22 Wielki Przejazd Rowerowy już w niedzielę 10 czerwca

1 czerwca 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Kamil Gołębiowski
Najnowszy artukuł na ten temat Plakaty dużej imprezy na drzewach we Wrzeszczu

Już w niedzielę 10 czerwca po raz kolejny ulicami Trójmiasta przejedzie Wielki Przejazd Rowerowy. Największe od lat wydarzenie rowerowe na Pomorzu, a być może i w Polsce, nie przestaje bić rekordów. W tym roku organizatorzy przygotowali ok. 120 km zabezpieczonych tras dla czterech peletonów, piknik, muzykę, liczne nagrody i tradycyjnie konkurs na najbardziej zdumiewające przebranie rowerowe. Ale najważniejszym elementem rowerowego święta będzie oczywiście wielki, wspólny przejazd głównymi ulicami Trójmiasta.Organizatorzy chcą po raz kolejny pobić rekord frekwencji w największym w Polsce peletonie rowerowym. Imprezie towarzyszyć będzie muzyka z nagłośnienia mobilnego i stacjonarnego. Na mecie czekać będzie wielki piknik z jadłem i napitkiem dla ciała. Atrakcjami będą loteria szprychówkowa, nagrody (m.in. rowery i gadżety rowerowe), a także pamiątkowe koszulki. Wspólny przejazd odbędzie się głównymi ulicami metropolii na co dzień jeszcze zarezerwowanymi dla samochodów, atrakcją będzie z pewnością również przejazd Tunelem pod Martwą Wisłą.

Uczestnicy z całego Pomorza

Oficjalna trasa WPR w tym roku obejmie 10 miast aglomeracji: Wejherowo, Redę, Rumię, Gdynię, Sopot, Gdańsk, Kartuzy, Żukowo, Pruszcz Gdański oraz Tczew. Dołączą także grupy rowerowe i rowerzyści z miast takich jak Słupsk, Elbląg, Malbork, Lębork, Starogard Gdański, Kościerzyna. Przejazd i połączenie peletonów odbędzie się na Drodze Zielonej na granicy Sopotu i Gdańska. Następnie połączony peleton WPR przejedzie ulicami Łokietka i Polną w Sopocie do parku Sopockie Błonia. Udział w WPR jest bezpłatny.

Nagrody, konkursy i atrakcje

Warto pomyśleć o przebraniu siebie i swojego rumaka - dla najoryginalniejszych przebierańców będą przyszykowane wartościowe nagrody od sponsorów. Koła kółka - jedna spółka - pod tym hasłem do udziału w tegorocznym WPR organizatorzy zapraszają wszystkich rowerzystów, rolkarzy, longboardzistów, wrotkarzy oraz osoby na wózkach. Mile widziane są wszelkie pojazdy napędzane siłą mięśni i coraz bardziej popularne wehikuły z elektrycznym wspomaganiem.

Społecznym akcentem imprezy będzie przyznanie nagród i anty-nagród Złotej i Srebrnej, a także Zardzewiałej Szprychy za szczególne osiągnięcia dla rozwoju mobilności aktywnej Metropolii Wybrzeża. Uczestnicy będą mieli też możliwość podpisania petycji w sprawie przywrócenia bezpłatnego przewozu rowerów w PKM oraz kursowania promu przez Martwą Wisłę z Nowego Portu do Twierdzy Wisłoujście.


Trasa Wielkiego Przejazdu Rowerowego 2018


W tegorocznej, czyli 22, edycji WPR pojadą cztery peletony: Tczewski, Kartuski, Gdański i Północny z Wejherowa.

PELETON PÓŁNOCNY:
Wejherowo -> Reda -> Rumia -> Gdynia -> Sopot -> Sopockie Błonia

Wejherowo - Plac Jakuba Wejhera 9:40 zbiórka - 9:55 wyjazd
Reda - Cechowa/Gdańska 10:35 zbiórka - 10:45 wyjazd
Rumia - Starowiejska/Dworzec PKP 11:15 zbiórka - 11:25 wyjazd
Gdynia - Skwer Kościuszki - na wys. ORP Błyskawica 12:00 zbiórka, 12:15-12:45 debata o gdyńskiej infrastrukturze rowerowej, 12:50 wyjazd
Sopot - skrzyżowanie Niepodległości/Podjazd, ok. 13:40 dołączenie do peletonu w ruchu
Sopot/Gdańsk - Droga Zielona, ok. 13:50 spotkanie peletonów: Północnego i połączonych: Tczewskiego, Kartuskiego i Gdańskiego

Sopot finał XXII WPR - Sopockie Błonia ul. Polna, ok. 14:00 wjazd połączonych peletonów

PELETON GDAŃSKI:
Stadion Energa Gdańsk -> Tunel pod Martwą Wisłą -> Stogi -> Przeróbka -> Gdańsk Śródmieście -> Wrzeszcz -> Sopot -> Sopockie Błonia


11:15 zbiórka - 11:50 wyjazd: Stadion Energa Gdańsk - Promenada przy Drodze Zielonej

UWAGA: Ze względów bezpieczeństwa odcinek pomiędzy Stadionem Energa a Stogami (przejazd przez tunel pod Martwą Wisłą) jest dostępny wyłącznie dla osób na rowerach.
Osoby na rolkach, deskach, wózkach zapraszane są do dołączenia się na pozostałych zbiórkach i wspólny przejazd do Sopotu.

