Funkcje plecaków rowerowych

20 lipca 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Przemysław Mudlaff
Plecak rowerowy idealnie sprawdza się na krótkich wypadach m.in. w górach Więcej zdjęć (17)

Plecak rowerowy idealnie sprawdza się na krótkich wypadach m.in. w górach

mat. 123rf.com

Plecak rowerowy idealnie sprawdza się na krótkich wypadach m.in. w górach

mat. 123rf.com

Rowerzyści wyprawowi dzielą się na dwa obozy: zwolennicy sakw oraz plecakowi fanatycy. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, przyznasz zapewne, że plecak to wynalazek znakomity. Każdy z nas miał kiedyś z plecakiem do czynienia i do dziś jest on podstawowym rekwizytem właściwie każdej, nie tylko rowerowej wycieczki. W związku niesłabnącą popularnością plecaków, ich producenci skategoryzowali je, wytwarzając specjalistyczne wersje dla różnych rodzajów aktywności. Czym zatem powinien charakteryzować się dobry plecak rowerowy i jaki jego typ wybrać?Plecaki rowerowe znacznie różnią się od tych standardowych lub przeznaczonych do innych sportów. Projektuje się w nich innowacyjne systemy nośne, wyżej umieszczono również pas biodrowy, aby nie krępował ruchu nóg podczas jazdy. W interesujących nas plecakach znajdziemy także specjalne przegrody i kieszenie dla typowych, rowerowych gadżetów, takich jak: kask, pompka, itd. Dodatkowo plecak dla cyklistów posiada zazwyczaj dużą ilość elementów odblaskowych. Można znaleźć także plecaki rowerowe, które pasować będą osobom wysokim, a także specjalnie dopasowane anatomicznie tornistry dla kobiet.

Rodzaj jazdy na rowerzeKrótka trasa lub ekwipunkowy dodatek to najlepsze sposoby na wykorzystanie rowerowego plecaka. Przyda się także jako sposób (bukłak) na przechowywanie płynów dla nawadniania organizmu kolarza. W zależności od typu jazdy bicyklem odpowiedni plecak może przydać się każdemu rowerzyście.

Do głównych zalet plecaka rowerowego należy zaliczyć możliwość używania go zarówno na bicyklu, jak i poza nim. W związku z tym przyda się przede wszystkim rowerzystom miejskim. Jadąc do pracy czy szkoły możemy więc zabrać z sobą do plecaka najpotrzebniejsze przedmioty, po dotarciu do celu zejść z roweru i poruszać się z plecakiem w miejscu pracy lub szkole. Miejskie plecaki rowerowe są na pierwszy rzut oka bardziej pękate od pozostałych typów, mają też mnóstwo przegródek i kieszeni. Coraz częściej spotkać można w nich specjalną przegrodę, do której z powodzeniem zmieści się laptop, który będzie dodatkowo bezpiecznie przewożony.

Kolarze szosowi nie używają zazwyczaj plecaków, a na ich lekkich rowerach znaleźć można jedynie minimalistyczne torebki podsiodłowe. Mimo wszystko producenci zaproponowali coś także dla nich. Wymyślono więc ultralekkie plecaki z niewielką komorą bagażową nadającą się do przewożenia drobnych, a jednocześnie najpotrzebniejszych przedmiotów oraz komorą większą, w której mieści się system nawadniający organizm - bukłak.

Idealny plecak miejski: wodoodporny z dużą ilością kieszeni i ładnym wyglądem Więcej zdjęć (17)

Idealny plecak miejski: wodoodporny z dużą ilością kieszeni i ładnym wyglądem

mat. Thule.com

Idealny plecak miejski: wodoodporny z dużą ilością kieszeni i ładnym wyglądem

mat. Thule.com


Dużo więcej rzeczy zabierają ze sobą rowerzyści MTB. Potrzebują więc plecaków o zdecydowanie większej pojemności. Na rynku znaleźć mogą plecaki o pojemności od 10 do 30 litrów. Ponadto plecaki dla rowerzystów górskich odznaczają się dużą ilością wzmocnień, których zadaniem jest ochrona kręgosłupa przy ewentualnych upadkach, a także idealnym dopasowaniem do ciała, mającym na celu doskonałą stabilizację służącą nieprzesuwaniu się plecaka podczas jazdy w wymagającym terenie. Wracając do kwestii pojemności należy nadmienić, że plecak 30-litrowy to już całkiem spory bagaż i przyda się raczej rowerzystom wyprawowym, którzy i tak traktują go raczej jako uzupełnienie sakw.

