stat

Gdynia. Powstaną nowe rowerowe stacje napraw

22 maja 2020, 7:00
Joanna Skutkiewicz

Lada chwila na terenie Gdyni pojawią się cztery nowe samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Za ich pomocą będzie można dokonać podstawowych napraw swojego jednośladu, także na wypadek usterki na trasie.


Choć wielu z nas dokonało już wiosennego przeglądu swojego sprzętu, awaria może zdarzyć nam się w najmniej spodziewanym momencie. Przebite dętki, odkręcające się śrubki czy niestabilne siodełko - prawdopodobnie każdy z nas choć raz spotkał się z podobnym problemem na trasie.

Wzorem innych europejskich miast, także polskie metropolie w dobie pandemii zaczynają zauważać potrzebę ułatwiania rowerzystom poruszania się po ulicach miast. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni jest właśnie w trakcie montowania nowych stacji samoobsługowej naprawy rowerów.

- Dokładamy wszelkich starań, aby zachęcić jeszcze większą rzeszę naszych mieszkańców do korzystania z rowerów - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Dlatego też konsekwentnie doposażamy miejską infrastrukturę. Inwestujemy w kolejne stacje napraw rowerów, z których mieszkańcy mogą bezpłatnie korzystać. Łącznie na terenie naszego miasta funkcjonuje 16 samoobsługowych stacji napraw. A jeszcze w tym roku uruchomimy 4 kolejne lokalizacje, z czego trzy z nich powstaną dzięki finansowaniu rad dzielnic Leszczynki, Grabówek i Wielki Kack.

500+... na rower dla WłochówLokalizacje nowych gdyńskich stacjiNowe stacje pojawią się:
pod Estakadą Kwiatkowskiego przy drodze rowerowej na ul. MorskiejMapka
przy ul. Morskiej 93Mapka
przy ul. Starodworcowej 34Mapka w okolicach Szkoły Podstawowej nr 20
przy ul. Janka Wiśniewskiego przy potoku Chylońskim Mapka (przy Stena Line)
Samoobsługowe stacje napraw rowerów oferują zestaw narzędzi do drobnych napraw i pompkę rowerową na wszystkie rodzaje zaworów. Możliwe jest też zawieszenie roweru w specjalnym uchwycie na czas naprawy.

Nowe parkingi rowerowe powstają w GdyniWyposażenie samoobsługowych stacji napraw rowerówKażda miejska stacja napraw posiada na wyposażeniu: wkrętak krzyżowy, wkrętak płaski, wkrętak TORX, klucz nastawny, zestaw imbusów w rękojeści, łyżki do opon oraz pompkę z adapterem na wszystkie zawory i wskaźnikiem ciśnienia. To wystarczający zestaw akcesoriów do przeprowadzenia podstawowych napraw.

- Zostały naprawione wszystkie pompy - mówi Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej. - Wymieniliśmy również zużyte narzędzia oraz uzupełniliśmy skradzione wkrętaki czy imbusy. Niestety, co roku zdarzają się takie incydenty. Dlatego też prosimy o zgłaszanie nam takich ubytków i usterek.
Jeśli zauważymy brak któregoś z narzędzi, możemy zgłosić ten incydent:
- mailowo na adres: rower@zdiz.gdynia.pl
- telefonicznie tel. 58 761 20 36
- na profilu Gdyni Mobilnej na Facebooku.

Z kolei kradzieże oraz dewastacje należy zgłaszać do Straży Miejskiej.
Czy korzystasz z rowerowych stacji napraw?
45%

tak

55%

nie

zakończona

łącznie głosów: 157