Dodaj opinię

Opinie (razem: 32)

 • u nas w Gdyni nagroda powinna byc dla dużej firmy za to, że nie uciekła do Gdańska
  4 miesiące temu
 • Nagroda dla każdej małej firemki, która nie ma układów, znajomości i ogromnych pieniędzy. (13)
  Dla każdej, która musi walczyć z gąszczem przepisów, ogromem obciążeń fiskalnych, stawać na głowie by konkurować z uprzywilejowanym obcym kapitałem, z nieprzychylnością władz tej kolonii wobec rodzimej prywatnej inicjatywy, oraz trudem utrzymania się na rynku pełnym biednych klientów.
  dantes
  4 miesiące temu
  • (12)
   Tą rzekomą nieprzychylnością to chyba tłumaczysz sobie własne niepowodzenia.
   Nie można godzić się na propagandę malkontentów o jakiś szczególnie wysokich podatkach, czy uprzywilejowaniu bo młodzież czyta potem wierzy w te bzdury i zamiast brać sprawy w swoje ręce kończy na marzeniach i narzekaniu.
   Istota kapitalizmu polega na tym że trzeba niestety mieć kapitał na start i że większość przegra walkę o klienta ale to jest chyba jasne dla każdego myślącego człowieka. Rozpoczynając działalność trzeba być po prostu świadomym tego jak się rzeczy mają naprawdę a nie rozmywać rzeczywistość pustymi frazesami.
   4 miesiące temu
   • prawda (2)
    z tą prawdą niestety nie chcą się zmierzyć ludzie, którym się walą firmy ze względu na nieadekwatne modele biznesowe czy generalnie słabą jakość pracy.
    TAZ
    4 miesiące temu
    • łatwiej jest rzucić kilka populistycznych haseł ze stajni kurkina albo Stonogi, niż logicznie przemyśleć swój "biznes"
     4 miesiące temu
    • łatwo jest na resortowym stołku gadać że "nieadekwatne modele biznesowe" a nie administracja i opłaty są winne bankructwom
     4 miesiące temu
   • Powtarzasz bzdury z TV. Czytaj i ucz się. (8)
    Jeronimo Matrins ma przychody za zeszły rok około 40 miliardów. Z tych pieniędzy do budżetu państwa, w postaci wszelkich podatków, wpłynęło około 400 milionów złotych. Czyli, suma wszystkich podatków jakie płaci Jeronimo w Polsce to około 1% ich obrotu.

    A teraz jak wygląda opodatkowanie ciebie, gdybyś zechciał otworzyć działalność.
    Otwierając firmę musisz wpłacać obligatoryjnie podatek do ZUS. 400pln przez pierwsze dwa lata i ponad 1000pln, po tym okresie. Sam ten podatek stanowi często kilkanaście, bądź kilkadziesiąt procent obrotu jednoosobowej firmy. Musisz odprowadzać jeszcze podatek dochodowy i VAT. Wysokość zależna od rodzaju opodatkowania. Skala twojego opodatkowania to wielokrotność tego co płacą zagraniczne koncerny.

    Wróć do dyskusji jak uzupełnisz wiedzę, o trochę więcej niż zasłyszane w TV hurra-hasła o Zielonej Wyspie.
    dantes
    4 miesiące temu
    • (7)
     Nic nie bawi mnie tak bardzo jak żale fanów kapitalizmu oburzających się na korporacje, które są niczym innym jak tylko końcowym wytworem właśnie tego sytemu społeczno-gospodarczego który tak gorąco wyznają.
     4 miesiące temu
     • Nie jest fanem dzikiego kapitalizmu ani wolności gospodarczej. (6)
      Według mnie każda firma powyżej 15 osób musi być spółką pracowniczą. Udziałowcem takiej spółki jest każdy pracownik i równo partycypuje w podziale zysku. Pracownik nie wnosi żadnego wkładu własnego, ale także po odejściu z pracy nie zachowuje prawo do udziałów. Dzięki temu spółka będzie na wieczność pracownicza. Sprzedaż środków trwałych spółki tylko z zachowaniem odtworzenia majątku, mile widziane inwestycje. Nadzór społeczny (gmina) nad decyzjami i wydatkami spółki. Oczywisty brak kadry zarządzającej (żadnych kierowników, dyrektorów, prezesów), gdyż spółka pracownicza podejmuje decyzje walnie, a nikt lepiej nie przypilnuje pracownika jak kolega współpracownik.

      Każda instytucja finansowa, bank, ubezpieczalnia musi być społeczna. Są to za duże pieniądze by jakiś bamber nimi dysponował i czynił jakąś własną politykę. Część przedsiębiorstw w rękach społecznych, by móc wpłynąć na możliwe zmowy cenowe, spekulacje, itp. To samo dotyczy strategicznych sektorów, jak zbrojeniówka, energia, paliwa, itp.

