Dojedź bezpiecznie rowerem do pracy

25 września 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Skutkiewicz

Jazda na rowerze jesienią nie musi wiązać się z moknięciem i marznięciem, nawet jeśli jedziemy przez miasto do pracy. W tym okresie musimy jednak szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo, a zwłaszcza o widoczność na drodze.Jesienią coraz wcześniej robi się ciemno, a pogoda często jest niepewna. Nie znaczy to jednak, że nie warto wciąż wychodzić na rower, zarówno w celach treningowych, jak i po to, aby przemieszczać się z miejsca na miejsce. Niezmiennie dobrym pomysłem są dojazdy do pracy rowerem. Pozwalają nam oszczędzić czas, pieniądze i nerwy, które zwykle tracimy, gdy stajemy w długim korku w centrum miasta.

Coraz więcej pracodawców zauważa, że pracownik dojeżdżający rowerem jest stosunkowo bardziej zadowolony, produktywny i aktywny. Firmy nierzadko oferują swoim pracownikom benefity za dojazdy w postaci dodatku "kilometrowego" do pensji, voucherów na soki czy kanapki lub bonów prezentowych na przykład na akcesoria sportowe.

Również władze miast coraz bardziej angażują się w aktywizację mieszkańców, co znajduje potwierdzenie w akcjach takich jak trwające obecnie "Kręć kilometry dla Gdańska" czy "Wkręć się w Sopot".

Aby zminimalizować ryzyko przykrych zdarzeń, które mogą zdarzyć się każdemu na drodze, należy zwrócić szczególną uwagę na zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

1. Oświetlenie roweruTo absolutna podstawa i coś, bez czego w ogóle nie powinniśmy wyjeżdżać jesienią na ulicę. Wcześnie rano i po zmroku to sprawa oczywista, ale nie tylko w tak trudnych warunkach mogą one w skrajnych wypadkach nawet uratować nam życie. Przy kiepskiej pogodzie, zwłaszcza gdy pada deszcz lub drogę spowija mgła, nieoświetlony rower jest trudny do zauważenia.

Lampki można kupić w sklepie sportowym już za 30 złotych. Jeśli jednak mamy możliwość zainwestować w nie więcej, nie wahajmy się przed tym. Najtańsze lampki oferują moc około 2-3 lumenów, podczas gdy mocne aż do 65, co oznacza światło widoczne aż do dwóch kilometrów.

Nie jedź jak batman, używaj oświetlenia
2. Odpowiedni ubiórJak łatwo się domyślić, nie chodzi nam o kolarską stylówkę, dzięki której podążamy za najnowszymi trendami sportowej mody. W tym kontekście oznacza to głównie dobrze widoczną odzież, najlepiej z elementami odblaskowymi. "Żarówiaste" kolory - żółty, zielony, różowy - świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie naszej widoczności na drodze.

Równie ważne jest, aby ubranie, w którym jedziemy do pracy rowerem, było wygodne i bezpieczne (co często jest tożsame). Zapomnijmy o długich płaszczach z luźno powiewającymi pasami - na pewno byśmy nie chcieli, żeby wkręciły nam się w szprychy podczas jazdy. Nogawki spodni, jeśli nie są przylegające, zabezpieczajmy specjalną opaską lub gumką. Wybierzmy wygodne obuwie, dobrze trzymające się na nogach i pozbawione obcasów.

3. Kask i okularyNie wstydźmy się jeździć w kasku. Na nasze nieszczęście wypadki na rowerze zwykle zdarzają nam się wtedy, gdy mamy przebyć tylko kilka kilometrów po dobrze znanej drodze i wydaje nam się, że "przecież nic się nie stanie". Atestowany kask można nabyć już za niespełna 100 złotych i zdecydowanie warto zrobić sobie taki prezent, nie czekając na specjalną okazję.

Choć okulary nie są artykułem tak pierwszej potrzeby jak kask, warto mieć je ze sobą na rowerze. W słoneczne dni przydają się oczywiście okulary z ciemniejszymi szkłami, ale warto wyposażyć się także w model z przezroczystymi szkłami. To skuteczne zabezpieczenie przed wodą i drobnymi kamieniami z jezdni, które podczas jazdy na rowerze mogą wpadać nam do oczu. W deszczowy dzień wygodniej będzie nam, po zatrzymaniu się na światłach, zetrzeć krople ze szkieł, niż jechać całą drogę z przymrużonymi oczami.

4. Sprawny rowerJeżeli przyszło nam nagle do głowy, żeby wyciągnąć rower z piwnicy i zacząć jeździć nim do pracy, pamiętajmy jeszcze o tym, aby w międzyczasie dokonać przeglądu technicznego. Jednoślad, który nie hamuje, który ma luźne piasty i "latające" we wszystkie strony koła lub inne, podobne niedociągnięcia techniczne, nie powinien znajdować się na drodze.

Z rowerem do serwisu - jak często i po co?

5. Przepisy ruchu drogowegoTo ostatni, ale wcale nie najmniej ważny element dbania o swoje bezpieczeństwo na drodze. Pamiętajmy, że gdy poruszamy się po ulicy rowerem, jesteśmy pełnoprawnymi uczestnikami ruchu, a to oznacza także, że dotyczą nas te same obowiązki, co kierowców samochodów. Weźmy także pod uwagę, że gdy dzień jest krótszy, a warunki atmosferyczne niesprzyjające, musimy zachować szczególną ostrożność ze względu na znacznie zmniejszoną widoczność.
Czy jesienią jeździsz do pracy rowerem?
54%

tak, regularnie

19%

od czasu do czasu

7%

nie, jeżdżę latem, ale jesienią nie

20%

nigdy nie jeżdżę do pracy rowerem

zakończona

łącznie głosów: 414