Gdańsk wprowadza udogodnienia dla rowerzystów

12 czerwca 2020, 14:00
Joanna Skutkiewicz

W czasie pandemii rower, jako środek transportu bezpieczniejszy niż komunikacja zbiorowa, zyskuje na popularności. W związku z rosnącym zainteresowaniem mieszkańców Trójmiasta tą formą przemieszczania się miasto Gdańsk wprowadza udogodnienia dla pieszych i rowerzystów. Już w czwartek, 11 czerwca, weszły w życie pierwsze z zaplanowanych zmian w organizacji ruchu.W marcu, kwietniu i maju bieżącego roku ruch pojazdów w Gdańsku był aż o 30-40 proc. mniejszy niż w latach poprzednich. Powodem jest, rzecz jasna, pandemia koronawirusa, która przez wiele tygodni zmusiła mieszkańców do pozostawania w domach.

Rower zdaje się bezpieczniejszą formą poruszania się po mieście niż podróżowanie komunikacją miejską, w godzinach szczytu nierzadko zatłoczoną. Pandemia miała wpływ na zmianę charakteru codziennych wyborów gdańszczan, które utrzymują się nawet mimo stopniowego likwidowania rządowych obostrzeń. Spora część mieszkańców nadal jeździ rowerem lub porusza się pieszo. Właśnie z tego względu miasto Gdańsk postanowiło pilotażowo zmienić organizację ruchu na ulicach. Zmiany zostały pozytywnie zaopiniowane przez rady dzielnic, na których terenie są wprowadzane.

Wrzeszcz i Oliwa dla rowerówPierwsze z kolei zmiany dotyczą dwóch odcinków al. Grunwaldzkiej - w Oliwie między ulicami KaprówMapka i DerdowskiegoMapka oraz we Wrzeszczu między ulicami KlonowąMapka i DmowskiegoMapka. 11 czerwca chodnik w całej szerokości został "uwolniony" od parkujących samochodów dla pieszych i rowerzystów. Miejsca postojowe będą zlokalizowane na prawym pasie al. Grunwaldzkiej w Oliwie, a we Wrzeszczu na wyłożonym kostką brukową pasie manewrowym. Zmiany te pilotażowo obowiązywać będą do końca wakacji - w zależności od efektów podejmowane będą kolejne działania.

Strefy zamieszkania spowolnią ruch samochodowyW niektórych miejscach Gdańska wprowadzone zostaną tzw. strefy zamieszkania, przyznające pierwszeństwo pieszym i ograniczające prędkość ruchu samochodowego do 20 km/h. Już w czwartek, 11 czerwca, takimi zasadami objęto ul. CeynowyMapka - główny ciąg komunikacyjny pomiędzy węzłami Oliwa PKP i pętlą tramwajową Oliwa oraz ul. KanapariuszaMapka - ciąg komunikacyjny w pobliżu parku Oliwskiego prowadzący do Katedry Oliwskiej oraz szkoły podstawowej.

Pod koniec czerwca podobne rozwiązanie zostanie wprowadzone na ulicy WajdelotyMapka oraz na Głównym Mieście. Już teraz, w dniach od 11 do 14 czerwca, ulica Wajdeloty na próbę stała się deptakiem przeznaczonym dla pieszych i rowerzystów, a mieszkańcy tej okolicy mogą wyrażać swoje zdanie na temat tego rozwiązania w ankiecie.

Otwarcie deptaka na ulicy WajdelotyPodobnie jak w kilku innych miastach Europy Gdańsk postanowił także wyznaczyć dodatkowe pasy rowerowe na jezdniach ulic: MatemblewskiejMapka, MyśliwskiejMapka, PlatynowejMapka, 3 MajaMapka, DraganaMapka, WarszawskiejMapka i al. HalleraMapka.
Ważną zmianą, która poprawi bezpieczeństwo pieszych, a przede wszystkim rowerzystów będzie przeorganizowanie ruchu na ul. PiramowiczaMapka. Szczegóły tej zmiany przedstawione zostaną w późniejszym czasie.

Powstaną drogi rowerowe na Dmowskiego i NowatorówSpór o drogę rowerową na ulicy Dmowskiego we Wrzeszczu rozstrzygnął się na korzyść rowerzystów. Umowa dotycząca tego zadania została podpisana w tym tygodniu. Inwestycja obejmuje ok. 500-metrowy odcinek ul. Dmowskiego, od Dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz do skrzyżowania z al. Grunwaldzką. Trasa rowerowa powstanie po lewej stronie jezdni. Oprócz budowy ścieżki w zakresie zadania znalazła się przebudowa chodników i miejsc postojowych. Ponadto zaplanowano budowę nowego oświetlenia i sygnalizacji świetlnej. W ramach zadania posadzone zostaną krzewy i drzewa, a także pojawią się nowe ławki. Prace przy budowie drogi rowerowej na ul. Dmowskiego mają potrwać ok. sześć miesięcy. Wykonawcą prac jest firma WPRD Gravel. Koszt to niecałe 1,4 mln złotych.

Również na ulicy NowatorówMapka - na odcinku od ul. Kartuskiej do ul. Budowlanych - powstanie droga rowerowa, a właściwie ciąg pieszy z dopuszczeniem ruchu rowerowego. Inwestycja ta będzie miała długość około 1,2 km. W ramach zadania wybudowana zostanie także kładka nad torami kolejowymi, którą poruszać się będą rowerzyści i piesi. Przebudowane zostaną niektóre zjazdy, a fragment ul. Nowatorów zostanie poszerzony. Inwestycja na ul. Nowatorów zostanie zrealizowana w ramach projektu pn.: "Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska", który otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Gdańsk apeluje: rowerem bezpiecznie w czasie pandemii

Czy skorzystasz ze zmian wprowadzanych przez Gdańsk dla rowerzystów?
60%

tak

40%

nie

zakończona

łącznie głosów: 463