Tydzień Zawodowca w Gdańsku. Szkoły otwierają się dla młodzieży

4 marca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Wioleta Stolarska
Dla zainteresowanych swoją przyszłą karierą technika "branżówki" przygotowują dni otwarte i spotkania z doradcami. Więcej zdjęć (4)

Dla zainteresowanych swoją przyszłą karierą technika "branżówki" przygotowują dni otwarte i spotkania z doradcami.

fot. 123rf.com/auremar

Dla zainteresowanych swoją przyszłą karierą technika "branżówki" przygotowują dni otwarte i spotkania z doradcami.

fot. 123rf.com/auremar

Eksperci rynku pracy już od dłuższego czasu przekonują, że najcenniejsze staje się "doświadczenie", a nie tylko zdobyty "dyplom". Cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze, elektrycy, murarze, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierowcy autobusów, kucharze, pielęgniarki i położne - to tylko kilka zawodów, które według Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy nie będą miały w tym roku problemów ze znalezieniem pracy. O zainteresowanie kolejny rok walczą zawodówki, które przekonują, że osoby z wykształceniem zawodowym są poszukiwane przez pracodawców z Pomorza najczęściej.W tym roku w Trójmieście, ale też w wielu innych regionach na Pomorzu największe szanse na znalezienie pracy będą mieli pracownicy służb mundurowych. To jeden z najbardziej deficytowych zawodów. W prognozie na rok 2018 osób do pracy brakowało tylko w 4 powiatach, a w prognozie na rok 2019 tych powiatów jest aż 12. Poza tym na Pomorzu według Obserwatorium Rynku Pracy wysokie zapotrzebowanie i niedobór pracowników pozostaje w 55 zawodach. To głównie zawody budowlane, związane z transportem i spedycją, gastronomią i zakwaterowaniem, opieką zdrowotną i pomocą społeczną.

Zawody, których szczególnie brakuje głównie w Trójmieście to pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, asystenci w edukacji, a także grupy związane z informatyką i elektroniką. Przez pracodawców wciąż poszukiwani są analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, niestety w regionie brakuje osób z kwalifikacjami, bez odpowiednich szkoleń i wykształcenia technicznego.

Z kolei na liście zawodów nadwyżkowych, czyli takich, na które jest niewielkie zapotrzebowanie na pracowników, według badania na 2019 rok znalazły się zaledwie 3 zawody. To ekonomiści, pedagodzy oraz pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej. Również wśród zawodów nadwyżkowych można wskazać zawody charakterystyczne dla Trójmiasta. Filolodzy i tłumacze w nadwyżce znaleźli się tylko w Gdyni i w Sopocie, a wynika ona z braku zapotrzebowania rynku na te zawody. Podobna sytuacja dotyczy psychologów i psychoterapeutów (zbyt wielu absolwentów, na których nie ma zapotrzebowania na rynku pracy), choć aż w ośmiu innych powiatach województwa pomorskiego znaleźli się w deficycie.

W tej sytuacji do łask wracają zawodówki. Wszystko dlatego, że młodzi ludzie nie chcą martwić się o pracę, a o taką podobno nietrudno ich absolwentom. I coraz częściej stają przed wyborem: ogólniak, zawodówka czy technikum? Dla zainteresowanych swoją przyszłą karierą technika i "branżówki" przygotowują dni otwarte i spotkania z doradcami.

Eksperci rynku pracy już od dłuższego czasu przekonują, że najcenniejsze staje się "doświadczenie", a nie tylko zdobyty "dyplom". Więcej zdjęć (4)

Eksperci rynku pracy już od dłuższego czasu przekonują, że najcenniejsze staje się "doświadczenie", a nie tylko zdobyty "dyplom".

fot. 123rf.com/Lisa Young

Eksperci rynku pracy już od dłuższego czasu przekonują, że najcenniejsze staje się "doświadczenie", a nie tylko zdobyty "dyplom".

fot. 123rf.com/Lisa Young

Tydzień ZawodowcaPrzed rekrutacjami, które już niedługo ruszą w Gdańsku rozpoczął się właśnie "Tydzień Zawodowca", który potrwa do 9 marca. W tym czasie planowane są m.in. dni otwarte gdańskich szkół, spotkania z doradcami zawodowymi czy dni techniki. Uczniowie klas ósmych i gimnazjów mogą zapoznać się z atrakcyjną ofertą gdańskich szkół branżowych i poznać plany na kolejny rok szkolny.

