Droga rowerowa wzdłuż Potoku Oruńskiego w maju przyszłego roku

22 października 2020, 18:00
Joanna Skutkiewicz

O ogłoszonym na tę inwestycję przetargu pisaliśmy we wrześniu. Dzięki podpisanej umowie wiadomo już, że według planu droga pieszo-rowerowa wzdłuż Potoku Oruńskiego ma zostać oddana do użytku w maju 2021 roku. 650-metrowa ścieżka połączy Zbiornik Augustowska z parkiem Oruńskim.Brakujący odcinek asfaltowej ścieżki - od ogródków działkowych do okolic amfiteatru w parku OruńskimMapka - powstanie po to, by rowerzyści mogli bez trudu przejeżdżać wzdłuż zabytkowego Potoku Oruńskiego.

Umowa o dokończenie drogi z Łostowic do parku Oruńskiego obejmuje budowę ścieżki pieszo-rowerowej o długości około 650 m, budowę oświetlenia LED, montaż ławek oraz umocnienie skarp Potoku Oruńskiego. Inwestycja ma zakończyć się w maju przyszłego roku. Jej wykonawcą zostało przedsiębiorstwo ASPERGO Maciej Dziechciński.

Nowe atrakcje przy zbiornikach retencyjnych dzięki mieszkańcomW ubiegłych latach, dzięki funduszom z Budżetu Obywatelskiego, zrealizowano już dwa odcinki trasy od okolic Zbiornika Augustowska do wysokości ogródków działkowych. Pierwszy z nich powstał w 2017 roku, obejmował 250 m drogi i kosztował około 348 tys. zł. Koszt drugiego, 350-metrowego, wyniósł ponad 961 tys. zł. Ostatni fragment trasy zostanie sfinansowany z budżetu miasta. Gdańsk zamierza przeznaczyć na ten cel ponad milion złotych.

W przyszłości trasa rowerowa wzdłuż Potoku Oruńskiego ma łączyć się w okolicach zbiornika Świętokrzyska z trasą wzdłuż al. Adamowicza, tworząc pętlę rekreacyjną, a także możliwość dojazdu rowerem na dolny taras miasta.