Duathlon na Wydmach za nami

16 listopada 2016 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Duathlon na Wydmach stał się już cykliczną imprezą sportową organizowaną w Łebie co roku w okresie wczesnej wiosny i później jesieni. Impreza składa się z cross-duathlonu oraz maratonu mtb organizowanych równolegle. W sobotę, 5 listopada 2016 odbyła się piąta edycja imprezy. Mimo jesiennej aury zawody w Łebie przyciągnęły blisko trzystu uczestników imprezy i licznych kibiców.

Cross duathlon składał się z terenowego wyścigu rowerowego na pętli 24,5 km oraz biegu przełajowego liczącego łącznie 10,4 km (na pętli 5,2 km). Maraton MTB miał dwa dystanse do wyboru: trasa Mini - 24,5 km oraz Mega 49 km. Trasa rowerowa była poprowadzona wokół malowniczego Jeziora Sarbsko, zaczynając od jego zachodniej strony, w większości terenami leśnymi, drogami szutrowymi i licznymi singletrakami. Atrakcji na trasie nie brakowało - od odcinków podmokłych i mokrych prowadzonych wzdłuż kanałów melioracyjnych i pól uprawnych po przeprawy przez kanały wodne i kładki na rzeczce. Druga część trasy rowerowej przebiegała wzdłuż północnej części jeziora w pasie nabrzeża bałtyckiego w rezerwacie Mierzei Sarbskiej. Urokliwy teren porośnięty gęstym lasem sosnowym, pagórkowaty, nieco piaszczysty.

Trasa biegowa została poprowadzona na pętli 5,2km. Biegacze mieli do pokonania dwie takie rundy. Pętla rozpoczynała się w terenie leśnym, z licznymi podbiegami wzdłuż pasa nabrzeżnego, a wracała brzegiem morza na plaży.

Jesienną edycję Duathlonu na Wydmach w Łebie wygrał czołowy polski kolarz górski - Bartosz Banach z czasem 1:44:16. Następni na metę przybyli Michał Czapiński z czasem 1:47:12 oraz Tomasz Kmiecik z czasem 1:49:46.

Zawody MTB na dystansie 24,5 km wygrał Sławomir Pituch z czasem 0:57:14. Tuż po nim linię mety przekroczył Damian Ciba z czasem 0:58:29. Trzecie miejsce zajął Arkadiusz Zarzycki pokonując trasę w 0:59:28. Wśród pań triumfowała Joanna Radulska z Gdańska (1:18:02). Wyprzedziła ona Patrycję Mudlaff (1:22:33) oraz Alicję Marcinkiewicz (1:25:04).
Dystans dłuższy, liczący 49 km najszybciej pokonał Przemysław Ebertowski z czasem 1:55:55. Jako drugi linię mety przekroczył Grzegorz Kołodzik - 2:01:02, a tuz za nim wpadł . Szymon Matuszak (2:01:03). Wśród kobiet, pierwsza linię mety przekroczyła Edyta Jakubowska-Olech z czasem 2:30:51. Po niej finiszowały Magdalena Fabjanowicz (2:33:12) oraz Monika Kulling (2:34:54).

>>>Pełne wyniki

Dla każdego zawodnika który ukończył cross duathlon i maraton mtb czekał medal pamiątkowy na mecie. Po zakończonej rywalizacji zawodnicy mogli skorzystać z pełnego zaplecza szatniowo - sanitarnego ośrodka Zdrowotel. Czekał tam na nich także posiłek regeneracyjny. O godzinie 15 rozpoczęły się dekoracje. Nagrody wręczono najlepszym zawodnikom i zawodniczkom w kategorii Open duathlonu, w kategoriach wiekowych oraz maratonu mtb. Wręczano liczne nagrody rzeczowe od sponsorów oraz vouchery pieniężne.