stat

Bibliotekarze zapraszają na rowerową przejażdżkę

24 maja 2019, 15:00
Patsz

W sobotę odbędzie się w Gdyni kolejna edycja akcji Odjazdowy Bibliotekarz. To przejazd rowerowy, który ma promować czytelnictwo i popularyzować działania kulturalne. Organizatorami są bibliotekarze, którzy zapraszają wszystkich miłośników jazdy na rowerze.Przejazd wyruszy sprzed Biblioteki z Pasją zobacz na mapie Gdyni. Zbiórka uczestników na parkingu przed biblioteką o godz. 10. Przejazd wystartuje o godz. 10:30. Rowerzyści ruszą w kierunku Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

- Trasa będzie miała około 23 km. Koordynatorka akcji zapewnia, że większa jej część będzie z górki, więc nie trzeba się martwić o zbyt szybkie tempo i trudny przejazd. Uczestnicy będą jechać około 15 km/h. Przejazd potrwa około 3 godz. - mówi Zuzanna Gajewska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.
Rajd zakończy się przy Bibliotece Śródmieście zobacz na mapie Gdyni. Tam będzie zlokalizowana meta przejazdu. Na uczestników będą czekały upominki. Po zakończeniu jazdy będzie można z bibliotekarzami wspólnie zwiedzić bibliotekę.

Organizatorzy proszą, by w trasę zabrać pomarańczowe elementy ubioru lub wyposażenia. Kolor ten jest bowiem jednym ze znaków rozpoznawczych akcji Odjazdowy Bibliotekarz.


Pierwsza edycja akcji odbyła się w Łodzi w 2010 roku przy współpracy z Fundacją Normalne Miasto - Fenomen (organizatorem Łódzkiej Masy Krytycznej). Wzięło w niej udział ok. 90 osób. Od następnego roku akcja zyskała popularność w całym kraju, a imprez zaczęło przybywać.

Jesienią 2012 r. akcja przekroczyła granice Polski. W 2013 roku uruchomiono międzynarodową mutację akcji - "Bicycool Library". W pierwszym roku edycji międzynarodowej zorganizowano co najmniej osiem rajdów, cztery w Nepalu, dwa w USA, po jednym w Rumunii i na Ukrainie.
Zobacz, jak wyglądał przejazd w zeszłym roku
Czy zabierasz książki na dłuższe wycieczki rowerowe?
18%

tak

82%

nie

zakończona

łącznie głosów: 72

Patsz