Systemy nośneSystemy nośne plecaków rowerowych to pierwsza rzecz, na którą powinno się zwracać uwagę podczas ich wyboru. To od systemu nośnego zależy czy między plecami a plecakiem zachowany zostanie odpowiedni przepływ powietrza. Do najpopularniejszego rodzaju omawianych systemów należy tzw. tunel, czyli dwa panele po bokach plecaka, wykonane z gąbki, które opierają się o plecy kolarza tworząc przestrzeń zapewniającą wentylację. System gąbek wykorzystuje się najczęściej w mniejszych plecakach rowerowych: do 18 litrów pojemności. W większych plecakach producenci stosują często coś w rodzaju siatkowanego stelaża dystansującego. Pionierem tego typu rozwiązania jest firma Deuter, która już w 1984 roku wprowadziła ten system w swoich plecakach. Inne marki albo ów system w jakiś sposób kopiują albo wychodzą z założenia, że plecy i tak się pocą, więc siatka dystansująca to wyłącznie chwyt marketingowy. W najmniejszych, szosowych plecakach rowerowych nie stosuje się rozwiązań wentylacyjnych, ponieważ ma on być przede wszystkim jak najlżejszy.

Kiedy wybierzemy już odpowiedni dla stylu jazdy rowerowej plecak i sprawdzimy jego rozwiązanie wentylacyjne, warto zwrócić uwagę także na szelki. Z jednej strony siatkowane szelki zapewnią lepszą wentylację, z drugiej zaś mogą drażnić i powodować otarcia. Najlepiej aby szelki plecaka były miękkie i wykończone płaskimi szwami, dzięki czemu można przewieźć większy ciężar bez nieprzyjemności. Dobre plecaki rowerowe powinny także posiadać przemyślany system zapięcia w biodrach i/lub na klatce piersiowej. To bardzo istotny element, który zapobiega przesuwaniu się plecaka w górę i dół pleców.

MateriałyPodczas wyboru dobrego plecaka rowerowego należy sprawdzić materiał, z którego został zrobiony. Najlepiej by była to Cordura lub materiał o podobnych właściwościach. Dzięki tego typu tkaninom możemy być pewni, że nasz nowy plecak będzie wytrzymały i poradzi sobie z lekkim deszczem. W przypadku jazdy w różnych warunkach pogodowych, nawet podczas silniejszych opadów, warto szukać tornistra z pokrowcem wodoodpornym. Znajduje się zazwyczaj w dolnej części plecaka i naciąga się go na materiał. Pokrowce mają zazwyczaj intensywne kolory, aby kolarz stał się widoczny w trudnych warunkach atmosferycznych.Kieszenie i przegródkiFunkcjonalność plecaka rowerowego to kolejna, niemniej istotna sprawa, jaką należy wziąć pod uwagę. Ważne jest więc aby pas biodrowy uzbrojony był w całą masę kieszonek na zamek lub zakończonych elastyczną lamówką. Łatwy i bezpośredni dostęp bez potrzeby schodzenia z roweru i zdejmowania plecaka przyda się każdemu, dlatego sprawdź także czy masz dostęp do kieszeni bocznych plecaka, w których z powodzeniem powinna zmieścić się np. butelka z wodą.

Warto zastanowić się do czego przede wszystkim miałby służyć nasz nowy produkt i co będziemy w nim najczęściej przewozić. Jeżeli potrzebujemy plecaka, w który wrzucimy odzież na chłodniejszą porę dnia, to wystarczy nam właściwie jedna główna komora, do której spokojnie zmieścimy wspomniane wyżej ciuchy. Jeśli jednak zabieramy ze sobą klucze, portfel, telefon, okulary i inne przedmioty, warto by były one pochowane w taki sposób, aby dostęp do nich był szybki. Ważne będzie też rozmieszczenie tych kieszeni, aby żaden z przedmiotów (okulary, telefon) nie uległ uszkodzeniu.

Specyficzną kieszenią plecaka rowerowego jest ta, w której istnieje możliwość przymocowania kasku. Składa się ona najczęściej z kawałka elastycznej siatki lub materiału, który za pomocą specjalnych chwytów zapina się do górnej, zewnętrznej części plecaka. Większość plecaków wiodącej w temacie na rynku rowerowym firmy Camelbak wyposażono także w specjalne przegrody na dętki czy pompkę.

