Festiwal rowerowy SakFa w weekend na Kolibkach

7 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Skutkiewicz
W zeszłym roku festiwal cieszył się dużą popularnością. W tym roku ze względu na pandemię liczba gości będzie ograniczona. Więcej zdjęć (8)

W zeszłym roku festiwal cieszył się dużą popularnością. W tym roku ze względu na pandemię liczba gości będzie ograniczona.

archiwum organizatora

W zeszłym roku festiwal cieszył się dużą popularnością. W tym roku ze względu na pandemię liczba gości będzie ograniczona.

archiwum organizatora

Rower to nie tylko rama i dwa koła, ale styl życia. Tak twierdzą uczestnicy i prelegenci festiwalu rowerowego SakFa. Kolejna edycja dwudniowego wydarzenia odbędzie się w dniach 8-9 sierpnia w tym samym miejscu co rok temu - w tuBAZA w Gdyni-Orłowie. Wstęp dla słuchaczy jest bezpłatny, trzeba jednak wcześniej zarejestrować swój udział.- Sam, gdy zaczynałem, miałem wiele pytań, a na niektóre z nich nie było odpowiedzi - mówi Artur Wysocki, organizator wydarzenia, który podróżuje na rowerze. - Musiałem odpowiedzieć sobie na nie sam wraz z przebytymi kilometrami. Z czasem, w miarę dojrzewania podróżniczego, zorientowałem się, że wystarczy zapytać osoby z większym doświadczaniem lub po prostu - z innym bagażem doświadczeń. W Starej Wozowni w tuBazie wy również znajdziecie odpowiedzi na większość swoich pytań.
SakFa to dwudniowe wydarzenie, podczas którego można zobaczyć i wysłuchać rowerowych pasjonatów wszelkiej maści: podróżników, majsterkowiczów, konstruktorów, ultramaratończyków. To okazja do podzielenia się doświadczeniami i ciekawostkami, zdobycia wiedzy i podróżniczych trików, a być może także wstęp do rozpoczęcia własnej przygody z rowerami.

Aby wejść na wydarzenie, należy wcześniej zarejestrować się online. Obowiązują osobne wejściówki na sobotę i niedzielę. Obecnie, według portalu Evenea, brakuje biletów, jednak organizator będzie informował o dodatkowych wejściówkach. Ponadto w przypadku wolnych miejsc podczas prelekcji 5 minut po pełnej godzinie będą wpuszczane osoby bez wcześniej zarejestrowanych wejściówek. Obowiązuje poddanie się pomiarowi temperatury przy wchodzeniu do "Wozowni", w której odbywają się prelekcje. Obowiązkowa dezynfekcja rąk, zasłanianie twarzy maseczką lub przyłbicą, zachowywanie odstępów 1,5 m od drugiej osoby oraz zajmowanie wyznaczonych przez obsługę miejsc do siedzenia.

Sukces festiwalu SakFa. Rozmowy z prelegentamiBogaty program prelekcjiWśród gości festiwalu będą doświadczeni rowerzyści, m.in:
- Piotr Strzeżysz - autor kilku książek, laureat Kolosa, bohater filmu "Nie dojechać nigdy". Podczas SakFy będzie można zakupić jego najnowszą książkę "Zaistnienia", która niedawno miała premierę.
- Maria Garus - rzuciła pracę i wsiadła na rower. Zatrzymali ją dopiero w Argentynie. Co dalej? O tym będzie można posłuchać podczas prelekcji.
- Jakub Rybicki - podróżnik, fotograf i dziennikarz, ekspert od krajów byłego ZSRR i Bliskiego Wschodu. Laureat światowych nagród fotograficznych, m.in Travel Photographer of The Year.
- Ewa Świderska - podróżuje sama. Przemierzyła ponad 40 krajów na trzech kontynentach. W 2013 roku pojechała z rowerem do Azji, na początek do Japonii; została na tym kontynencie niemal cztery lata.

Prelegentami będą również osoby, które dopiero niedawno zaczęły stawiać swoje kroki w rowerowym światku. Jak wskazują organizatorzy, często to nowicjusze przełamują największe bariery, które wcześniej w światku funkcjonowały stereotypowo jako nieprzełamywalne.


