Gdynia-Obłuże. Droga dla rowerów na Płk. Dąbka jeszcze w tym roku

7 sierpnia 2020, 10:15
Joanna Skutkiewicz

Eurovia Polska SA zrealizuje budowę drogi rowerowej wzdłuż ulicy Płk. Dąbka na odcinku od ul. DerdowskiegoMapka do ul. KwiatkowskiegoMapka. Droga będzie częścią międzynarodowej trasy EuroVelo 10 i powstanie w ciągu 10 tygodni od podpisania umowy, tj. jeszcze w tym roku kalendarzowym. Koszt inwestycji to 795 tys. 370,25 złotych brutto.Firma Eurovia Polska SA złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu dla zadania "Rozbudowa ul. Płk. Dąbka na odcinku od ul. Derdowskiego do ul. Kwiatkowskiego poprzez budowę drogi rowerowej - zadanie 1". Przedsięwzięcie to jest jednym z etapów rozbudowy układu dróg w północnych dzielnicach Gdyni.

Gdynia. Rowery pojadą estakadą Kwiatkowskiego- To kolejna inwestycja w infrastrukturę rowerową na przestrzeni ostatnich miesięcy - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Nowa droga rowerowa, wraz z chodnikami, oświetleniem i zielenią na północy Gdyni z pewnością poprawi komunikację dla jednośladów na newralgicznym odcinku drogowym, jakim jest ulica Pułkownika Dąbka.
Mniej optymistycznie na ten temat wypowiadają się przedstawiciele Stowarzyszenia Rowerowa Gdynia.

- Dzielnice północne chyba najbardziej potrzebują nowej, spójnej infrastruktury rowerowej - mówi Maciej Karpowicz. - W tym roku miasto odda rowerzystom ledwie 400 metrów drogi, która nie będzie w żaden sposób połączona z siecią komunikacyjnych tras rowerowych. Z pewnością niewielu rowerzystów odważy się ruszyć dalej po ruchliwej jezdni ulicy Kwiatkowskiego. Tempo realizacji inwestycji rowerowych dla gdyńskich dzielnic nie napawa optymizmem, szczególnie gdy porównamy się z naszymi sąsiadami, Sopotem i Gdańskiem.
Wykonawca udzielił 61 miesięcy gwarancji i rękojmi na wykonaną pracę i wycenił ją na 795 tys. 370,25 złotych brutto.

Osiem ofert w przetargu na drogę dla rowerów na Wyspie Sobieszewskiej400 metrów nowej drogiDroga rowerowa z mieszanki asfaltowej SMA (mastyksu grysowego) będzie miała około 400 metrów. Będzie odseparowana od ruchu samochodowego, a w przyszłości ma również łączyć się ze ścieżką prowadzącą wzdłuż ul. Kwiatkowskiego. W ramach inwestycji powstaną także chodniki na wysokości skweru im. Ireny Kwiatkowskiej oraz na skrzyżowaniu z ul. Andersa, a także nowe oświetlenie, elementy małej architektury w postaci przysiadaków, podpórek dla rowerzystów oraz nasadzeń zieleni.

Inwestycja powstanie w ramach projektu "Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym - utworzenie trasy R-10 na obszarze Gdyni" dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Mogłeś jeszcze nie czytać