Uniwersytet Morski zaczął rok akademicki na Darze Młodzieży

10 października 2020, 16:40
Patryk Szczerba

Na pokładzie Daru Młodzieży studenci Uniwersytetu Morskiego rozpoczęli rok akademicki. Uroczystość, ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem, odbyła się z ograniczoną liczbą osób.Rozpoczęcie roku akademickiego na Uniwersytecie Morskim to zawsze wyjątkowe wydarzenie, zwłaszcza że odbywa się przy brzegu morskim, a konkretnie na pokładzie Daru Młodzieży. Z powodu koronawirusa - podobnie jak na innych uczelniach - uroczystości miały skromniejszy charakter.

W inauguracji wzięły jednak udział władze uczelni, zaproszeni goście. Obecni byli też przedstawiciele studentów delegowani przez wydziały, immatrykulowani studenci i ślubujący na sztandar.

Nie zabrakło najlepszych absolwentów kierunków morskich odbierających nagrody ufundowane przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Uczelnie inaugurują rok akademicki zdalnieWszyscy chętni studenci i ich rodziny oraz krewni mogli śledzić udostępnioną transmisję online.

Mimo nietypowych okoliczności odbyło się tradycyjne złożenie meldunku i przegląd pododdziałów. Podniesiono flagę państwową i odegrano "Mazurka Dąbrowskiego". Gości przywitał, wygłaszając przemówienie inauguracyjne, prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit, rektor uczelni, a Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wykonał Gaudeamus Igitur.

1,2 tys. nowych studentówNa Uniwersytecie Morskim w Gdyni w roku akademickim 2020/2021 będzie studiowało 1,2 tys. nowych studentów na studiach pierwszego i drugiego stopnia na czterech wydziałach i dziewięciu kierunkach. Wraz z nowo przyjętymi studentami na uczelni będzie 4483 studentów.

Największym zainteresowaniem w tegorocznej rekrutacji cieszyły się kierunki:

Wydział Nawigacyjny

  • kierunek: transport - 468 kandydatów, 3,9 kandydatów na miejsce
  • kierunek: nawigacja - 413 kandydatów, 2,3 kandydatów na miejsce

Wydział Elektryczny

  • kierunek Informatyka - 274 kandydatów, 4,1 kandydatów na miejsce

Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa

  • kierunek: Innowacyjna Gospodarka - 685 kandydatów, 2,4 kandydatów na miejsce
Co sądzisz o zdalnym nauczaniu studentów?
31%

jedyne możliwe wyjście, dadzą radę

18%

mam mieszane uczucia, szkoda, że się nie zintegrują

51%

jestem przeciw, skoro szkoły działają, uczelnie też powinny

zakończona

łącznie głosów: 192