Uczelnie inaugurują nowy rok akademicki zdalnie

2 października 2020, 13:00
Wioleta Stolarska

Trójmiejskie uczelnie rozpoczynają nowy rok akademicki 2020/2021 w cieniu pandemii koronawirusa. Większość z nich inaugurację przeprowadziła zdalnie bez udziału studentów i części kadry, tak też prowadzone będą w najbliższych miesiącach zajęcia - zdalnie lub w formie hybrydowej.1 października nowy rok akademicki rozpoczął się na Uniwersytecie Gdańskim. Naukę rozpoczęło tu niemal 25 tys. studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Uczelnia przyjęła niemal 10 tys. studentów pierwszego roku, z czego blisko 8 tys. to studenci studiów stacjonarnych.

Oferta uczelni na ten rok to 89 kierunków studiów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich. Uczelnia proponuje także kształcenie w trzech szkołach doktorskich oraz możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych na studiach podyplomowych.

- W związku z sytuacją epidemiologiczną w zimowym semestrze roku akademickiego 2020/2021 większość zajęć będzie się odbywała zdalnie w formie e-learningowej oraz online za pośrednictwem Platformy Edukacyjnej UG lub aplikacji MS Teams. Zajęcia, które nie mogą odbywać się online, np. zajęcia terenowe, niektóre laboratoria, warsztaty czy ćwiczenia, będą realizowane w części lub w całości na terenie UG. Więcej spotkań na terenie uczelni, w tym adaptacyjnych, będą mieli studenci pierwszego roku, których trzeba wdrożyć w zasady funkcjonowania uczelni. Będą funkcjonowały domy studenckie oraz hotele asystenckie, ale ze względu na zagrożenie zachorowaniami w dużych skupiskach ludzkich oraz obowiązujące wytyczne GIS konieczne jest ograniczenie liczby zakwaterowanych osób - informuje uczelnia.
Czytaj też: Uniwersytet Gdański wprowadza zdalne nauczanie w nowym roku akademickim

20 marca 2020 roku minęło 50 lat od powstania Uniwersytetu Gdańskiego. W jubileuszowym roku uczelnia zaplanowała konferencje naukowe, spotkania, wystawy, koncerty, imprezy sportowe - wiele z tych wydarzeń się odbyło, ale niektóre trzeba było odwołać ze względu na pandemię.Już w środę, 30.09, w audytorium Akademii Marynarki Wojennej odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego. Naukę na I roku studiów pierwszego i drugiego stopnia rozpocznie tu prawie tysiąc studentów wojskowych i cywilnych. Uroczystość była transmitowana.

- Nasza uczelnia szybko przystosowała się do nowych warunków, jakie stworzyła sytuacja epidemiologiczna. Jednocześnie społeczność Akademii Marynarki Wojennej pokazała, że mimo trudnej sytuacji jest w stanie pomagać innym. Zorganizowaliśmy wiele akcji charytatywnych, środki ochrony osobistej wyprodukowaliśmy i dostarczyliśmy do 75 placówek medycznych, straży granicznej i straży pożarnej - mówił rektor-komendant kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.
Czytaj też: Nawet 40 proc. mniej miejsc w akademikach, ale ceny bez zmian

Uroczyste Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej z okazji inauguracji roku akademickiego rozpoczęło się 2 października o godz. 11:15 w sposób hybrydowy. Ograniczona została lista bezpośrednich uczestników Posiedzenia Senatu, natomiast wszyscy chętni mogli wziąć udział w inauguracji, dzięki transmisji online.

Czytaj też: Politechnika od października będzie prowadzić zajęcia hybrydowo

Szkoły wyższe w Trójmieście


Inauguracje w pierwszych tygodniach październikaBlisko 1650 studentów pierwszego roku rozpocznie naukę w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Inauguracja roku akademickiego 2020/2021 odbędzie się tu 8 października br. Tu również z uwagi na sytuację epidemiczną inauguracja będzie transmitowana za pośrednictwem uczelnianych mediów społecznościowych.

W 2020 roku dokumenty aplikacyjne na studia polskojęzyczne złożyło ponad 12 500 osób. Niezmiennie na wysokim poziomie utrzymuje się zainteresowanie ofertą kształcenia w języku angielskim. O miejsce na kierunku lekarskim english division ubiegało się 789 kandydatów (4,61 os./miejsce), a ponad 70 na pielęgniarstwo i ponad 40 na farmację anglojęzyczną. Studia na pierwszym roku rozpocznie niemal 200 obcokrajowców z bliższych (Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia) i dalszych części świata, m.in. Iranu, Indii, Tadżykistanu, Rwandy, Zimbabwe, Panamy, Kamerunu i Nigerii.

Czytaj też: Na co stawiają przyszli studenci? Najpopularniejsze kierunki

Dwa dni później, 10.10, inaugurację zaplanował Uniwersytet Morski - odbędzie się ona w Gdyni na pokładzie Daru Młodzieży.

13.10 zaplanowano rozpoczęcie roku akademickiego w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku - tu również przewidziano transmisję dla studentów.

Zajęcia na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych rozpoczną się już 5.10, zaś 9.10 odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2020/2021.

Zdalne nauczanie w przypadku wykładów powinno być wprowadzone na stałe?
25%

tak

49%

nie

24%

to dobry pomysł, ale nie każdy wykładowca radzi sobie z taką formą

2%

nie mam zdania na ten temat

zakończona

łącznie głosów: 249