Siostry Kucharskie z medalami MP w kolarstwie

23 stycznia 2021, 18:45
Joanna Skutkiewicz
Antonina Kucharska zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w kategorii Żakini. Więcej zdjęć (9)

Antonina Kucharska zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w kategorii Żakini.

fot. Dulny Foto

Antonina Kucharska zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w kategorii Żakini.

fot. Dulny Foto

Antonina Kucharska, 11-letnia zawodniczka klubu Belta Team Gdańsk została mistrzynią Polski w kolarstwie przełajowym w kategorii Żakini. Zawody zostały rozegrane w sobotę 23 stycznia we Włoszakowicach w województwie wielkopolskim.
aktualizacja: drugiego dnia mistrzostw, w niedzielę 24.01, w kategorii Juniorek Młodszych srebrny medal zdobyła siostra Antoniny, 14-letnia Jadwiga Kucharska. Obydwie siostry wracają więc do Gdyni z medalami.

14-letnia Jadwiga Kucharska wraca do Gdyni ze srebrnym medalem mistrzostw Polski. Więcej zdjęć (9)

14-letnia Jadwiga Kucharska wraca do Gdyni ze srebrnym medalem mistrzostw Polski.

fot. Beata Lorkowska

14-letnia Jadwiga Kucharska wraca do Gdyni ze srebrnym medalem mistrzostw Polski.

fot. Beata LorkowskaMistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym pierwotnie zaplanowane były na 9-10 stycznia, jednak ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, zostały przeniesione na dwa tygodnie później.

Jak relacjonuje pani Aldona Trzebiatowska, mama Antoniny, udział córki w mistrzostwach do samego końca stał pod znakiem zapytania.

- Dwa tygodnie temu nieszczęśliwy wypadek: cała stopa rozharatana, wizyta w szpitalu, pozszywana, a tu Mistrzostwa Polski za dwa tygodnie - relacjonuje pani Aldona. - Płacz, rozpacz, smutek. Pięć dni bez stanięcia, nie mówiąc o treningach, tylko siedzenie i leżenie. Przewartościowanie oczekiwań. Już nie walka o wymarzone miejsce, ale zastanawianie się, czy może jednak wystartować, może jednak uda się gdzieś koło podium... Szwy zdjęte wczoraj. Dziś wyścig: najszybsza w całej Polsce. Płacz i śmiech naraz. Kurczę, jak ona to zrobiła?

Rodzina na rowerzeCała rodzina Kucharskich jest czynna w sporcie rowerowym. Starsza siostra Tosi, 14-letnia Jadwiga ściga się w barwach tego samego klubu w kategorii Juniorki młodszej. Rodzice obu dziewczynek, państwo Aldona i Bartosz, również biorą udział w rywalizacji kolarskiej.

- Tosia cały sezon była w czołówce żakini - mówi Beata Lorkowska, trenerka Belta Team Gdańsk. - Praktycznie cały sezon przełajowy na podium. Mega praca i determinacja, by być najlepszą. Niestety na zgrupowaniu kondycyjnym w czasie ferii zimowych rozpacz - kontuzja. Wiadomo jednak, że formy nie buduje się w tydzień, więc wiara w Tosię była w nas do końca.
- Dała radę, bo to jest bohaterka i zawsze walczy do końca - dodaje trenerka młodej zawodniczki. - Materiał na przyszłość na wiele kolejnych medali.
Z Tosią na starcie stanęły również jej klubowe koleżanki - Lena Florczak i Kinga Słomion, które zajęły odpowiednio 10. i 13. miejsce.

Młoda kolarka, aby realizować swoją pasję, dojeżdża do Gdańska trzy razy w tygodniu. Ponadto od tego sezonu pracuje też pod okiem utytułowanego zawodniczo i trenersko Michała Bogdziewicza.


Mistrzostwa na półmetkuDrugiego dnia zmagań, w niedzielę 24 stycznia, na starcie staną kolejno kategorie Junior młodszy, Juniorka młodsza, Junior, Elita Kobiet, U-23 Kobiety, Juniorka oraz Elita Mężczyzn. O obronę tytułu mistrza i mistrzyni Polski w kategorii Open staną Marek Konwa i Zuzanna Krzystała. Zmagania można śledzić na żywo dzięki transmisji na profilu na Facebooku wydarzenia.