Cechy okularów rowerowych

17 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Przemysław Mudlaff
Okulary rowerowe to dopełnienie kolarskiego wyglądu oraz skuteczna ochrona przed wiatrem, słońcem i owadami. Więcej zdjęć (16)

Okulary rowerowe to dopełnienie kolarskiego wyglądu oraz skuteczna ochrona przed wiatrem, słońcem i owadami.

mat.: Rudyproject.com

Okulary rowerowe to dopełnienie kolarskiego wyglądu oraz skuteczna ochrona przed wiatrem, słońcem i owadami.

mat.: Rudyproject.com

Okulary to gadżet, który praktycznie od początków kolarstwa wyczynowego, stanowił nieodłączną część wyposażenia rowerzysty. Okulary niesamowicie przez lata ewoluowały. Dziś poza ochroną oczu przed promieniowaniem UV, wiatrem czy owadami to także modna wizytówka eleganckiego cyklisty. Czym różnią się okulary dla rowerzysty od tych standardowych i na co zwracać uwagę przy ich wyborze?Krótka historia okularów dla rowerzystówPrzeciwsłoneczne okulary rowerowe w kształcie zbliżonym do tych, które znamy dziś, pojawiły się w peletonie kolarskim pod koniec lat 40. XX wieku. Zastąpiono tym samym wojskowe gogle pilotów, które do tego okresu królowały na słynnych tourach. Pierwszym kolarzem, który zdecydował się użyć nowatorskich, lekkich okularów firmy Ray-Ban był Fausto Coppi - dwukrotny triumfator Tour de France i pięciokrotny zwycięzca Giro d'Italia. Mówiło się wówczas, że ten fantastyczny cyklista w swoich Aviatorach (nazwa modelu okularów Ray-Ban) wygląda jak filmowa gwiazda.

Lata mijały, a okulary dla rowerzystów stale modyfikowano: powiększano szyby, aby zakrywały jak największą część twarzy kolarza; redukowano wagę oprawek; wymyślano coraz to lepsze rozwiązania w obrębie samych szkieł. Nie wszystkie jednak pomysły należały do udanych. W tym kontekście warto przypomnieć sobie chociażby słynne okulary Over The Tops. Do dziś niewiadomo czy były one jedynie koszmarną pomyłką projektantów z firmy Oakley, czy porzuconym - ze względu na wygląd, genialnym połączeniem ochrony oczu i trzymania się oprawek na głowie.

W 1984 roku pojawiły się pierwsze modele okularów popularnej firmy Oakley. Wkrótce okazało się, że rowerzyści bez tego eleganckiego sposobu protekcji oczu po prostu nie potrafią funkcjonować. Marki związane ze sportami zimowymi rozpoczęły produkcję okularów dla rowerzystów. Do gry włączyły się także takie sportowe potęgi jak Nike czy Adidas.

Najdziwniejszy pomysł jednej z wiodących marek w produkcji okularów rowerowych - Oakley Over The Top Więcej zdjęć (16)

Najdziwniejszy pomysł jednej z wiodących marek w produkcji okularów rowerowych - Oakley Over The Top

mat.: Flickr.com

Najdziwniejszy pomysł jednej z wiodących marek w produkcji okularów rowerowych - Oakley Over The Top

mat.: Flickr.comOprawkiLata prac nad okularami dla rowerzystów wykształciły trzy główne typy ich oprawek. Mamy więc okulary bez oprawy wokół szkieł, z pełną oprawą lub oprawą tylko z góry. To głównie na ten element okularów zwracamy uwagę podczas ich mierzenia. Ważne jest w tym względzie, aby okulary dobrze przylegały do twarzy. Większość producentów proponuje jeden rozmiar omawianego rodzaju ochrony oczu zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Istnieją jednak na rynku rozwiązania skierowane dla osób z twarzami "szczuplejszymi".

Podczas przymiarki okularów dla rowerzystów warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy górna ich część zanadto nie odstaje od linii brwi oraz czy szkła nie opierają się o policzki lub też nie są za bardzo od nich oddalone. Wszelkie większe prześwity nie zapewnią bowiem dostatecznej ochrony przed wiatrem, insektami czy promieniowaniem UV, a "opieranie się" soczewek lub ramki o jakąś część twarzy, może powodować dyskomfort i przesuwanie się okularów.

Dodatkowo istotne jest aby przede wszystkim ramka górna nie ograniczała widoczności podczas jazdy. Pamiętajmy, że pozycja na rowerze jest pochylona, dlatego dobrze jest, jeśli podczas mierzenia spróbujemy ją imitować.

Oprawki rowerowych okularów mają być w zamiarze jak najlżejsze, dlatego też wytwarza się je najczęściej z tworzyw polimerowych. Wśród droższych modeli okularów znajdziemy także ramki wyprodukowane z użyciem karbonowego kompozytu.

Zauszniki i noskiByć może zwrócimy uwagę personelu sklepu lub innych kupujących, ale mierząc okulary rowerowe warto potrząsnąć parę razy energicznie głową, aby sprawdzić czy interesująca nas para nie spadnie z głowy podczas jazdy. Za odpowiednie trzymanie się okularów na głowie odpowiadają zauszniki i noski.

Zauszniki omawianego gadżetu nie powinny przede wszystkim ani za mocno uciskać głowy, ani leżeć zbyt luźno. Większość okularów posiada w obrębie zauszników specjalne stopery, które zatrzymują je na głowie podczas gdy pozycja na rowerze wymusza skierowanie głowy lekko ku dołowi. Inne modele interesującego nas przedmiotu wyposażono w gumowe, elastyczne zauszniki, które można odpowiednio dogiąć i tym samym dopasować do kształtu głowy. Kolejnym rozwiązaniem problemu spadających okularów jest elastyczna opaska, którą możemy zamontować do niektórych zauszników.

Kolejnym istotnym aspektem dobrych okularów dla cyklisty są noski. Na wstępie zapytaj sprzedawcę czy istnieje możliwość ich wymiany, jest to bowiem jeden z najczęściej zużywających się lub gubiących się elementów okularów. Ważne jest aby nosek był regulowany, aby dostosować go do kształtu nosa użytkownika. To od noska zależy jak wysoko znajdzie się górna część okularów, a także czy będą zsuwać się z twarzy.

Jeśli jeździsz w kasku (a powinieneś), to zawsze - jeśli tylko to możliwe - sprawdzaj okulary z nim na głowie. Większość problemów związanych z dyskomfortem noszenia okularów ujawnia się właśnie podczas gdy wraz z nimi założymy na głowę rowerowy kask.Soczewki okularów rowerowychOdpowiednio dobrane oprawki, nie powodujące dyskomfortu zauszniki i noski, to oczywiście nie esencja okularów rowerowych. Najbardziej istotnym ich elementem są oczywiście szyby. Obecnie na rynku mamy do czynienia z ogromnym wyborem różnobarwnych i wielofunkcyjnych soczewek. Jest ich tak wiele, że warto byłoby wiedzieć, które wybrać, aby były adekwatne do rodzaju jazdy, pory dnia i warunków atmosferycznych.

 • Soczewki przezroczyste

Dzięki okularom wyposażonym w przezroczyste szyby rowerzyści chronieni są przed wszelkiego rodzajem promieniowaniem. W tym przypadku lepiej nie dać się nabrać na tanie szkiełka pozbawione odpowiednich filtrów. Nadmierna ekspozycja oczu na UV może powodować bowiem wiele zwyrodnień poszczególnych części oka. Szyby przezroczyste są także najlepszym rozwiązaniem dla osób jeżdżących rowerem po zachodzie słońca.

 • Soczewki różnobarwne

Wybór odpowiedniego koloru szyb do pory dnia lub rodzaju jazdy powinien być przede wszystkim intuicyjny i subiektywny. Jeśli więc nasza jazda nie jest jedynie szosowym treningiem lub przejażdżką typu MTB, przydadzą się okulary z wymiennymi szkłami. Większość zestawów posiada w komplecie wspomniane wyżej soczewki przezroczyste, a także szare i żółte lub pomarańczowe. Szare, ciemniejsze szyby chronią oczy przed ostro świecącym słońcem, nie ściemniają jednak otoczenia na tyle, żeby nie odróżniać kolorów np. świateł drogowych. Są odpowiednie głównie w słoneczne dni, podczas jazdy trekkingowej lub szosowej. Z kolei szkła żółte lub pomarańczowe mają na celu zwiększenie wyrazistości i rozjaśnienia. Zdecydowanie poprawiają także humor rowerzyście w pochmurny dzień. Pomarańczowe soczewki to także dobry sposób na wprowadzenie kontrastu podczas jazdy w lesie, chociaż najbardziej odpowiednimi dla tego celu będą szyby brązowe.

 • Soczewki fotochromowe i polaryzacyjne

Okulary z tzw. wyższej półki wyposaża się najczęściej w soczewki fotochromowe. Są to inteligentne szkła, które reagują na światło. W zależności od natężenia światła słonecznego ciemnieją lub jaśnieją. Okulary fotochromowe to idealna alternatywa dla osób, które nie mają zamiaru wozić z sobą nieporęcznego pokrowca ze szkłami. Oczywiście można je z niego wyjąć i schować do kieszeni np. koszulki rowerowej, jednak nawet ceramiczna powłoka nie ochroni ich najpewniej przed zarysowaniami. Soczewki fotochromowe najlepiej sprawdzą się w otwartym terenie, podczas jazdy szosowej. Warto pamiętać, że im tańsze "fotochromy", tym dłuższy czas ich reakcji na warunki. Może się więc okazać, że wjedziemy w obszar zacieniony z jeszcze nie rozjaśnionymi dostatecznie szkłami okularów.

Inną, typowo szosową szybą będzie również ta z funkcją polaryzacji. Okulary z polaryzacją sprawiają, że obraz będzie bardziej przejrzysty i wyraźny oraz co najważniejsze usuwają zbędne odblaski, które powodują mrużenie oczu podczas jazdy w pełnym, ostrym słońcu.

Polaryzację stosuje się także często w tzw. szkłach lustrzanych. Dodatkowa lustrzana powłoka po zewnętrznej stronie soczewki blokuje więcej światła. Okulary lustrzane są także zwykle w jasnych kolorach, ponieważ obiekty przez nie widziane wydają się ciemniejsze niż są w rzeczywistości.

Dobre okulary rowerowe to też takie, których szkła nie będą od wewnątrz parowały, tyczy się to głównie jazdy w chłodniejszej aurze. Zapobieganiu takim sytuacjom służyć mają specjalne powłoki Anti-Fog lub specjalne otwory wewnątrz oprawek lub szyb.

Osoby, które posiadają wadę wzroku nie są skazane na jazdę w okularach rowerowych zakładając uprzednio na oczy soczewki kontaktowe. Producenci wyszli im także naprzeciw. Proponują zatem modele okularów ze specjalnymi adapterami, w które można zainstalować szkła korekcyjne lub zapewniają możliwość przystosowania szkieł do ich wady wzroku.

Podsumowanie

W związku z ogromnym wyborem kształtów oprawek, rodzajów zauszników, nosków oraz przede wszystkim szkieł, cykliści stają przed trudnym zadaniem zakupu dobrych okularów rowerowych. Odpowiednio dobrany interesujący nas gadżet służący protekcji oczu, to taki, który skutecznie zakrywa większą część twarzy zarówno od przodu, jak i po bokach oraz nie powoduje uczucia dyskomfortu. Okulary rowerowe to wreszcie nie tylko gadżet ochronny. Wielu osobom służy bowiem jako uzupełnienie rowerowego looku.

Opinie (99) 2 zablokowane

 • A korekcyjne? (14)

  Próbowałem ostatnio znaleźć sportowe okulary korekcyjne na rower i wybór praktycznie żaden...

  • 22 1

  • (1)

   Ja swoje robiłem u optyka, gdzie powiedzieli, że nie ma problemu ze wstawieniem szkieł korekcyjnych w okulary przeciwsłoneczne jakie mieli na wystawie.
   W praktyce było trochę gorzej, bo po pomierzeniu wszystkiego,

   Ja swoje robiłem u optyka, gdzie powiedzieli, że nie ma problemu ze wstawieniem szkieł korekcyjnych w okulary przeciwsłoneczne jakie mieli na wystawie.
   W praktyce było trochę gorzej, bo po pomierzeniu wszystkiego, wyszło że w wybrane oprawki nie dopasują szkieł i musiałem wybrać inne.

   Ze znanych mi firm, to Accent i Arctica mają okulary z adapterami do szkieł korekcyjnych. Rudy Project też miały ale chyba ostatnio przeszli zupełnie na system bezpośredniego montażu. Niestety ceny mają zaporowe.

   • 3 0

   • Ja jeżdżę w masce do pływania

    • 0 0

  • Oakley produkuje modele i sam wstawia korekcję.

   Ceny mocno zaporowe ale są.

   • 2 0

  • Budżetowe to Solano z wkładką.

   • 2 0

  • Korekcyjnych szukaj w internecie (jest tego sporo) (1)

   Każda szanująca się marka okularów w swym asortymencie posiada ofertę oprawek pod korekcję. To już nie tylko już Okley, Rudy Project, Uvex... na rynku są także inne tańsze marki. Osobiście posiadam okulary Force Ride Pro, za które zapłaciłem 159 zł (oczywiście bez szkieł korekcyjnych).

   • 1 1

   • Różnica między tanimi, a drogimi jest taka, że tanie to z wkładkami, a drogie bez wkładek.

    Osobiście nie mogłem się przekonać do idei wkładek. Podwójne szkła i oprawki, to więcej zasłoniętego widoku, refleksów, parowania itp.

    • 1 0

  • w 3athlete można dostać korekcyjne

   • 0 0

  • Zależy jeszcze jaka wada i jakie okulary (1)

   Ja mam -5 i cylindry; jak mi wstawili w okulary szkła u optyka, to zdjąłem te okulary szybciej niż założyłem. Szkła były pod zbyt dużym kątem względem siebie i nie dało się w ogóle przez nie patrzeć. Można wstawić jakieś

   Ja mam -5 i cylindry; jak mi wstawili w okulary szkła u optyka, to zdjąłem te okulary szybciej niż założyłem. Szkła były pod zbyt dużym kątem względem siebie i nie dało się w ogóle przez nie patrzeć. Można wstawić jakieś specjalne szkła, ale ich koszt to parę stów za jedno.
   Finalnie stanęło na kontaktach jednorazówkach - i w sumie to najsensowniejsze rozwiązanie jak dla mnie.

   • 1 0

   • Poza tym, plus soczewek jest taki, że jak zdejmiesz okulary to nadal widzisz ostro, a korekcyjne musisz mieć cały czas założone

    • 3 0

  • Accent ma takowe w ofercie

   • 0 0

  • Dlaczego nie napisaliscie ze w Polsce takich nie robią !

   • 0 0

  • jak kupujesz

   W auchanie to masz problem.

   • 0 0

  • Ja wyrabiałem w Visusie na Grunwaldzkiej - znalazłem takie, które mają wymienne szkła i osobną wkładkę korekcyjną. Później, kiedy gumowy nosek zaczął się lekko luzować (ok. 1.5 roku) okazało się, że akurat wyprodukowała

   Ja wyrabiałem w Visusie na Grunwaldzkiej - znalazłem takie, które mają wymienne szkła i osobną wkładkę korekcyjną. Później, kiedy gumowy nosek zaczął się lekko luzować (ok. 1.5 roku) okazało się, że akurat wyprodukowała je firma z.. Gdyni. koh s.c. nie mam dużej wady, poniżej -1.5, więc nie wiem jak się spiszą przy większej, ale ja jestem zadowolony :) Mieli oczywiście więcej dostępnych, ale z różnych względów mi nie pasowały.

   • 0 0

  • Mozna w Polsce spokojnie kupić szkła korekcyjne z polaryzacją lub fotochromem, dodatkowo jeszcze z lustrzanką, np. firmy Shamir i to bez żadnych dodatkowych wkładek korekcyjnych. Sam mam takie dwie pary soczewek, jedne z

   Mozna w Polsce spokojnie kupić szkła korekcyjne z polaryzacją lub fotochromem, dodatkowo jeszcze z lustrzanką, np. firmy Shamir i to bez żadnych dodatkowych wkładek korekcyjnych. Sam mam takie dwie pary soczewek, jedne z polaryzacją, drugie z fotochromem + lustrzanka. Jakościowo nie odstają od Oakleya sprzed kilku lat, który również posiadam. Jednak cena to 1/3 lub 1/2 Oakleya, wszystko zależy od szkieł. Należy pamiętać, że nie do wszystkich okularów da się korekcję zrobić na całej soczewce, nawet Oakley nie we wszystkich tak robi.
   Zamawiałem u optyka w Gdańsku, same szkła były przycinane we Francji. Oakley natomiast wysyłał do Irlandii, przynajmniej jak ja robiłem kilka lat temu

   • 0 0

 • Rudy project.Firma która robi naprawdę dobre okulary,nastepna to Salice.Pozdrawiam

  • 3 2

 • Najlepsze będą takie z filtrem (6)

  Zwiększającym widoczność znaków drogowych. Zwłaszcza "Przejście dla pieszych".

  • 32 13

  • Zgadza się, przydałyby się takie kierowcom (1)

   I nie tylko znak przejście do pieszych, ale też te z ograniczeniami prędkości, zakazem wyprzedzania, zakazem parkowania, przejazdem na czerwonym, itp itd. Wymieniać można bez końca

   • 19 9

   • kierowcom butów

    i klapek też

    • 4 2

  • Gdzies ty widzial znaki przejscia na drogach dla rowerow (3)

   • 4 10

   • Poziome jak najbardziej widuję ignorancie drogowy. (2)

    • 11 0

    • Tylko co te poziome bez pionowego oznaczają?? (1)

     • 1 0

     • dla nieczytatych (oraz dla kierowców, co swe prawko kupili)

      same znaki poziome bez pionowych nie oznaczają nic

      znaki pionowe wystarczą, bez poziomych też wyznaczają przejście/przejazd

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.