kierunki, jak: bezpieczeństwo narodowe, biznes i technologia ekologiczna, etnofilologia kaszubska, iberystyka, kryminologia, pedagogika wczesnej edukacji, podatki i doradztwo podatkowe, sinologia czy zarządzanie instytucjami artystycznymi. Na UG opłata rekrutacyjna wynosi 85 złotych.

Śpieszyć się za to trzeba ze składaniem podań na Gdański Uniwersytet Medyczny, bo tylko do 7 lipca trwa pierwszy nabór. Jak na razie o studiach tam marzy ponad 7 tys. kandydatów, z czego 3,8 tys. osób zarejestrowało się już na kierunek lekarski, 1,7 tys. osób na lekarsko-dentystyczny, a 800 na farmację. Rejestracja prowadzona jest w systemie rekrutacji on-line za pośrednictwem strony: www.rekrutacja.gumed.edu.pl.

Ile tu wynosi opłata rekrutacyjna? To zależy na jaki kierunek się wybieramy. I tak 150 zł zapłacimy jeśli ubiegamy się o przyjęcie na studia I stopnia na kierunku techniki dentystyczne, 100 zł na kierunku fizjoterapia oraz ratownictwo medyczne, a 85 złotych na pozostałe kierunki studiów.

Na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu rekrutacja trwa przez niemal cały lipiec, jednak na każdym kierunku kończy się ona w innym terminie. Egzaminy wstępne rozpoczynają się 9 i kończą 15 lipca. Termin ten dotyczy wszystkich kierunków. Uczelnia jednak zastrzega sobie możliwość jego zmiany, co uzależnione będzie od ilości kandydatów. Opłata rekrutacyjna wynosi od 85 do 100 zł. Więcej w informatorze AWFiS (pdf).

Trójmiejskie uczelnie artystyczne jak Akademia Sztuk Pięknych i Akademia Muzyczna praktycznie zakończyły już pierwszy nabór na studia. Teraz te osoby, które się dostały muszą dostarczyć potrzebne dokumenty.

Za to na Akademii Morskiej o przyjęcie na studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia można starać się aż do 23 lipca. Uczelnia oferuje 7 kierunków i 30 specjalności. Opłata rekrutacyjna wynosi 85 zł. ekrutacja.am.gdynia.pl

Do połowy lipca trwają rekrutacje na studia cywilne na Akademii Marynarki Wojennej (na studia wojskowe rekrutacja zakończyła się 3 lipca). Dla cywilnych studentów opłata wynosi 85 zł. www.amw.gdynia.pl

A jak wygląda rekrutacja na wybranych uczelniach niepublicznych w Trójmieście? Różnicę przede wszystkim widać w opłacie rekrutacyjnej. Ale od początku.

Jeśli myślimy o studiowaniu w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie musimy, jak na wszystkich już uczelniach, wziąć udział w internetowej rekrutacji. Następnie po założeniu konta i otrzymaniu hasła, trzeba wypełnić test z języka angielskiego (jego wynik nie ma wpływu na decyzję o przyjęciu na studia) i wpłacić 300 zł opłaty rekrutacyjnej. www.swps.pl

W Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku do 15 lipca nie ma tzw. wpisowego (wcześniej wynosiło ono ok. 400 zł), a o przyjęciu na uczelnię decyduje jedynie kolejność zgłoszeń. www.wsb.pl

Za to w Wyższej Szkole Komunikacji Społecznej w Gdyni wpisowe wynosi 200 zł (jest przeznaczone na przygotowanie koniecznych dokumentów studenta). Uczelnia prowadzi rekrutacje na trzech kierunkach (politologia, pedagogika, bezpieczeństwo narodowe) na studiach dziennych i zaocznych. Więcej na stronie: www.wsks.pl.

W Ateneum wszystkie opłaty podane są na stronie uczelni: www.ateneum.edu.pl. Nie ma natomiast informacji o terminach rekrutacji.

W Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni trwa rekrutacja. Wpisowe dla kandydatów na studia wynosi 90 zł (było 300zł), a jeżeli kandydat zapisze się razem z osobą towarzyszącą, przysługuje im dodatkowa zniżka 50 proc. Więcej na stronie uczelni: www.wsaib.pl

Sprawdź jak wygląda rekrutacja na pozostałych trójmiejskich uczelniach. 
Czy już wiesz na jaki kierunek studiów się wybierasz?
41%

tak, wiedziałem(łam) to od dawna

18%

jeszcze nie, ale wybiorę kilka i dopiero jak się dostanę będę się zastanawiać

13%

nie, ale coś wymyślę

8%

w ogóle nie chcę iść na studia, wolę inną szkołę

20%

nie wybieram się na studia ani do żadnej innej szkoły, przynajmniej na razie

zakończona

łącznie głosów: 125