Gdańsk Śródmieście (dla wszystkich)
12:40 ul. Okopowa/Brama Wyżynna - połączenie z Peletonem Tczewskim w ruchu
12:41 ul. Wały Jagiellońskie/Hucisko - połączenie z Peletonem Kartuskim w ruchu
12:45 ul. Rajska - wspólny przyjazd Peletonów Tczewskiego, Kartuskiego i Gdańskiego na postój (15 min)
13:00 Wspólny wyjazd 3 Peletonów w stronę Wrzeszcza i Sopotu
13:25 Gdańsk Wrzeszcz - Al. Grunwaldzka - Galeria Bałtycka - dołączenie do peletonu w ruchu
13:50 Sopot/Gdańsk - Droga Zielona, spotkanie peletonów

Finał XXII WPR - Sopockie Błonia ul. Polna, ok. 14:00 wjazd połączonych peletonów

PELETON TCZEWSKI:
Tczew -> Pruszcz Gd. -> Gdańsk Śródmieście


Tczew - Dworcowa/przy lokomotywie, 9:40 zbiórka - 10:00 wyjazd
Pruszcz Gdański - parking Faktoria 11:30 zbiórka -11:55 wyjazd
Gdańsk Śródmieście
12:40 ul. Okopowa/Brama Wyżynna - połączenie z Peletonem Gdańskim w ruchu
12:41 ul. Wały Jagiellońskie/Hucisko - połączenie z Peletonem Kartuskim w ruchu
12:45 ul. Rajska - wspólny przyjazd Peletonów Tczewskiego, Kartuskiego i Gdańskiego na postój (15 min)
13:00 Wspólny wyjazd 3 Peletonów w stronę Wrzeszcza i Sopotu

PELETON KARTUSKI:
Kartuzy -> Żukowo -> Banino -> Gdańsk Śródmieście


Kartuzy - Rynek, 9:40 zbiórka - 9:50 wyjazd
Żukowo - Stacja Orlen ul. Gdańska, 10:30 Zbiórka - ok. 10:45 dołączenie do peletonu w ruchu
Banino - Lipowa/Lotnicza/Klonowa (skrzyżowanie), 11:10 wjazd peletonu + 15 min przerwa regeneracyjna - 11:25 wyjazd
Gdańsk Kokoszki - parking przy Biedronce, ok. 11:55 dołączenie do peletonu w ruchu
Gdańsk Śródmieście
12:41 ul. Wały Jagiellońskie/Hucisko - połączenie z Peletonami Gdańskim i Tczewskim w ruchu
12:45 ul. Rajska - wspólny przyjazd Peletonów Tczewskiego, Kartuskiego i Gdańskiego na postój (15 min)
13:00 Wspólny wyjazd 3 Peletonów w stronę Wrzeszcza i Sopotu


Firmowy Przejazd RowerowyW ramach tegorocznego WPR po raz drugi organizowany zostanie Firmowy Przejazd Rowerowy, czyli rywalizacja rowerowych drużyn firm, instytucji i uczelni z obszaru Aglomeracji Zatoki Gdańskiej o tytuł "Rowerowej Firmy Roku".

Udział w Firmowym Przejeździe Rowerowym polega na wyłonieniu w firmie drużyny rowerowej, zgłoszeniu jej do organizatora, wzięciu udziału - dowolna liczba pracowników może jechać w dowolnym peletonie, zaczynając trasę w dowolnym spośród wyznaczonych miejsc zbiórki znajdujących się na trasach czterech peletonów XXII WPR. Na koniec odbędzie się krótka prezentacja drużyn na scenie, a o wyniku rywalizacji przesądzi łączna liczba kilometrów przejechanych przez wszystkich członków drużyny. Rywalizacja zostanie przeprowadzona w kategoriach firm: mikro (do 10 pracowników), małych (od 11 do 50), średnich (51 - 250 pracowników) oraz dużych (powyżej 250 pracowników).

Petycje w sprawie rowerów w PKM i promu w Nowym PorcieNa stronie internetowej WPR jest oraz w trakcie samego WPR będzie możliwość podpisania dwóch ważnych petycji:

  1. Przewóz rowerów w PKM: W sprawie przywrócenia możliwości bezpłatnego przewozu rowerów w pociągach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i zmiany regulaminu przewozów PKM, ograniczającego liczbę przewożonych rowerów do ilości haków
  2. Prom Nowy Port-Wisłoujście: O ponowne uruchomienie połączenia promowego dla pieszych i rowerzystów pomiędzy Nowym Portem a Wisłoujściem w Gdańsku w postaci lekkiego promu pieszo-rowerowego, na przykład o napędzie elektrycznym, co najmniej w okresie wiosenno - jesiennym


Organizatorami imprezy są w tym roku: Rowerowa Metropolia, Wejherowskie Towarzystwo Cyklistów, Stowarzyszenie In gremio, Tczewska Inicjatywa Rowerowa oraz Rowerowe Kaszuby.

Do zobaczenia na Wielkim Przejeździe Rowerowym!
Czy wybierasz się na Wielki Przejazd Rowerowy 2018?
31%

z przyjemnością i jeszcze zaproszę znajomych

8%

będę na pewno, choć sama/sam

12%

to zależy od pogody

7%

niestety, w tym roku nie mogę

42%

to nie dla mnie, mam inne plany

zakończona

łącznie głosów: 349