      Jeśli ktoś chce otworzyć firmę prywatną i zatrudniać pracowników (max 15), musi dostać zgodę społeczności lokalnej (gminy). Społeczność może na przykład nie pozwalać zatrudniać ludzi komuś, kto nigdy nie pracował. Każda firma prywatna może zostać uspołeczniona, pod warunkiem godziwego wynagrodzenia i rekompensaty. Każda decyzja może zostać cofnięta bez podania przyczyny. Księgowość wszystkich firm musi być upubliczniona, by wyłapywać przekręty, malwersacje, itp.

      Ścisła kontrola importu i eksportu. Ograniczenia importu zagrażającego rodzimej produkcji oraz ograniczenia eksportu mogącego mocno odbić się na cenach, na krajowym rynku. Nastawienie na zrób sam, zamiast kupować od innych.

      Każda wydrukowana złotówka musi zostać oddana obywatelom za darmo, co ograniczy inflację oraz deflację. Bo państwo utrzymuje się z podatków a nie z bicia monety.

      Emerytury i renty obywatelskie. Czyli, żadnych składek, a po osiągnięciu wieku emerytalnego każdy obywatel otrzymuje minimalną emeryturę z budżetu.

      Sprawiedliwość ponad prawem. Nie można schować się za przepisami ani ich wykorzystywać, bo będzie się ściganym z ramienia sprawiedliwości a nie aktów prawnych. Każdą decyzję urzędnika uchyla decyzja społeczności, jako nadrzędnego suwerena.

      Państwo działa według idei dobra, etyki, kultu życia i wartości metafizycznych, a nie materialnych. Wartości takie jak Bóg, rodzina, honor, zasady moralne to podstawa. Dzięki temu państwo i jego obywatele nie ulegną zbiorowej degeneracji, a cel który przyświeca jest wzniosły i szlachetny.

      Jeśli chodzi o organizację władzy, to tylko demokracja bezpośrednia. Władza skupiona wokół społeczności, która dyskutuje, inicjuje pomysły i dokonuje wyboru poprzez fora internetowe. Podział według władzy centralnej (decydują wszyscy obywatele) i lokalnej/samorządowej (tylko zainteresowani).

      Chciało się komuś to czytać ?
      dantes
      4 miesiące temu
      • Niestety utopia (1)
       Zakladasz, że każdy jest uczciwy, pracowity i zorientowany na wspólne dobro. Człowiek z natury to egoistyczne zwierzę :/ - szuka komfortu i bezpieczeństwa po najkrótszej linii.
       GB
       4 miesiące temu
       • I właśnie to rozwiązanie eliminuje egoizm jednostki, bo decyzje są podejmowane wspólnie.
        W obecnym modelu decyzje podejmuje garstka, które są korzystne dla niej, ale kosztem ogółu.

        W mojej utopii, nie ma grupek sprawujących władzę, nie ma jednostkowego egoizmu.
        dantes
        4 miesiące temu
      • Chciałbyś wrócić do socjalizmu! (3)
       Ale socjalizm zakładał uczciwość każdego człowieka. Ponadto, kto ponosi ryzyko niepowodzenia takiej społecznej firmy? Na pewno nie pracownik, ale ten, który dał kapitał początkowy - czyli właściciel.
       Juna
       4 miesiące temu
       • Socjalizm opierał się na zniesieniu prywatnej własności środków produkcji, co miało by zapewnić sprawiedliwość społeczną. (2)
        Tylko widzisz spółki pracownicze to firmy prywatne a nie państwowe i one stanowiły by większość gospodarki, w mojej utopii.
        dantes
        4 miesiące temu
       • Dalej twierdzę, że to życzeniowe myślenie (1)
        Założenie, że większość ma rację i wiele lepiej niż pozostali to błąd. Nie wiem, jak sobie wyobrażasz wynagradzania za pracę takich wszystkich współdecydujących? Brak hierarchii w organizacji (prezesi/dyrektorzy/kierownicy) powoduje, że odpowiedzialność jest zbiorowa, czyli nie ma kary za błędy i nagrody za sukcesy. Nie efektywna ta Twoja propozycja. Nikt nie miałby impulsów, żeby się rozwijać - "czy się stoi czy się leży, 1500 się należy" :)
        GB
        4 miesiące temu
       • Dzisiaj widziałem filmik, jak zachowują się fermowe kaczki, które pierwszy raz w życiu widzą staw.
        Uciekają w popłochu gdy próbuje się je tam zagonić. Trzeba je wrzucać po kilka razy do wody, by przestały z niej uciekać. Dopiero po pewnym czasie zaczynają pluskać się z ochotą.

        To samo dotyczy większości ludzi, nigdy tego nie widzieli, nie mieli możliwości to sprawdzić, ale boją się tego.