- Co roku wiosną zapraszamy młodych ludzi do zapoznania się ofertą gdańskich szkół branżowych. Nasze placówki są nowoczesne, mają pracownie wyposażone w profesjonalny sprzęt. W ramach środków unijnych i własnych gminy inwestujemy miliony, by uczniowie dostali praktyczną naukę zawodu w standardzie XXI wieku i w warunkach zmieniającego się rynku pracy. We wszystkich funkcjonują klasy współpracujące z pracodawcami. Dzięki tej współpracy młodzi gdańszczanie już na tym etapie edukacji mają szansę odbywać praktyki zawodowe i poznać swoich przyszłych pracodawców. W dzisiejszym świecie posiadanie w ręku konkretnego zawodu jest gwarancją łatwiejszego wejścia na rynek pracy - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych.
Gdański Tydzień Zawodowca to oferta nie tylko dla uczniów z Gdańska, ale także gmin ościennych. 9 marca odbędą się dni otwarte wszystkich szkół zawodowych w godzinach 10:00-13:00.

Szczegółowy program na dni 4-9 marca 2019 roku:

Przed dylematem - zawodówka czy ogólniak - stają teraz młodzi ludzie, którzy są na samym początku swojej ścieżki zawodowej. Więcej zdjęć (4)

Przed dylematem - zawodówka czy ogólniak - stają teraz młodzi ludzie, którzy są na samym początku swojej ścieżki zawodowej.

fot. Maciej Kosycarz/KFP

Przed dylematem - zawodówka czy ogólniak - stają teraz młodzi ludzie, którzy są na samym początku swojej ścieżki zawodowej.

fot. Maciej Kosycarz/KFP

Nowe klasy zawodowe od wrześniaWarto podkreślić, że od roku szkolnego 2019/2020, gdańskie szkoły zawodowe planują uruchomić nowe klasy zawodowe. Są to:
 • Kelner - Branżowa Szkoła I stopnia - Zespół Szkół Gastronomiczno- Hotelarskich
 • Pracownik obsługi hotelowej - Branżowa Szkoła I stopnia - Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich
 • Technik rachunkowości - Technikum - Szkoły Ekonomiczno Handlowe
 • Technik obuwnik - Technikum - Zespół Szkół Kreowania Wizerunku
 • Obuwnik - Branżowa Szkoła I stopnia - Zespół Szkół Kreowania Wizerunku
 • Technik programista - Technikum - Zespół Szkól Łączności, Zespół Szkół Energetycznych.

Na Pomorzu według Obserwatorium Rynku Pracy wysokie zapotrzebowanie i niedobór pracowników pozostaje w 55 zawodach. Więcej zdjęć (4)

Na Pomorzu według Obserwatorium Rynku Pracy wysokie zapotrzebowanie i niedobór pracowników pozostaje w 55 zawodach.

fot. 123rf.com/Dmytro Zinkevych

Na Pomorzu według Obserwatorium Rynku Pracy wysokie zapotrzebowanie i niedobór pracowników pozostaje w 55 zawodach.

fot. 123rf.com/Dmytro Zinkevych

Gdyńska Giełda SzkółW Gdyni jak co roku dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z ofertami poszczególnych placówek, przygotowywana jest coroczna Gdyńska Giełda Szkół. W jej ramach można będzie zapoznać się ze specjalnie przygotowanymi informatorami dla ósmoklasistów i gimnazjalistów. Tegoroczna edycja giełdy odbędzie się 1 kwietnia 2019 roku w hali Gdynia Arena. Dodatkowo bezpłatnej porady związanej z planowaniem kariery udzielają poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

