"Stówka" dookoła jeziora Śniardwy

31 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Śniardwy to największe polodowcowe jezioro w Polsce. Choć akwen liczy ponad sto kilometrów kwadratowych powierzchni, to nie należy on do najłatwiejszych obszarów dla sportów i turystyki, jak się okazuje rowerowej także. Wokół jeziora prowadzi wiele dróg leśnych i gruntowych, przecinających malownicze łąki i pola, którymi poprowadzone są różne szlaki, jednak żaden z nich nie wyznacza pełnej pętli wokół akwenu. I choć opracowana przez nas trasa zakładała jak najbezpieczniejszy przejazd, to i tak miejscami zmuszeni byliśmy wyjechać na ruchliwą szosę. Ogólnie rzecz biorąc, trasa była ciekawa, ale nie na tyle, by ją powtórzyć. Jezioro Śniardwy zaliczone.Parametry trasy

100 km

Region - Polska

Poziom trudności - średni

Trasy rowerowe


Okalając to największe polskie jezioro na dwóch kółkach, trzeba wiedzieć, że kontakt z brzegiem będzie ograniczony z uwagi na coraz więcej prywatnych działek, na których znajdują się m.in. ośrodki wypoczynkowe, porty jachtowe, restauracje itp. Przez wiele kilometrów trasa wiedzie przez gęste lasy, a tafla jeziora przebłyskuje tylko sporadycznie. Ciekawą linię brzegową obserwować można w obrębie wsi i miejscowości oraz z punktów i wież widokowych, które przedstawiliśmy na dołączonym śladzie GPS.

Najbardziej interesujące miejsca na trasie:

Jezioro jak jezioro, ogromny akwen po horyzont, zwany mazurskim morzem. Śniardwy to jednak nie tylko główny akwen, to także masa innych, przeuroczych jezior i zatok, które zasługują na chwilę uwagi. Odpoczynek w tych miejscach z pewnością zaciekawi niejednego turystę, szukającego choć na chwilę ucieczki od cywilizacji.

1. Osada Łuknajno, platformy widokowe na jeziora Łuknajno i Śniardwy
2. Malownicze, pełne kwiatów podmokłe łąki, między jeziorami Śniardwy i Tuchlin
3. Odcinek z widokiem na akwen od Nowych Gut po ujście rz. Wyszka,
4. Bardzo stromy brzeg jeziora, punkt widokowy, kąpielisko niedaleko ujścia rz. Wyszka
5. Puszcza Piska, gęste lasy i mnóstwo pomników przyrody
6. Niedźwiedzi Róg, ciekawa ostoja nad wodą i kameralne kąpielisko
7. Wejsuny, ciekawa osada nad jeziorem i wspaniała kuchnia regionalna
8. Urokliwe jeziorka wytopiskowe i torfowiska nieopodal Gasiora
9. Ujście Krutyni do Zatoki Iznockiej
10. Stromy brzeg rynnowego jeziora BełdanyJezioro Śniardwy zaliczyliśmy wokół, jednak jakoś specjalnie nie jesteśmy z tego powodu zachwyceni. Jego linia brzegowa jest dość mocno zabudowana przez przystanie wodne, kluby jachtowe, bazy noclegowe i lokalną gastronomię, przez co przejazd blisko tafli jeziora jest niemożliwy. Jednak Mazury, choć oblegane są latem, to z pewnością dobry kierunek na aktywny wypoczynek i zmianę trochę klimatu... w końcu ile można wiecznie katować to Pomorze ;)

Parametry trasy:

- Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wycieczki: Mikołajki
- Całkowity dystans: 104 km
- Suma przewyższeń: 600 m
- Czas jazdy z postojami: 12 godzin
- Rodzaj podłoża: drogi asfaltowe, drogi gruntowe, miejscami grząski piach

>>>Mapa i ślad gps naszej wycieczki

GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

Zajrzyj na stronę internetową Grupy Rowerowej 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


>>>Zobacz także naszą wideo relację wycieczki dookoła Jezioraka

Parametry trasy

100 km

Region - Polska

Poziom trudności - średni

Znajdź trasę rowerową