        Otóż, nie chodzi o to kto ma racje i wie lepiej. Ważniejsze jest dobra wola. Bo co z tego, że taki Korwin ma rację, skoro jeśli dacie mu władzę, to was wydooopczy jak każdy przed nim i po nim.

        Wynagrodzenie muszą ustalić między sobą, według nakładu pracy i umiejętności niezbędnych do jej wykonania. Jeśli będą płacić za mało specjaliście to on odejdzie, więc na prawdę nie ma się co martwić.

        Brak hierarchii nie powoduje odpowiedzialności zbiorowej. Jeśli pracował byś ze mną i byś się obijał, to bym ci na to nie pozwolił. Jak byś kradł, to bym na ciebie doniósł. W obecnym modelu jest bardziej tak, że za nietrafione decyzje zarządu, odpowiedzialność poniosą wszyscy pracownicy.

        Mylisz spółkę pracowniczą z źle zarządzaną firmą państwową. Pensja w spółce pracowniczej zależy od wygenerowanego zysku. A więc, każdemu z pracowników szczerze zależy na jak najwyższej rentowności zakładu.

        W każdym aspekcie czy to gospodarczym, czy społecznym, spółka pracownicza jest lepszym rozwiązaniem niż w rękach bambra.
        dantes
        4 miesiące temu
 • (2)
  ja oddaję mój głos na ZUS w Gdańsku. Nic, że Zus ma piękne oddziały terenowe w innych miejscach. Firma wizjonerów, taka dolina krzemowa ubezpieczeń społecznych.
  Imponująca wydajność, rozległe zasoby ludzkie, nieustanne inwestowanie w kadry. Skazani na sukces i popularność bez nakładów na marketing, czasem tylko list przyślą. Pracują w niszy, nie ma konkurencji w ich dziedzinie, pomimo to firma charakteryzuje się innowacyjnością np. System Płatnik. ZUS pozwala na pewną swobodę interpretowania procedur i kreowania personalizowanego podejśćia do klienta. Takie zachowanie pozwala pracownikom ZUS poczuć się ważnym(ą) przy statystycznie średnio rozgarniętym petencie.
  Model biznesowy ZUS oparty jest na partnerstwie Firma-Klient. Firma mówi ile klient ma zapłacić i ten to wykonuje.
  ZUS lubi filantropię, pozwala na urozmaicone oferty dla targetów z różnych branż. Oczkiem w głowie są górnicy, mundurowi, nauczyciele, rolnicy, prawnicy.
  Nie darowałbym sobie, gdybym nie zgłosił tej nominacji.
  Lubię ZUS i jego charakerystyczny zapach przesmażonego oleju spożywczego na korytarzach przy Chmielnej w Gdańsku. Pycha! Gdyby ZUS wygrał, to byłoby pięknie, jak w pierwszym dniu emerytury.
  uniżony płatnik
  4 miesiące temu
  • W chu... dobrze to napisałeś.
   Idealna firma.
   Każdy pracownik pracuje na 1000%
   Dlatego jeszcze więcej powinni zatrudnić by jeszcze lepiej obsługiwać klienta.
   4 miesiące temu
  • a kuce jak to kuce myślą że babci emerytura z księżyca się bierze
   4 miesiące temu
 • (1)
  Ogólnie UM...
  Gdańsk czy Gdynia.
  To idealny model idealnej firmy.
  4 miesiące temu
  • a firmy rodzinne też można zgłaszać? jak nie to UM nie dostanie się na listę...
   4 miesiące temu
 • Z całą pewnością nie Trefl !!!!
  Za to, co sprezentował Wierzbicki kibicom Atomu !
  gw
  4 miesiące temu
 • kolejne (nie)znaczace nagrody dla...
  no wlasnie, dla kogo... ?
  4 miesiące temu
 • flex
  Czy was pogielo? Przecież flextro to jest kołhoz
  4 miesiące temu
 • Ja proponuję firmę Erdol, rób i nie pier..l
  4 miesiące temu
 • firma JARPO powinna dostać wszystkie za zostania akcje na Wiśniewskiego hahaha
  4 miesiące temu
 • Proponuję I**EL, (3)
  bo najczęściej nie zna realiów a pcha się w każdy przetarg, i daje takie stawki, żeby wygrać, tylko później są tego przykre konsekwencje. Proponuję medal, za odwagę i brak honoru.
  4 miesiące temu
  • coco (2)
   Co ty do Impela masz? Dobra firma
   cziki
   4 miesiące temu
   • ano (1)
    No usługi sprzątania mają faktycznie na dobrym poziomie. Inne nie wiem, bo nie sprawdzałem
    lopez
    4 miesiące temu
    • ja tez
     powiem tak: jako pracownik nie narzekam. tez ich lubie
     autor
     4 miesiące temu

Twoja opinia

Klikając "Dodaj" akceptujesz regulamin
zamknij
Dodaj opinię