stat

Gdańsk szuka wykonawcy rywalizacji rowerowej

9 lipca 2019, 19:00
Joanna Skutkiewicz

Miasto Gdańsk poszukuje podmiotu, który stworzy aplikację mobilną i zorganizuje rywalizację, mającą na celu zachęcenie mieszkańców Gdańska do wyboru roweru jako codziennego środka transportu.Przez lata mieszkańcy Gdańska z powodzeniem brali udział w międzynarodowej rywalizacji rowerowej European Cycling Challenge, której ostatnia edycja odbyła się w 2017 roku. W ostatnich kilku latach działania akcji Gdańsk znajdowały się w ścisłej czołówce najbardziej rowerowych miast Europy.

W 2018 gdańszczanie mogli rywalizować w kampanii będącej kontynuacją akcji - Ogólnopolskiej Grze Rowerowej. Rywalizacja zorganizowana przez Asante Bikes w porozumieniu z miastami Gdańsk, Gdynia i Sopot odbywała się pod hasłem "Kręć kilometry dla Gdańska".

Zobacz także: Startuje kampania "Rowerem do pracy"

Konkurs będzie realizowany w dniach od 1 września do 31 października, a rejestracja uczestników rozpocznie się przed połową sierpnia.

Akcja ma wymiar nie tylko rozrywkowy, lecz także edukacyjny i informacyjny. Poza punktami za przejazdy, uczestnicy będą zdobywać wiedzę o tym, w jakim stopniu wybranie roweru zamiast samochodu przysłużyło się środowisku - o ile ograniczyliśmy emisję CO2. Rejestrowanie przejazdów rowerowych, a co za tym idzie uwidocznienie frekwencji rowerzystów na danych odcinkach, pomoże także w planowaniu nowych ścieżek rowerowych.

Konkurs będzie odbywał się zarówno na poziomie rywalizacji indywidualnej, jak i pomiędzy dzielnicami, firmami, uczelniami wyższymi i grupami nieformalnymi. Podstawową zasadą rywalizacji będzie zdobywanie punktów poprzez pokonywanie kolejnych kilometrów rowerem. Jazda musi rozpoczynać się lub kończyć w obszarze administracyjnym miasta Gdańska.

Punkty za przejazdy w październiku będą liczone podwójnie! W zamyśle akcja ma przekonać rowerzystów, że jednoślad to nie tylko rozwiązanie na lato, lecz także na chłodniejsze miesiące. Jesień, zwykle jeszcze dość ciepła, oferuje idealne warunki do jazdy rowerem, piękne widoki i... więcej miejsca na ścieżkach rowerowych.

Zobacz także: Gdańsk liderem rowerowej rywalizacji miast, mimo problemów organizatora
Czy bierzesz udział w rowerowych rywalizacjach?
28%

tak, regularnie

24%

od czasu do czasu

48%

nie

zakończona

łącznie głosów: 462