Ilu mieszkańców Pomorza zaszczepiło się trzecią dawką?

25 listopada 2021, 11:00
Piotr Kallalas
Przyjęcie trzeciej dawki szczepienia przeciw COVID-19 jest również jednoznaczne z przedłużeniem ważności certyfikatu tzw. paszportu covidowego na kolejny rok. Więcej zdjęć (1)

Przyjęcie trzeciej dawki szczepienia przeciw COVID-19 jest również jednoznaczne z przedłużeniem ważności certyfikatu tzw. paszportu covidowego na kolejny rok.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Przyjęcie trzeciej dawki szczepienia przeciw COVID-19 jest również jednoznaczne z przedłużeniem ważności certyfikatu tzw. paszportu covidowego na kolejny rok.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Jeszcze w tym tygodniu mają zmienić się regulacje dotyczące trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Pacjenci będą mogli przyjąć zastrzyk już po 5 miesiącach od ostatniej iniekcji. Zmiana dotyczy osób powyżej 50. roku życia. Sprawdziliśmy, ilu mieszkańców Pomorza zdecydowało się na uzupełnienie profilaktyki.Szczepienia przeciw COVID-19 w Trójmieście. Znajdź punkt szczepień


Od 2 listopada resort zdrowia otworzył szczepienia przypominające dla wszystkich pełnoletnich. Według danych Centrum E-Zdrowia w naszym regionie z trzeciej dawki skorzystało już przeszło 143 tys. mieszkańców. Są to w większości osoby, dla których jest to dawka przypominająca - przeszło 125 tys. pełnoletnich pacjentów zaszczepionych po pół roku od drugiej iniekcji. Prawie 18 tys. osób przyjęło trzecią dawkę o charakterze uzupełniającym - mowa o pacjentach po zakończeniu podstawowego cyklu, którzy należą jednocześnie do grup z zaburzeniami odporności.

Warto podkreślić, że na Pomorzu obie dawki przyjęło 1,1 mln mieszkańców, a najlepiej program szczepień jest realizowany w Gdańsku, Krynicy Morskiej, Gdyni oraz Sopocie, gdzie poziom wyszczepienia dwiema dawkami przekroczył już 60 proc.

Czytaj też: "Szczepienie daje nam szansę na przeżycie, ale bezpieczeństwo zależy od ludzi wokół nas"

Nowe regulacje dotyczące trzeciej dawkiMinisterstwo Zdrowia podjęło decyzję o skróceniu czasu między drugą a trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19.

- Podjęliśmy decyzję, że skrócimy odległość od podania drugiej dawki w przypadku osób powyżej 50. roku życia o jeden miesiąc, czyli do 5 miesięcy - zapowiedział w Radiu Zet minister Adam Niedzielski.
Czytaj też: Restrykcje dla niezaszczepionych? "To nieuniknione w skutecznej walce z epidemią"

Do tej pory było to pół roku - nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym tygodniu.

Przyjęcie trzeciej dawki szczepienia przeciw COVID-19 jest również jednoznaczne z przedłużeniem ważności certyfikatu tzw. paszportu covidowego na kolejny rok. Tym razem po iniekcji nie otrzymujemy jednak papierowego zaświadczenia - wszystko jest aktualizowane drogą elektroniczną.
Czy zaszczepiłe(a)ś się już trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19?
30%

tak

34%

nie, ale czekam na termin

10%

nie, ale zastanawiam się nad tym

6%

nie, pozostanę na dwóch dawkach

20%

nie, nie szczepię się przeciw COVID-19

zakończona

łącznie głosów: 2240

Opinie wybrane


wszystkie opinie (291)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.