BukłakBukłak wypełniony płynem, do którego mamy szybki dostęp bez konieczności zsiadania z roweru, to jeden z największych plusów rowerowego plecaka. Przegroda na bukłaki jest dość obszerna, ponieważ znajdziemy worki, w których zmieścimy nawet 3 litry cieczy. Ważne jest aby sprawdzić kompatybilność interesującego nas plecaka z różnymi, dostępnymi na rynku bukłakami. Przydatne też będą specjalne zaczepy na rurkę od bukłaka znajdujące się na szelce, dzięki którym rurka nie będzie nas irytować "latając" przed nosem. Zdecydowanie najlepsze bukłaki, to takie, do których zapewniono łatwy dostęp, co oznacza, że ich czyszczenie nie nastręczy kłopotów.

Zakończenie

Wybór odpowiedniego plecaka rowerowego to wbrew pozorom nie jest proste zadanie. Warto przede wszystkim zastanowić się co miałoby się w nim znaleźć i czy rzeczywiście istnieje potrzeba jego nabywania. Mając na uwadze styl jazdy, który preferujemy, pamiętając o idealnym dopasowaniu oraz zwracając uwagę na najkorzystniejszy dla naszych pleców i barków system nośny, dobierzemy plecak, z którym podróżować będziemy latami i żadna rowerowa wycieczka się bez niego nie obędzie.

Opinie (47) 2 zablokowane

 • (17)

  No i znowu, nie może byc zwykly plecak musi być inny na krótką przejażdżkę, inny do lasu, inny na szosę, jeszcze inny do miasta i tak bez końca. Jesteśmy beznadziejnie konsumpcyjnym społeczeństwem.

  • 32 6

  • Jak chcesz z nim przejechać kilka km raz na rok, spoko. (11)

   Jak używasz go codziennie po parę godzin, kilka stówek daje Ci dużo wygody.

   • 4 6

   • (10)

    Kilka stówek na plecak kilkanaście buty, kolejne po kilka stówek na gatki letnie jesienne zimowe, getry, kurtkę, odzież termiczną itd. Wszystko wymieniane co 2 sezony bo przecież są już lepsze nowsze. To jest właśnie konsumpcja. Tylko ja się pytam po co? Czy nie potrafimy żyć bez tych wszystkich dodatków na siłę ułatwiających nam zycie?!

    • 7 8

    • nie potrafimy (3)

     ja nie potrafię

     • 3 2

     • (1)

      bez prądu, internetu i tych wszystkich udogodnień zginiesz ja przetrwam "zjadając" Tobie podobnych na śniadanko.

      • 2 3

      • Wezmę starą pralkę i zrobię sobie generator z silnika.

       Po czym będę się śmiać w ciepłym oświetlonym domku z tego, jak jesz błoto, żeby przeżyć :)

       • 2 5

     • Ja tez nie :(

      Niestety masz racje :( Też uwielbiam gadżety, tylko w innej dziedzinie. Kazdy z nas ma słabość do nowości w swoim kręgu zainteresowań. Nieważne, ile to kosztuje, ale to jest technologia- która zawsze jest na początku

      Niestety masz racje :( Też uwielbiam gadżety, tylko w innej dziedzinie. Kazdy z nas ma słabość do nowości w swoim kręgu zainteresowań. Nieważne, ile to kosztuje, ale to jest technologia- która zawsze jest na początku droga, ale jak nie kupimy, to nie będzie funduszy na dalsze badania. I rozwój się zatrzyma - Przez lata przepłacaliśmy za technologię li-ion, ale dzięki temu teraz jest bardzo tania. Może to jednak nie było przepłacanie? Tylko inwestycja w rozwój który pozwolił na m.in produkcje baterii zdolnych zasilić samochód na kilkaset kilometrów. Płacimy nie tylko za produkt, ale również za dalszy rozwój i profity za patenty w nim użyte. Wpadliśmy w sieć... ;)

      • 0 0

    • (2)

     Masz jakieś hobby?
     CZy tylko internet i to starym komputerze by nie było konsumpcyjnie?

     • 2 1

     • (1)

      Oj zdziwił byś się, ale lubię także prowokować takie rozmowy.

      • 1 1

      • Wiadać brak ci ich w prawidziwym życiu dlatego szukasz g...noburzy.

       • 5 1

    • (1)

     Więc dlaczego używasz komputera do przeglądania takich artykułów, skoro drukowana gazeta też ludziom wystarczała?

     A porządnego sprzętu nie trzeba zmieniać co 2 lata...

     • 3 1

     • Zgadzam się, dobrego sprzętu nie wymienia się co 2 lata. Kupuję sprzęt z możliwe dostępnej mi cenowo półki raczej tej wyższej dzięki czemu służy mi przez wiele lat a dbając o niego służy jeszcze dłużej. Chodzi mi głównie o to że celem takiego artykułu jest abyś tym prędzej pobiegł do sklepu wydać ciężko zarobione pieniążki.

