Gruby Dąb w Dolinie Samborowo

2 lipca 2008 (artykuł sprzed 12 lat)
Krzysztof Kochanowicz
aktualizacja:9:15 (2 lipca 2008)

"Gruby Dąb" (PP nr 206A) rośnie w jednej z najpiękniejszych dolin Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - dolinie Samborowo. Nazwa ta została nadana na cześć księcia pomorskiego Sambora I, który w Oliwie osadził cystersów. Dąb znajduje się na ścieżce przyrodniczo-leśnej i oznakowanym w kolorze zielonym, pieszym Szlaku Skarszewskim. Wymiary "Grubego Dębu": obwód 5,60 m, wysokość 25 m i wiek około 300 lat.Dąb to bardzo okazałe, atletycznie zbudowane drzewo liściaste o grubym i stosunkowo krótkim pniu oraz rozłożystej koronie wspartej na potężnych konarach. Słynie przede wszystkim z dużych rozmiarów, solidnej budowy, w tym silnego systemu korzeniowego ("mocny jak dąb"), długowieczności oraz cennego drewna.

Cechy te powodują, że dąb szypułkowy jest powszechnie uważany za najszlachetniejsze drzewo i praktycznie wszędzie na terenie swojego występowania cieszy się wyjątkowym szacunkiem i sympatią. Znajduje to potwierdzenie w fakcie, że jest on zdecydowanie najliczniej reprezentowanym gatunkiem drzewa na liście pomników przyrody - najbardziej znane w Polsce drzewa pomnikowe takie jak Bartek, Chrobry, Bolesław, Chrześcijanin a w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym - o nazwie: "Gruby Dąb to przecież właśnie dęby szypułkowe! Swoją "pozycję społeczną" zawdzięczają nie tylko najstarszemu wiekowi spośród wszystkich drzew liściastych rosnących w Polsce (do około 800 lat), ale też temu, że są naszymi najgrubszymi (nawet ponad 3 m średnicy!) i chyba najbardziej monumentalnie wyglądającymi drzewami.

Jeśli zatem pokusić się o analogię do świata zwierząt, to dąb, zwłaszcza zaś największy i najpotężniejszy z nich - dąb szypułkowy, wydaje się być idealnym odpowiednikiem lwa (lub, jak kto woli - słonia). "Król drzew", jak większość innych dębów, wyróżnia się nieco wydłużonymi, odwrotnie jajowatymi, wieloklapowymi liśćmi, oraz bardzo charakterystycznymi owocami, które mają postać znanych wszystkim żołędzi. Dąb szypułkowy jest chętnie sadzony w pobliżu siedzib ludzkich, np. w parkach i przy domach, wzdłuż dróg, przy kościołach, na cmentarzach itp. Przede wszystkim jednak jest on najważniejszym w Polsce leśnym drzewem liściastym (i trzecim w ogóle, po sośnie i świerku).
Jak dotrzeć do Grubego Dębu?

Najlepiej od al. Grunwaldzkiej, przy której wiedzie ścieżka rowerowa. Pomiędzy dzielnicami Przymorze i Zaspa należy odbić w ul. Abrahama i kontynuować aż do jej końca do granic z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Od parkingu leśnego zaczyna się ścieżka przyrodniczo-leśna Doliny Samborowo.

Gruby Dąb stoi ok. 450 metrów w głębi (zobacz naszą mapę) zobacz na mapie Gdańska

Parametry trasy

10 km

Region - Trójmiasto i okolice

Poziom trudności - łatwy

Znajdź trasę rowerową