Konieczna rejestracja na wydarzenie- Rok temu festiwal miał charakter otwarty; przyjechali nań rowerzyści z całej Polski - mówi Artur Wysocki. - Rekordzista pokonał 336 km rowerem, by trafić na festiwal. W tym roku musimy wprowadzić pewne ograniczenia. Wstęp będzie poprzedzony rejestracją, a liczba uczestników zostanie ograniczona. Czas trwania prelekcji został ograniczony do 40 minut, po której następuje 20-minutowa przerwa. Długo zastanawialiśmy się, czy w tym roku organizować wydarzenie, nie chcemy jednak, by zapomniano o festiwalu. Wstępnie przewidziano osiem prelekcji o tematyce rowerowej - będą rozłożone na dwa dni. W tym czasie będzie także pokaz ostatnio bardzo przydatnego druku 3D oraz wystawa zdjęć z podróży. Serdecznie zapraszamy entuzjastów, fascynatów oraz tych, którzy się wahają!
Program wydarzenia:
Sobota, 8.08.2020
14:00 Trudne drogi do Kambodży | Krzysztof Nowacki
15:00 Ultramaratony i triathlon | Mieczysław Solek
15:40 warsztaty DIY - awaria - jak sobie radzić | Adrian Kuhn Nypel
16:00 Korona Gór Polskich na rowerze | Rafał Gręźlikowski
16:40 Poziomy tandem SWB - prezentacja projektu | Marcin Marynowski
17:00 Bez doświadczenia, solo z Alaski do Argentyny | Maria Garus

Niedziela, 9.08.2020
14:00 Greenland Ice Trip | Jakub Rybicki
14:40 Projekt Flat EVO | Wojciech Pitra-Ptaszek
15:00 Nie tylko wielbłądy. Opowieści z Jedwabnego Szlaku rowerem | Ewa Świderska
16:00 Zaistnienia. Z Patagonii na Alaskę rowerem | Piotr Strzeżysz

Fat flevo. Jedyny taki rower na świecie jeździ po Gdańsku
Organizatorami wydarzenia są Fab Lab Trójmiasto oraz tuBaza Gdynia. Szczegółowe, bieżące informacje można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku. Wydarzenie realizowane jest dzięki finansowaniu miasta Gdynia.

Liczba gości będzie ograniczona, udział uczestników w wydarzeniu będzie rejestrowany. Organizator zapewnia przyłbice ochronne na czas wydarzenia do zasłaniania twarzy.
autor

Joanna Skutkiewicz

j.karjalainen@trojmiasto.pl

Opinie (9) 2 zablokowane

 • Jak widac rowerem można przemierzyc cały Świat!!A unas buractwo twierdzi ze nie da sie nawet po miescie dojechac. (5)

  100 metrów do sklepu muszą blachosmrodem jechać, bo twierdzą ze rowerem nie da rady :)

  • 13 13

  • Oczywiście że można tylko po co narażać życie..

   Jeden taki podróżnik ostatnio wrócił w kawałkach z Ameryki Południowej..

   • 2 5

  • wsadź sobie rower, wiesz gdzie (3)

   Wolny kraj, wolno im. Nic ci do tego.

   • 2 6

   • Buraku wlasnie świetnie potwierdziłes. (2)

    Blachosmrody zatruwaja spalinami zdrowie moje i dzieci najbardziej .Dlatego właśnie to moja sprawa!

    • 3 1

    • A mi psują zdrowie bezczelni , chamscy ludzie

     Psują moje, moich dzieci i krewnych. Skąd u nich w głowach tyle jadowitych myśli a w ustach tyle pogardy dla bliźniego?
     Chcesz jeździć rowerem to jezdzij, chcesz chodzić na piechotę to chodź, chcesz jechać to jedź.

     • 0 1

    • Jesteś jakimś rowerowym talibem ?? Zgól brodę człowieku.

     • 3 2

 • mam 110 metrów do kiosku czyli ja to juz nie burak :)

  i pojade po gazete " trybune ludu " buraczukeńku ;)

  • 3 2

 • Rower to rower. To przedmiot. Nie może być stylem.

  Kto tego nie rozumie niech wraca do podstawówki, a nie szerzy głupot.

  • 2 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.