      • 0 0

    • potrafimy, ale osiągnęliśmy pewien rozwój cywilizacyjny

     i jak ktoś może sobie pozwolić to się nie zastanawia nad tym ile konsumuje. Nie chodzi o to po co to jest. Tylko czy jest taka możliwość. To tylko ułatwia życie.

     • 2 2

  • Po części można się zgodzić (2)

   Ale kto zmusza do kupowania wszystkich wymienionych rodzajów plecaków? To, że każdy może wybrać co mu najbardziej odpowiada jest dobrym zjawiskiem, a jak ktoś ulega marketingowi i kupuje wszystko co zobaczy, to już jego

   Ale kto zmusza do kupowania wszystkich wymienionych rodzajów plecaków? To, że każdy może wybrać co mu najbardziej odpowiada jest dobrym zjawiskiem, a jak ktoś ulega marketingowi i kupuje wszystko co zobaczy, to już jego problem.
   Na przykład plecak z bukłakiem robi olbrzymią różnicę w przypadku jakiegokolwiek dłuższego przejazdu - tak naprawdę w celu prawidłowego nawodnienia organizmu w trakcie intensywnego wysiłku powinniśmy pić niewielkie ilości wody w krótkich odstępach czasu (nawet co 5-10 minut), dzięki temu żołądek nie jest obciążony dużą ilością płynu przyswojoną naraz. I teraz tak realnie - kto będzie się co te 5-10 minut w trakcie jazdy zatrzymywał żeby wziąć kilka łyków i ruszyć dalej? To z wielu względów niepraktyczne a dobra konstrukcja ten problem eliminuje - można pić bez zatrzymywania się i spokojnie jechać bez zatrzymania (nie licząc postojów na światłach itp.) nawet kilka godzin. Sam po sobie widzę - kiedy jeździłem z butelką, to potrafiło mi zostać około połowy z butelki 1.5l. Od kiedy jeżdżę z bukłakiem to w trakcie intensywnego 2-3 godzinnego wypadu po lesie schodzi z niego ok. 2.5l (choć to zależy też oczywiście od temperatury), więc organizm na pewno jest bardziej nawodniony.

   • 7 0

   • bukłak świetna sprawa, używam w górach zwłaszcza podczas wspinaczki, ale na rower zdecydowanie wole bidon.

    • 1 0

   • jak dla mnie to ta siateczka która po ściągnięciu wygina plecak w banana i daje wentylację

    to jest najlepszy pomysł. Wszystko inne mogę olać ale to rozwiązanie daje niesamowity komfort. Co prawda na rowerze nie używałem ale kiedyś w Norwegii szedłem na Kjerag Bolt i ze zdumieniem stwierdziłem że po intensywnym

    to jest najlepszy pomysł. Wszystko inne mogę olać ale to rozwiązanie daje niesamowity komfort. Co prawda na rowerze nie używałem ale kiedyś w Norwegii szedłem na Kjerag Bolt i ze zdumieniem stwierdziłem że po intensywnym marszu plecy nie były spocone. Pierwszy raz w życiu miałem taki plecak. Pod paskami miałem mokre ramiona ale plecy suchutkie. Pod zwykłm plecakiem zazwyczaj t-shirt jest tak mokry jakbym go w rzece zamoczył.

    • 3 0

  • Pojezdzij na rowerze ze zwyklym plecakiem. Pot bedzi ci ciekl po plecqch jak szalony

   • 1 0

  • Mam plecak deuter jest świetny w ogóle nie dotyka plecow

   A pamiętam jak się pocilem używając zwykłego jest różnica gwarantuje jedynie ceny tych plecakow to patologia

   • 0 0

 • Ale ja sie pytam po co mi 5 plecakow (5)

  Używam tego samego plecaka na rower, w góry, wycieczki itd. Nie muszę się lansować z co chwila innym plecakiem bo poprzedni się nie nadaje ponieważ akurat jadę rowerem do miasta a nie do lasu

  • 27 4

  • (2)

   A z butami, spodniami, koszulkami itd. masz tak samo?

   • 5 6

   • (1)

    Butów mam kilka par ale majtki jedna para na 4 razy.

    • 4 0

    • a ja mam 12, jedna na miesiac!

     • 2 0

  • Ale ktoś ci każe mieć kilka?
   Gdzie masz problem?
   Poza tym jazda w górach może być różna

   • 0 0

  • przecież nikt ci nie każe się lansować, to że masz wybór nie znaczy że masz to wszystko kupić

   Dżizas, ludzie ogarnijcie się

   • 6 0

 • Jeszcze trochę

  Kierownica na miasto
  Siodełko do lasu
  Skarpeta tylko na szutry

  • 17 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.