W Gdańsku badają opaskę do treningu mózgu dla seniorów

13 kwietnia 2021, 8:00
ewel
W praktyce trening polega na wykorzystaniu opaski wyposażonej m.in. w sensory EEG i graniu w specjalnie stworzone gry w aplikacji na tablecie. Więcej zdjęć (3)

W praktyce trening polega na wykorzystaniu opaski wyposażonej m.in. w sensory EEG i graniu w specjalnie stworzone gry w aplikacji na tablecie.

mat.prasowe

W praktyce trening polega na wykorzystaniu opaski wyposażonej m.in. w sensory EEG i graniu w specjalnie stworzone gry w aplikacji na tablecie.

mat.prasowe

Uniwersytet Gdański rozpoczyna współpracę przy badaniach pierwszej specjalnej opaski neurologicznej do treningu funkcji poznawczych seniorów. Projekt "NeuroPlay", który otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, do tej pory realizowany był tylko w województwie śląskim i kujawsko-pomorskim. Teraz wkracza do Trójmiasta.W ramach projektu pn. "NeuroPlay" powstało urządzenie do treningu funkcji poznawczych osób powyżej 65. roku życia, bazujące na metodzie EEG-biofeedback [nieinwazyjna, bez skutków ubocznych; polega na nauczeniu mózgu samokontroli pracy za pomocą modyfikacji fal mózgowych - dop. red.]. Przez pierwsze dwa lata konstruowano specjalną opaskę i tworzono protokoły treningowe z grami na tablet.

W ubiegłym roku rozpoczęły się natomiast badania kliniczne, które realizowały dwie uczelnie: Collegium Medicum w Bydgoszczy i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Teraz do dalszych badań włączył się Uniwersytet Gdański.

- Cieszymy się, że będziemy współpracować przy tym projekcie nie tylko dlatego, że ma on istotny wymiar naukowy, ale także dlatego, że zależy nam na współpracy z biznesem, czyli na realizowaniu przedsięwzięć, które zostaną realnie wdrożone na rynek, i społeczeństwo będzie mogło z nich korzystać - mówi psycholog kliniczny dr Marcin Welenc z Uniwersytetu Gdańskiego. - Podpisaliśmy już list intencyjny o współpracy i niebawem rozpoczniemy realizację działań - dodaje.
Czytaj też: Inteligentna opaska będzie ratować życie

NeuroPlay to pierwsze przenośne medyczne urządzenie do treningu EEG-biofeedback. Skierowane jest do seniorów powyżej 65. roku życia - zarówno tych, u których starzenie się przebiega w sposób fizjologiczny, jak i u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami i otępieniem.

W praktyce trening polega na wykorzystaniu opaski wyposażonej m.in. w sensory EEG i graniu w specjalnie stworzone gry w aplikacji na tablecie. W czasie treningu dane dotyczące aktywności mózgu zbierane są w czasie rzeczywistym i wpływają na przebieg rozgrywki. W ten sposób pacjent na bieżąco otrzymuje informację dotyczącą tego, w jakim stanie się znajduje, czyli np. czy jest wystarczająco skoncentrowany, a w dłuższej perspektywie uczy uda mu się osiągać ten stan samodzielnie.

- W ramach aktualnie prowadzonych prac w maju zakończymy pierwszy etap badań klinicznych, natomiast chcemy realizować je nadal, wieloośrodkowo, zarówno po to, by rozwijać aktualny produkt, ale także z myślą o skierowaniu go do nowych grup pacjentów - mówi Anna Werońska, zastępca kierownika prac badawczo-rozwojowych.

Otępienie dotyka blisko pół miliona osóbZaburzenia funkcji poznawczych, takich jak pamięć czy koncentracja, pojawiają się wraz z wiekiem, zazwyczaj po 60. roku życia, i nasilają się w kolejnych latach. Aktualnie otępienie dotyka w Polsce blisko pół miliona osób. Na przestrzeni kolejnych kilku dekad liczba ta wzrośnie dwukrotnie. Jak podkreślają badacze, podczas pandemii COVID-19, gdy większość miejsc skierowanych do seniorów - takich jak np. Uniwersytety Trzeciego Wieku - jest zamknięta, ważnym staje się zapewnienie im nowych propozycji i form aktywności.

Wszystko o koronawirusie- Rozwiązania medyczne, które umożliwiają seniorom podejmowanie m.in. aktywności poznawczej w dowolnym miejscu, czyli zarówno w domu, jak i placówkach opiekuńczych, i nie wymagają do obsługi wykwalifikowanego personelu, są w tej chwili najcenniejsze ze względu na swoje dopasowanie do rzeczywistości zmienionej pandemią - tłumaczy dr hab. Monika Wiłkość-Dębczyńska, kierownik zespołu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Zarówno opaska, jak i interaktywne scenariusze powstały przy współpracy zespołu badawczego z przedstawicielami grup seniorów i ich opiekunów. Aktualnie zespół pracuje nad ostatecznym designem urządzenia i przygotowuje produkt do wprowadzenia na rynek.
Miewasz kłopoty z pamięcią lub koncentracją?
35%

tak, często

55%

tak, ale sporadycznie

10%

nie, ten problem mnie nie dotyczy

zakończona

łącznie głosów: 296

ewel

Opinie wybrane


wszystkie opinie (28)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.