Droga rowerowa to nie parking. Nawet na chwilę

25 listopada 2021, 12:00
Joanna Karjalainen
Droga rowerowa to nie parking, nawet na chwilę. Niektórzy kierowcy zdają się jednak tego nie wiedzieć. Więcej zdjęć (1)

Droga rowerowa to nie parking, nawet na chwilę. Niektórzy kierowcy zdają się jednak tego nie wiedzieć.

fot. czytelnik Trojmiasto.pl

Droga rowerowa to nie parking, nawet na chwilę. Niektórzy kierowcy zdają się jednak tego nie wiedzieć.

fot. czytelnik Trojmiasto.pl

Ni to jezdnia, ni to chodnik - na drodze rowerowej są jedynie rowerzyści, każdy z nich tylko przez chwilę. Być może podobną logiką posługują się kierowcy aut, którzy postanawiają zaparkować swój samochód na drodze rowerowej. W niektórych miejscach Trójmiasta ten problem zdaje się niemalże codziennością."Bo tylko na chwilę". "Bo trzeba dostarczyć przesyłkę albo odebrać dziecko z przedszkola". "Bo parking jest daleko, a ja się spieszę". Powodów parkowania na drogach rowerowych może być mnóstwo, jednak żaden nie jest wystarczający, aby postawić tam samochód i łamać przepisy.

- Za to wykroczenie można otrzymać mandat w wysokości 100 zł, a w przypadku gdy sprawa trafi do sądu, grzywna może wynieść nawet 5 tysięcy - informuje Marek Niziołek z Urzędu Miasta Sopotu.
Oczywiście, jadąc na rowerze, auto można ominąć i nie zaprzątać sobie tym głowy. W większości przypadków ta dodatkowa sekunda nie robi nam różnicy. Gorzej, jeśli znajdziemy się akurat w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie.

- Bardzo często zjeżdżam rano rowerem z sopockiego Brodwina w kierunku stacji SKM Kamienny Potok - mówi Ola z Gdyni. - Z jakiegoś powodu kierowcy aut traktują drogę rowerową jako tymczasowy parking i niekiedy muszę omijać samochody, które stoją na całej szerokości drogi rowerowej. Do pewnego czasu traktowałam to jako drobną niedogodność, ale w momencie, gdy auto bezceremonialnie skręciło z ulicy prosto na mnie, żeby zaparkować sobie - pewnie jak co rano - na ścieżce rowerowej, moja wyrozumiałość się skończyła. To jest absurd, bo zwyczajnie boję się jechać po drodze dla rowerów i rozglądam się, czy nie zostanę potrącona przez auto!

Władysława IV. Rowerzyści będą omijać pomnik księdza[foto2

Niewiele zgłoszeń, choć sporo przypadkówJak informują służby miejskie, zgłoszeń dotyczących opisywanego problemu jest niewspółmiernie mniej niż obserwowanych na co dzień przypadków.

- Z okolicy ul. KolbergaMapka i ObodrzycówMapka sopocka Straż Miejska przyjęła w tym roku tylko jedno zgłoszenie dotyczące zatrzymania pojazdu na drodze dla rowerów - informuje Marek Niziołek. - Z pewnością ma to związek ze zdalnym nauczaniem w szkołach i zdecydowanie mniejszym ruchem pod placówkami oświatowymi, szczególnie pod SP nr 9.

Do zgłoszenia wystarczy zdjęcieOczywiście, Kamienny Potok nie jest jedynym miejscem w Trójmieście, w którym kierowcy aut "mylą" drogę dla rowerów z parkingiem. Miejsc, które sprawiają problemy, jest wiele - w Gdańsku są to m.in. droga przy skrzyżowaniu ul. Kartuskiej z ul. Powstańców WarszawskichMapka i ul. Wojska PolskiegoMapka w stronę ul. Wita Stwosza.

Warto wiedzieć, że do zgłoszenia nieprawidłowego parkowania pojazdu wystarczy wykonany materiał zdjęciowy.

- Materiał zdjęciowy może być wystarczającym dowodem do ukarania sprawcy wykroczenia - potwierdza Marek Niziołek. Niezbędne są także dane osobowe zgłaszającego, ponieważ w wypadku odmowy przyjęcia mandatu będzie on świadkiem w sądzie. Tego rodzaju wykroczenia można zgłaszać telefonicznie do Komendy Miejskiej Policji, nr tel. 112 oraz do straży miejskiej.
- Pojazdy zaparkowane na ścieżkach rowerowych można zgłaszać do Straży Miejskiej pod bezpłatnym numerem telefonu 986 lub drogą mailową: straz_miejska@gdynia.pl - mówi Leonard Wawrzyniak ze Straży Miejskiej w Gdyni. - To ostatnie zgłoszenie powinno zawierać dokładną lokalizację (nazwa ulicy z numerem) wraz z dokumentacją zdjęciową, w której oprócz tablic rejestracyjnych powinny być widoczne elementy otoczenia, tak aby nie było wątpliwości co do miejsca, w którym doszło do wykroczenia. Funkcjonariusze SM każdego dnia podejmują interwencje własne z takimi pojazdami, bo niestety jest to częste wykroczenie popełniane przez kierowców.

Galeria zdjęć: Łosie na drodze

Opinie wybrane


wszystkie opinie (149)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać