stat

Gdzie kupić rower dla siebie?

11 stycznia 2020, 11:00
Joanna Skutkiewicz

Dzień robi się coraz dłuższy, a to oznacza, że z tygodnia na tydzień pogoda będzie coraz bardziej zachęcać do podejmowania aktywności fizycznej na zewnątrz. Wielu z nas zacznie rozglądać się za kupnem roweru, który pozwoli nam dojechać wszędzie szybko, sprawnie i bez stania w korkach. Podpowiadamy, gdzie kupić rower dla siebie, a jakich źródeł lepiej unikać.


W dobie ogromnej popularności rowerów, znalezienie i zakup jednośladu to kwestia kilku kliknięć lub wizyta w sklepie nieopodal. Warto jednak wiedzieć, jak kupować rower, aby nie spotkała nas żadna przykra niespodzianka.

Sklep rowerowyBez wątpienia najpewniejszym, najbezpieczniejszym źródłem, z którego można nabyć dla siebie jednoślad, jest sklep rowerowy. W Trójmieście mamy ich mnóstwo - zobacz ich listę. Kupując rower w sklepie specjalistycznym mamy pewność, że sprzęt jest nowy i prawidłowo złożony, a co za tym idzie - bezpieczny. Do zakupu dostajemy paragon, kartę gwarancyjną sprzętu i zazwyczaj także korzystną cenę na przegląd gwarancyjny po pierwszym miesiącu jazdy.

Niektórzy producenci rowerów komfort i bezpieczeństwo użytkowników biorą bardzo serio. Ich ramy mają dożywotnią gwarancję, wszelkie usterki są naprawiane szybko i bezproblemowo, nie uciekają także od opcji wymiany całej ramy lub komponentów, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Nie bez znaczenia jest także fakt, iż w sklepach rowerowych zwykle pracują prawdziwi pasjonaci i eksperci w tej dziedzinie. Z przyjemnością doradzą, przedstawią różnice pomiędzy danymi modelami rowerów, pomogą dobrać odpowiedni rozmiar, a jeśli złapiemy rowerowego bakcyla, chętnie zabiorą ze sobą na grupową przejażdżkę.

Market sportowyOprócz sklepów typowo rowerowych, w Trójmieście i okolicach możemy też przyjrzeć się ofercie rowerów w sklepach ogólnosportowych. Znajdziemy w nich rowery renomowanych producentów oraz rowery marki własnej. Zwykle oferta w takich sklepach jest nieco uboższa niż w sklepie specjalistycznym, jednak poza tym, te źródła nie różnią się niczym.

HipermarketTo źródło zdecydowanie odradzamy. Rzeczywiście, bardzo wygodnie jest móc pójść do jednego sklepu i kupić w nim pomidory, płyn do spryskiwaczy, skarpetki i rower. Niestety, tym ostatnim możemy być bardzo rozczarowani. Unikajmy sprzętu, który jest podejrzanie tani i wygląda niezbyt solidnie. Jeśli będziemy mieć szczęście, pojeździmy na nim jeden sezon - to mało imponujący wynik. Wybierajmy rowery marek, o których możemy poczytać w internecie. Jesteśmy wówczas w stanie zweryfikować, z jakich części składa się nasz rower, czego nie zawsze da się powiedzieć o rowerach "marketowych".

OgłoszeniaRynek rowerów używanych ma się świetnie. Nie musimy jechać daleko, aby obejrzeć i kupić rower naszych marzeń. Zakup używanego sprzętu to bardzo dobry pomysł, o ile przestrzegamy paru zasad. Po pierwsze: sprawdźmy legalność roweru. Do niedawna można było zweryfikować numer ramy w jednej z kilku baz skradzionych rowerów, ale odkąd weszła w życie ustawa RODO, większość publicznych baz przestała istnieć. Możemy jednak wciąż poprosić sprzedawcę o dowód zakupu i książkę gwarancyjną roweru. Po drugie: spiszmy umowę kupna-sprzedaży z danymi sprzedającego oraz jego oświadczeniem, że przedmiot umowy stanowi jego wyłączną własność. I w końcu po trzecie: przed podjęciem ostatecznej decyzji, oprócz "jazdy próbnej", sprawdźmy też stan techniczny roweru. Obejrzyjmy ramę pod kątem rys i pęknięć, sprawdźmy działanie hamulców, dokręcenie kierownicy i siodła oraz stan bieżnika opon.

Gdzie kupiłe(a)ś swój rower?
74%

w sklepie rowerowym

6%

w hipermarkecie

13%

z ogłoszenia

3%

od znajomego

4%

dostałe(a)m go w prezencie

zakończona

łącznie głosów: 378