- Oferta gdyńskich szkół jest wszechstronna i różnorodna, a co najważniejsze - dostosowana do oczekiwań młodzieży oraz potrzeb stale zmieniającego się i wymagającego rynku pracy. Każda gdyńska szkoła średnia posiada inne profile klas, do których obowiązywać będą różne progi punktowe - informuje Gdynia Edukacyjna.
Czy gdybyś miał(a) wybrać teraz szkołę to zdecydował(a)byś się na naukę w szkole zawodowej?
30%

tak, uważam, że to taka sama szkoła jak inne

34%

tak, ale jeśli był(a)bym pewny(a) tego, jaki zawód chcę w życiu wykonywać

5%

tylko jeśli nie byłoby mnie stać na studia

31%

nie, uważam, że w szkołach zawodowych kształcą się osoby, które nie dostały się do żadnej innej szkoły

zakończona

łącznie głosów: 402

Opinie (116) 3 zablokowane

 • Tomeczek (10)

  Szkoła zawodowa zasadnicza nie - technikum po którym mam maturę i idę na studia zdecydowanie tak

  • 35 19

  • a co ty bedziesz studiowal po tym technikum (3)

   • 3 8

   • daj mu spokój (1)

    Chce mieć furtkę na studia po technikum to niech ma.

    • 14 1

    • chociażby położnictwo gdyby chciał

     • 3 1

   • Skończyłem technikum budowlane w kierunku technik geodeta, później zrobiłem inżyniera geodetę. W czym problem?

    • 12 0

  • tylko powiedz mi, po technikum, po maturze, z papierem czeladnika (5)

   na cholerę ci te studia? To jakby napisać, że jak zostanę specjalistą w IT, zabiorę się za roznoszenie ulotek w tunelu

   • 4 6

   • (2)

    Specjalistą IT raczej nie zostaniesz w technikum. Choć studia wyższe też dziś nie dają takiej gwarancji.

    • 10 1

    • (1)

     W technikum IT nie ma programowania - przynajmniej kiedyś nie było, tylk sieciowiec. Aczkolwiek programista inżyniera mieć nie musi - ja mam ale nikt nigdy mnie nawet nie pytał o dyplom. Pytali co potrafię i dawali zadanie do rozwiązania.

     • 3 0

     • kiedyś było, teraz nie bardzo. Wprowadzili jakieś g*wniane "programowanie" webowe troszkę javascriptu i php, a zabrali C/C++ i Javę.

      • 0 0

   • po to żeby ewentualnie robić coś innego

    może lepiej płatnego, bardziej złożonego

    • 2 0

   • A nie pomyślałeś, że może kiedyś życie ułoży mu się inaczej

    i jednak będzie chciał studiować. Co w tym złego.

    • 10 0

 • Kelner (2)

  Bardzo podoba mi się taki zawód ;)

  • 18 0

  • prawdziwy, zawodowy kelner, wyciaga 2-3 srednie krajowe (1)

   pracując sobie przyjemnie wewnatrz pomieszczeń. jak nie jesteś studentem obrażonym na świat, że nikt po 1,5 roku przyzakładówki zwanej studiami wyzszymk nie rzuca ofert pod nogi, to możesz z tego dobrze żyć. całej reszcie pozostaje uzupełniać braki z obsługi klienta i profesjonalnego podejścia do pracy

   • 6 6

   • jak w każdym zawodzie

    Wszyscy o takich słyszeli ale niewielu widziało.
    Branża stoi studentami (szczególnie w "centrach akademickich"), bo ZUSu się nie płaci i ubezpieczenia, nie mają wymagań i mogą kształtować godziny pracy.
    I raczej są to "podawacze", bo i klientela (statystycznie) niczego innego nie potrzebuje...

    • 6 2

 • Cis stary ten uczeń zawodówy na zdjęciu

  • 12 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.