Uczelnie przygotują do matury. Ruszają kursy

4 września 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Ilona Raczyńska

Uczniowie, którzy w tym roku szkolnym zdawać będą maturę, już mogą zacząć przygotowania do egzaminów z wybranych przedmiotów. Na trójmiejskich uczelniach prowadzone będą kursy przygotowawcze. Niektóre startują już we wrześniu.Za niecałe dwa tygodnie, 14 września, na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego rozpocznie się kurs z chemii, a 17 września z biologii. Potrwają do końca kwietnia 2016 r. Koszt zajęć z jednego przedmiotu to 1300 zł, dwóch 2500 zł.

Na kursy humanistyczne (j. polski, historia, wiedza o społeczeństwie, integracja europejska) można zapisać się na Wydziale Nauk Społecznych UG. Wystartują 1 października. Koszt jednego kursu to 500 zł, dwóch - 900 zł, trzech 1300 zł. Do pakietu dwóch lub trzech wybranych przedmiotów uczelnia oferuje 10 godzin zajęć z integracji europejskiej gratis.

Znajdź szkołę wyższą w katalogu Trojmiasto.pl

Na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej 19 września startują kursy przygotowawcze do egzaminu dojrzałości z matematyki i fizyki. Zajęcia odbywać się będą w soboty przez 28 tygodni. Jednorazowa opłata wynosi 850 zł.

Kursy przygotowawcze z matematyki i fizyki prowadzi także Fundacja na Rzecz Studentów i Absolwentów Akademii Morskiej w Gdyni. W tym semestrze intensywny kurs odbędzie się w dniach 14-25 września.

Od października wystartują kursy z matematyki, fizyki i języka angielskiego na Akademii Marynarki Wojennej.

- Zajęcia będą odbywać się w blokach dwugodzinnych, a na dany przedmiot przypadną 23 spotkania - mówi kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy AMW. - Pojedynczy kurs to koszt 300 zł, dwa - 500 zł, trzy - 700 zł.
W Ateneum Szkole Wyższej w Gdańsku jak co roku w drugim semestrze (od lutego) odbywać się będą kursy maturalne z języka angielskiego. Zajęcia potrwają do kwietnia, a opłata za semestr wyniesie 650 zł.

- Celem nauki na tym kursie jest przygotowanie do egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Kurs jest prowadzony w oparciu o podręczniki i repetytoria maturalne, przy jednoczesnym wykorzystaniu dodatkowych materiałów uzupełniających, a także egzaminów maturalnych z lat poprzednich - wyjaśnia Katarzyna Krawczyńska z Ateneum Szkoły Wyższej w Gdańsku. - W trakcie kursu słuchacz powtarza słownictwo i gramatykę z zakresu szkoły średniej oraz zapoznaje się ze strukturą egzaminu przez ćwiczenie wszystkich technik egzaminacyjnych.
W katalogu Trojmiasto.pl znajdziesz także spory wybór kursów i szkoleń przygotowujących do różnych egzaminów.

Bezpłatne zajęcia z matematyki w trakcie ferii zimowych w ramach "Akademii Umiejętności Matematycznych" organizuje Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku zarówno w siedzibie w Gdańsku, jak i w Gdyni. Co roku w zajęciach uczestniczy ponad 250 uczniów.

- WSB każdego roku organizuje też bezpłatne spotkania, których celem jest pomoc maturzystom np. w zwalczaniu stresu egzaminacyjnego przed maturą, zdobywaniu umiejętności autoprezentacji, czy technik szybszego uczenia się - mówi Barbara Sołyga z WSB w Gdańsku. - Dodatkowo co roku, w listopadzie, organizujemy Festiwal Przedsiębiorczości. Dzięki licznym spotkaniom z trenerami biznesu oraz ludźmi o dużym doświadczeniu zawodowym, uczestnicy festiwalu mają okazję poszerzać horyzonty, a także praktyczne umiejętności.
W Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni od października do kwietnia trwać będzie całoroczny kurs przygotowujący do matury z matematyki. Realizowany będzie w dwóch grupach - podstawowej i zaawansowanej.

- Tym, co wyróżnia kurs matematyki w WSAiB jest program. Obejmuje on zarówno szczegółowe omówienie zadań z poprzednich egzaminów maturalnych, ale przede wszystkim praktyczne przygotowanie do egzaminu - rozwiązywanie zadań, opracowanie strategii rozplanowania czasu na egzaminie, radzenie sobie ze stresem, a także symulację egzaminu maturalnego - mówi Alicja Peplińska z WSAiB. - Uczestnictwo w kursie kosztuje 120 zł miesięcznie za 16 godzin, opłata rejestracyjna wynosi 30 zł.
Oprócz całorocznego kursu WSAiB organizuje także zajęcia z matematyki w ferie zimowe pod hasłem "Maraton Matematyczny" - intensywną powtórkę tuż przed maturą oraz kurs dla osób poprawiających maturę w sierpniu. Uczelnia przygotowała także bezpłatne tutoriale dla osób zdających maturę z matematyki - kurs dostępny jest na kanale Youtube uczelni.

Kursy z matematyki na poziomie podstawowym organizuje także Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna. Będzie to kurs całoroczny (zapisy w październiku) oraz kurs ostatniej szansy wiosną (zapisy w lutym).

Sopocka Szkoła Wyższa planuje bezpłatne warsztaty dla maturzystów z zakresu rachunkowości, architektury oraz zarządzania i inżynierii produkcji.

- W ubiegłym roku odwiedzili nas maturzyści z całego woj. pomorskiego i wszystkie szkoły, z którymi współpracujemy wyraziły chęć kontynuacji naszych spotkań - mówi Tomasz Basandowski, Kierownik Działu Promocji i Rekrutacji SSW. - Liczba szkół i maturzystów zainteresowanych tematem stale rośnie, co wskazuje na spore zainteresowanie warsztatami, które łączą wiedzę praktyczną z teorią. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że kluczowym elementem wpływającym na sukces warsztatów zarówno w opinii pedagogów, jak i samych zainteresowanych, był interaktywny charakter zajęć.
Wzorem poprzednich lat zajęcia przygotowawcze planują także Gdańska Szkoła Wyższa oraz Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna.

Informacje szczegółowe dotyczące wszystkich zajęć dostępne są na stronach internetowych uczelni lub konkretnych wydziałów.

Od 2016 roku zapłacisz za poprawkowy egzamin maturalny :

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 25.06.2015 r. osoby, które od maja 2016 roku będą chciały po raz trzeci lub kolejny poprawiać wynik matury, za egzamin zapłacą 50 zł. Dodatkowe koszty za egzamin obejmą też maturzystów, którzy w przeszłości zadeklarowali chęć podejścia do egzaminu maturalnego, ale się na niego nie zgłosili.
Opłatę będzie trzeba uiścić na rachunek wskazany przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej w terminie od 1 stycznia do 7 lutego roku kalendarzowego, w którym absolwent zamierza podejść do egzaminu.
Do egzaminów uczysz się najczęściej:
56%

sam(a), mogę dzięki temu uczyć się w swoim tempie

9%

ze znajomymi, jest weselej i szybciej przyswaja się wiadomości

14%

w grupie, na płatnych, zorganizowanych kursach - to dla mnie mobilizacja

21%

właściwie prawie w ogóle się nie uczę, a jeśli już, w biegu, na ostatnią chwilę

zakończona

łącznie głosów: 63