Uniwersytety z szeroką ofertą dla dzieci

6 października 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Katarzyna Mikołajczyk

Nie trzeba mieć matury, by uczyć się na uniwersytecie. Nie trzeba należeć do Mensy, ani nawet skończyć szkoły podstawowej. Coraz więcej wyższych uczelni otwiera swoje podwoje przed najmłodszymi, którzy chłoną wiedzę jak gąbka.W Trójmieście dzieci mogą uczęszczać na wykłady i brać udział w warsztatach rozwijających ich zainteresowania czy odsłaniających przed nimi nieznane dotąd dziedziny wiedzy. W zależności od programu i uczelni zajęcia kierowane są do dzieci w różnym wieku. Słuchacze otrzymują indeksy, by poczuć, że ich obecność na zajęciach traktowana jest z pełną powagą.

Uniwersytet Gdański

Na UG, we wtorek, 6 października, dzięki porozumieniu, które Wydział Zarządzania podpisał z Fundacją Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych, rusza pierwsza edycja Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego w Gdańsku oraz Sopocie. Kierowany do uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych program ma na celu wzbudzenie zainteresowania zagadnieniami związanymi z ekonomią i promowanie przedsiębiorczości. Zajęcia prowadzone przez nauczycieli akademickich oraz ekspertów rozpoczną się od spotkania wyjaśniającego to, kim są ekonomiści, co to jest marketing i jaka jest rola banków w gospodarce.

W semestrze zimowym odbędzie się sześć spotkań. Udział w zajęciach jest bezpłatny, a zapisy odbywają się wyłącznie przez przez stronę internetową.

Politechnika Gdańska

Również PG zaprasza dzieci na bezpłatne zajęcia uniwersytetu dla dzieci, a także prowadzonego przez dzieci. Wykładowcami są tu ... dzieci w wieku od 6 do 12 lat, które dzielą się z rówieśnikami wiedzą i przedstawiają własne badania naukowe. Przed słuchaczami prezentują się także dorośli wykładowcy, realizujący tematy związane ze swoją specjalizacją. Semestr na Politechnice Gdańskiej rozpocznie się 9 października 2015 r.

Gdański Uniwersytet Medyczny

Udział w projekcie Polskiej Akademii Dzieci biorą także słuchacze GUMed Kids, przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Inauguracja tegorocznego projektu odbędzie się 16 października. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, w piątki, i uczestniczą w nich zarówno całe klasy uczniów, jak i "studenci" indywidualni. Przedsięwzięcie cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że na udział w zajęciach nie mogą już liczyć ci, którzy nie zapisali się na nie jeszcze w czerwcu.

- Chętnie za to nawiążemy kontakt z małymi wykładowcami - mówi Maciej Hofman, koordynator pomocniczy projektu. - Dzieci potrzebują czasu, by nabrać śmiałości i wystąpić przed tak dużym audytorium, dlatego zachęcamy do zgłaszania się do nas młodych osób, które gotowe są podjąć wyzwanie.
Informacje o terminach i tematach zajęć będzie można śledzić na stronie akademiadzieci.edu.pl.

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku

I tu dotarła Polska Akademia Dzieci. W ramach projektu, raz w miesiącu, organizowane jest jedno spotkanie, podczas którego wygłaszane są dwa wykłady. Podczas nich prelegent dorosły opowiada dzieciom o swojej pracy, natomiast prelegent dziecko - o swoich zainteresowaniach lub zdolnościach, prezentując je, np. grę na instrumencie.

- Tematyka wykładów prowadzonych przez dorosłych prelegentów związana jest ze specyfiką uczelni - mówi Iwona Konkel z PJATK w Gdańsku. - Podobnie jak w latach ubiegłych, i w tym roku planujemy organizację wykładów z tematów dotyczących informatyki, edukacji plastycznej, wiedzy o sztuce, ćwiczeń manualnych, mających na celu rozwinięcie kreatywności u dzieci.
Inauguracja roku akademickiego na tej uczelni odbędzie się na przełomie października i listopada, a o terminach poszczególnych spotkań uczelnia poinformuje na swojej stronie internetowej. Rodzice maluchów, które zainteresowane są udziałem w danym spotkaniu proszeni są o kontakt mailowy na adres: ikonkel@pja.edu.pl.

Uniwersytet SWPS

Szeroką ofertę zajęć kieruje do najmłodszych także sopocki Uniwersytet SWPS. Oprócz zajęć Polskiej Akademii Dzieci, uczniowie mają tu do wyboru także szereg warsztatów, których celem jest rozwijanie zainteresowań i zdobywanie kolejnych umiejętności.

Maluchy w wieku 4-6 lat mogą zapisać się do Akademii Inteligencji. Podczas 16 spotkań w semestrze dzieci będą m.in. rozwiązywać zagadki, wykonywać zadania i ćwiczenia, uczestniczyć w warsztatach relaksujących - a wszystko to, by zwiększyć umiejętności w zakresie różnych obszarów kompetencji, zdiagnozować jego mocne i słabsze strony oraz nauczyć je sprawnego funkcjonowania w grupie. Koszt uczestnictwa w zajęciach - 320 zł za semestr. Zajęcia odbywać się będą we wtorki, w godz. 17-18.30.

SWPS zaprasza też na kursy fotografii i grafiki komputerowej (odpłatne), a także bezpłatne warsztaty rozwijające kreatywność (zajęcia dla dzieci, a także dla rodziców i nauczycieli).

Szczegółowe informacje dotyczące zajęć dla dzieci w SWPS można znaleźć na stronie uczelni, a także uzyskać pod numerem telefonu 694 441 739, e-mail: strefarodzica.sopot@swps.edu.pl.

Niestety, w tym roku na zajęcia w ramach Polskiej Akademii Dzieci w większości placówek brakuje już miejsc, jednak każda z nich chętnie nawiąże kontakt z młodymi prelegentami, którzy decydując się na podzielenie ze słuchaczami swoimi pasjami i wiedzą (tym samym prelegenci uzyskają prawo do wstępu na wszystkie wykłady w charakterze słuchacza).
Czy "uniwersytety dla dzieci" to dobry pomysł?
29%

zdecydowanie tak, to szansa na odkrycie przez dzieci swoich zainteresowań i pasji

35%

raczej tak, pod warunkiem, że dziecko chce na taki uniwerystet chodzić

8%

raczej nie, dzieci i tak przeciążone są różnymi zajęciami

28%

zdecydowanie nie - takie miejsca i zajęcia zaspokają tylko ambicje rodziców

zakończona

łącznie głosów: 103