W gdańskich szkołach startuje ekoprojekt "Planeta Odzysku"

19 lutego 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewelina Oleksy

Dziewięć gdańskich szkół podstawowych od najbliższego piątku przez kolejne dwa miesiące podejmie się ekowyzwania w ramach projektu edukacyjnego "Planeta Odzysku". Najlepsi dostaną nagrody finansowe - do zdobycia jest w sumie 50 tys. zł oraz tytuł szkoły przyjaznej środowisku."Planeta Odzysku" to proekologiczny projekt prowadzony w gdańskich szkołach przez Zakład Utylizacyjny w Szadółkach. Chodzi w nim o to, by przez zabawę uczyć, jak w najmniejszym stopniu produkować odpady, jak je odpowiednio segregować i powtórnie wykorzystać. Cel jest prosty - to podnoszenie świadomości młodych ludzi.

W tym tygodniu startuje druga edycja "Planety Odzysku", do której zgłosiło się dziewięć podstawówek. Od 21 lutego do 27 kwietnia szkoły powalczą o nagrody finansowe w wysokości 40 tys. zł i 10 tys. zł.

- Nagrody te pozwolą szkołom na realizację zaplanowanych przez siebie przyszkolnych punktów GOZ, czyli przestrzeni pomagających w edukacji i kształtowaniu właściwych nawyków w zakresie segregacji odpadów i unikania wytwarzania odpadów - informuje Iwona Bolt, rzecznik Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach. - Dzieci i rodzice biorący udział w grze edukacyjnej online będą mogli nie tylko poszerzyć i sprawdzić swoją wiedzę na temat właściwej gospodarki odpadami, ale także oddać głosy na projekty szkół zgłoszonych do programu "Szkoła przyjazna środowisku" - wyjaśnia.

Edukacja ekologiczna w formie gryGłównym celem gry jest edukacja społeczeństwa - jak można przyjaźniej zachowywać się wobec środowiska, być ekologicznie świadomym. Grający w Planetę odzysku 2.0 odbędą wirtualną podróż po Gdańsku. W każdym z punktów czekają na nich informacje i zadania dotyczące gospodarki odpadami. Uczniowie grając, dowiedzą się np. co to jest i jak powstaje kompost, czym jest gospodarka obiegu zamkniętego, co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi, czym są odpady przemysłowe, po co i jak poprawnie segregować śmieci. Po ukończeniu gry zdobyte punkty trafiają na konto danej szkoły.

Czytaj też: Gdańsk bez plastiku

Zgłaszające się do konkursu podstawówki przedstawiły własne projekty szkolnych centrów gospodarki obiegu zamkniętego. Projekty musiały uwzględniać plansze edukacyjne z SuperSorterem, pojemniki na odpady surowcowe, zgniatarki czy poidełka, a także przedstawić nazwę kampanii edukacyjnej, której celem jest zachęcenie młodzieży i społeczności szkolnej do postępowania zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego.

- Troska o środowisko, a co za tym idzie także edukacja społeczeństwa to kluczowe zasady przyświecające naszej działalności. Popularyzacja właściwych postaw społecznych jest szczególnie ważna w odniesieniu do dzieci i młodzieży, ponieważ to właśnie od nich już dziś zależy, jak będzie wyglądał nasz świat za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat - mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego. - Gra Planeta odzysku 2.0 została zaprojektowana tak, by w atrakcyjny wizualnie sposób pokazać, jak ograniczyć produkcję odpadów czy też jak je prawidłowo segregować. A wszystko w ramach zabawy i w atmosferze przyjaznej rywalizacji, która sprawia, że grze towarzyszą dodatkowe emocje - dodaje.

Zagraj w grę Planeta OdzyskuW grę Planeta Odzysku 2.0 można grać do 24 kwietnia na stronie www.planetaodzysku.pl. Swoich sił mogą w niej spróbować nie tylko dzieci uczęszczające do zgłoszonych do konkursu szkół i ich rodzice, ale wszyscy, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu postępowania z odpadami.

Pierwsza edycja Planety  Odzysku odbyła się w ubiegłym roku. Trzy szkoły otrzymały wtedy nagrody finansowe. Więcej zdjęć (3)

Pierwsza edycja Planety Odzysku odbyła się w ubiegłym roku. Trzy szkoły otrzymały wtedy nagrody finansowe.

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Pierwsza edycja Planety Odzysku odbyła się w ubiegłym roku. Trzy szkoły otrzymały wtedy nagrody finansowe.

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W ramach pierwszej edycji Planety Odzysku w ubiegłym roku Zakład Utylizacyjny przekazał w sumie 60 tys. zł dla trzech szkół podstawowych. Pierwszą nagrodę i 50 tys. zł otrzymała Szkoła Podstawowa nr 85. Za wygrany w konkursie grant w SP nr 85 powstał ogródek meteorologiczny, z którego korzysta dziś cała młodzież szkolna.

Zasady segregacji śmieci. Warto je poznać!
Czy prowadzisz ekologiczny styl życia?
42%

tak, ekologia i dbanie o środowisko są dla mnie ważne

45%

staram się, ale nie zawsze mi to wychodzi

13%

nie, nie przywiązuję do tego wagi

zakończona

łącznie głosów: 60