Dodaj opinię

Opinie (15)

 • Fajny artykuł.
  rrr
  2 lata
 • Szkoda pieniedzy na nowe. (1)
  Szkoda pieniedzy na nowe jak "Gdanskie Tramwaje" nie potrafią dbać o flotę którą już mają. Co drugi tramwaj łacznie z pessa tłucze wibruje, halasuje i skacze.A oni twierdzą że tak ma być. Dziadostwo.
  Zenon
  2 lata
 • Ok, ale są nazwy tramwajów o nazwach nemieckich w naszym Gdańsku. Dlaczego nas mieszkańców nie pytano o nazwy? (5)
  Kiedy wreszcie będzie patron Jan III Sobieski czy króla Jagiellończyka co Gdańskowi zapoczątkował wielki rozwój.
  Jagiellończyk: 14 marca 1440 Gdańsk przystąpił do Związku Pruskiego. 11 lutego 1454, po 146 latach, zakończył się okres panowania Krzyżaków w Gdańsku. 6 marca tego roku król Kazimierz IV Jagiellończyk na wniosek poselstwa Związku Pruskiego, wcielił Gdańsk do Polski, udzielając mu jednocześnie przywileju bicia własnej monety. Gdańsk został zwolniony z prawa nabrzeżnego, a także dopuszczono przedstawicieli ziem pruskich do elekcji króla Polski. Gdańsk przystąpił do wojny trzynastoletniej w 1455; gdańszczanie złożyli hołd Kazimierzowi Jagiellończykowi, a 25 maja 1457 miasto otrzymało Wielki Przywilej, zapewniający swobodny przewóz towarów Wisłą.
  Gdańszczanie
  2 lata
  • Tak popieram, zyby chociaz pomnik Kazimierza Jagielly zasluzonego dla rozwoju powstal.
   Gdansk Jan III Sobieski, Jagillonczyk.
   2 lata
  • Gdańszczanie ex pegeeru na Mazurach.
   2 lata
  • Przeczytałeś chociaż artykuł? Od kiedy Niderlandy to Niemcy? (1)
   Należy się pała z geografii, nawet zaocznie tyle lat wstecz, ile minęło od zakończenia przez ciebie edukacji. Uphagenowie z pochodzenia byli, jak wielu innych patronów, Holendrami lub Belgami, jeśli przyjąć współczesne pojęcie narodowości.

   I może druga pała z historii, skoro nie pamiętasz dzięki czemu Arnold Uphagen mógł tu się osiedlić uciekając przed prześladowaniami religijnymi. Chodzi oczywiście o opracowaną po śmierci Zygmunta Augusta Konfederację warszawską, której postanowienia weszły w skład zatwierdzanych przez każdego kolejnego władcę elekcyjnego "artykułów henrykowskich". No i gest Johanna Uphagena, który w momencie oderwania Gdańska od Polski i włączenia do Prus zrzekł się wszelkich urzędów i stanowisk, jest chyba wart więcej niż 1000 słów, żeby stwierdzić, że choć Niderlandczyk z pochodzenia to serce miał po właściwej stronie i czuł się poddanym króla Polskiego?
   2 lata
   • Tak, masz rację,ale chodzi o to by następne tramwaje miały też hołdować polskim królom. Proste przecież.
    gda
    2 lata
  • TAk piszę w celu usystematyzowania informacji
   Dlaczego patronami tramwajów nie są tylko Polacy:

   Mieszko I rządził gdzieś do 992 r.
   Tymczasem do 1295 r. Gdańsk należał do lokalnej dynastii książąt pomorskich, których państwo jedynie w pewnych okresach stawało się polskim lennem. Do Królestwa Polskiego Gdańsk należał jedynie od 1295 r. do 1308 r., kiedy to miasto przeszło we władanie Zakonu Krzyżackiego. Ponownie do Polski należało od 1454 (lub ewentualnie od 1466 r. - zależy jak patrzeć) do 1793 r. W 1793 r. Gdańsk został zagarnięty przez Prusy i w składzie tego państwa (później Cesarstwa Niemieckiego) pozostał aż do 1919 z przerwą na lata 1807-1812, gdy był „wolnym miastem” pod faktycznym francuskim protektoratem (formalnie protektorat sprawowały wspólnie Prusy i Saksonia). W latach 1919 - 1939 (formalnie od 1920 r.) ponownie był Wolnym Miastem, formalnie zależnym od Ligi Narodów i częściowo od Polski. 1939 - 1945 włączony do Rzeszy, od 1945 - do Polski.
   Podsumowując - od 1295 r., kiedy to księstwo gdańskie ostatecznie utraciło niepodległość, do dziś - Gdańsk należał do Polski przez jakieś 413 lat, do Niemiec (w tym państwa zakonnego) - 272 lata, Wolnym Miastem był 25 lat.

   Jak dopowiemy, że nawet w czasach gdy należał do Polski był miastem niemieckojęzycznym i leżącym w kręgu kultury niemieckiej, to rzeczywiście wychodzi z niego "prapolskie gniazdo", nie ma co.
   ewa
   2 lata
 • Popieram wpis. Potrzebne jest nam uhonorowanie Kazimierza Jagillończyka - zasłużonego dla rozwoju Gdaska - również pomnikiem w (1)
  K.K z Gdańska
  2 lata
  • Decyzja już jest. Kazimierz Jagiellończyk stanie między Złotą Bramą, a Katownią w ciągu drogi królewskiej.
   Teraz trwają prace nad tzw. papierologią
   2 lata
 • A co z dworkiem przy Grunwaldzkiej jeszcze stoi ? był w riuinie a dawno tam nie byłem.
  2 lata
 • Suche fakty ale dość interesujące
  Kalwinista z zagranicy zrobił tak wielką karierę w słynącym z tolerancji dawnym Danzigu-Gdańsku .Dziś gdzie w RP miałby taką szansę?Niemcy źle wymawiają nazwisko patrona? proszę wybaczyć ale Japończycy.Węgrzy,Chińczycy i inni naprawdę też to robią podtrzymujmy tradycję tolerancji..
  Bez strachu ale z rozwagą aus Danzig
  2 lata
 • Ciekawe i dlatego trzeba wydać zbiór Patronów zasłużonych dla Gdańska w formie książkowej
  2 lata
 • Nie potrzebujemy patronów tylko nowych tramwajów ja ten niebieski testowany
  2 lata

Twoja opinia

zamknij
STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii