Cena roweru. Na co zwrócić uwagę?

5 lutego 2020, 7:00
Joanna Skutkiewicz

Kupno nowego roweru to zawsze przygoda. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i... budżet, jaki mamy na ten cel. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, gdy chcemy kupić jak najlepszy rower za jak najniższą cenę?Gdy już wiemy, jaki typ roweru najbardziej nas interesuje - górski, szosowy, przełajowy lub miejski - wystarczy wybrać się do sklepu rowerowego i... pojawia się jeszcze więcej dylematów. Bogata oferta wbrew pozorom nie ułatwia sprawy i w oko wpadają nam coraz to kolejne modele jednośladów. Co powinno być dla nas najważniejszym kryterium wyboru?

Rama czy osprzęt?Częstym dylematem podczas zakupu roweru jest wybór pomiędzy jakością ramy a osprzętu. Dysponując niewielkim budżetem musimy wybrać, czy chcemy mieć rower posiadający ramę "z potencjałem", to znaczy taką, która będzie nam służyć przez długie lata i której nie będziemy mieli potrzeby wymieniać, czy raczej skupić się na jak najlepszym osprzęcie.

Owszem, napęd wysokiej klasy działa przyjemnie i płynnie, ale wydaje się, że w razie ograniczonego budżetu, sensownym rozwiązaniem jest wzięcie pod uwagę przede wszystkim jakości ramy. Jeśli dobierzemy ją odpowiednio pod względem rozmiaru, przeznaczenia, geometrii oraz materiału, będziemy mieć porządny "szkielet", do którego możemy w przyszłości wprowadzać "poprawki" w postaci ulepszeń sprzętowych. Napęd tak czy inaczej będzie wymagał regularnej wymiany.

- Przy wyborze nowego roweru najczęściej rozpatrujemy dwa aspekty: jakość ramy oraz klasę osprzętu, który na nim jest zamontowany - mówi Mateusz Grzanka ze sklepu Giant Wrzeszcz. - Im lżejsza i sztywniejsza rama, tym lepiej. A jeżeli producent ramy oferuje jeszcze dożywotnią gwarancje na ramę, to możemy już spać spokojnie. Osprzęt, który jest zamontowany na rowerze z biegiem kilometrów zużywa się (przede wszystkim napęd) i w pewnym momencie staniemy przed koniecznością wymiany go. W tym momencie, mając bardzo dobrą, wygodną ramę, możemy pokusić się o inwestycję w lepsze komponenty napędowe, tym samym sprawiając, że nasz rower będzie nie tylko lżejszy, lecz także jakość działania napędu znacząco się poprawi.

Budżetowy rower szosowy. Gdzie taki kupić?


Wygoda, wygoda i jeszcze raz wygodaZdarza się, że damy się skusić atrakcyjnej promocji: za cenę modelu niższej klasy dostaniemy rower zaskakująco dobrej jakości. Oferty bywają naprawdę zachęcające, jednak nie powinniśmy nigdy kupować roweru "w ciemno". Na nic nie zda nam się świetny jednoślad o doskonałym osprzęcie, jeśli będzie dla nas za duży, za mały lub z innego powodu niewygodny.

- Ważne jest, by przymierzyć się do danego roweru i chociaż kawałek na nim przejechać, by dobrać odpowiedni model i rozmiar - mówi Michał Domański ze sklepu Epicentrum. Rowery różnią się geometrią i pozycją, jaką na nich przyjmujemy. Przy wyborze należy kierować się subiektywnym uczuciem komfortu. Rowery w obrębie danego budżetu będą bardzo niewiele się różniły osprzętem, natomiast znacząco geometrią czy prowadzeniem. W rowerach rekreacyjnych rama jest ważna właśnie ze względu na komfort lub jego brak w danym modelu, ale to jest subiektywne odczucie, dlatego tak ważna jest przymiarka, a nie zakup w internecie.

Nie bójmy się pytaćZwykle idąc do sklepu rowerowego z zamiarem kupna jednośladu, mamy już pewien ogląd sytuacji i wiemy, czego mniej więcej chcemy. Nie musimy jednak doktoryzować się w tej dziedzinie. Jeśli nie jesteśmy pewni, czym różnią się podobne do siebie rowery, które na pierwszy rzut oka odróżnia tylko cena - pytajmy. Sprzedawcy w sklepach rowerowych bardzo chętnie doradzą nam w tej kwestii, podobnie zresztą jak w wielu innych związanymi ze sprzętem i samą jazdą.

- Marki premium będą często gorzej wyposażone, ale za to mają lepiej dopracowane ramy oraz lepszej jakości dodatki, takie jak siodło, gripy i opony - wskazuje Michał Domański. - Musimy patrzeć na rower jako na całość, a nie tylko tylną przerzutkę. Ważne, by wszystkie komponenty były z podobnego poziomu. Każdy producent będzie miał swoją wizję danego typu roweru, a każdy z nas jest inny i ma inne wymagania. Przy wyborze roweru warto również zwrócić uwagę na serwis i obsługę w danym sklepie, by później można było liczyć na dobrą współpracę posprzedażową.

Gdzie kupić rower dla siebie?

Czy w tym roku chcesz kupić sobie rower?
47%

tak, taki mam plan

14%

jeszcze nie wiem, ale nie wykluczam tego

39%

nie, nie planuję

zakończona

łącznie głosów: 436