Imprezy kolarstwa górskiego w 2018 r.

29 grudnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Kochanowicz

W dobiegającym końca sezonie rowerowym wypromowaliśmy ponad sto imprez rowerowych z Pomorza. Pod naszym patronatem medialnym znalazło się kilka cykli, których edycje rozegrały się zarówno w najbliższych okolicach, jak i sąsiednich gminach. Oprócz tych najbardziej popularnych, w naszym kalendarzu znalazło się także kilka nowych wydarzeń, o których wiemy, że będą kontynuowane w przyszłym roku. W poniższym artykule przedstawiamy starty w MTB / XC oraz duathlonie.Na Pomorzu, póki co, większość imprez kolarskich nie pokrywała się terminami, dzięki temu można było wystartować w niemalże wszystkich proponowanych rywalizacjach w terenie. Pierwszą imprezą, którą zrelacjonowaliśmy na łamach naszego serwisu były zawody rowerowe w Luzinie. Na dobry początek wiosny, w inauguracyjnej edycji, otwierającej jednocześnie cały cykl maratonów Pomerania MTB wystartowało 240 zawodników. Uczestnicy mieli do wyboru dwa dystanse: dłuższy, liczący 55 km i 1100 m sumy przewyższeń oraz krótszy, liczący połowę wartości trasy długiej. I choć pogoda nie rozpieszczała, wyścig należał do udanych.
Przeczytaj relację z: Maraton Pomerania MTB, Luzino 2018

Dwa tygodnie później niespodziewanie wystartował nowy, wiosenny cykl imprez spod znaku Garmin MTB Series. Choć organizator dość mocno ścisnął pierwsze tygodnie kwietnia i maja w startach kolarstwa górskiego, to frekwencja i tak była całkiem spora. Na pierwszej edycji w Gdańsku wystartowało ponad 300 zawodników. Podobną frekwencją cieszyła się druga edycja rozegrana w Kolbudach oraz trzecia w Sopocie. Z relacji zawodników wiemy, że trasy wiosennej serii wyścigów były szybkie, ale mało wymagające.
Przeczytaj relacje wiosennej serii Garmin MTB:

-Garmin MTB Series, Gdańsk 2018
-Garmin MTB Series, Kolbudy 2018
-Garmin MTB Series, Sopot 2018

W pierwszej połowie kwietnia relacjonowaliśmy także drugą edycję Maratonu Pomerania MTB. Nadleśnictwo Strzebielino, gdzie została rozegrana rywalizacja słynie ze sporych wzniesień górujących nad Doliną Łeby. Niezwykle malownicza 31,5 km pętla o sumie przewyższeń 500 m na dystansie krótkim i 1000 m na dystansie długim przyciągnęła na start 200 zawodników.
Przeczytaj relację z: Maratonu Pomerania MTB, Łęczyce 2018

Na początku drugiej połowy kwietnia ruszyła również seria imprez kolarstwa górskiego spod znaku Cyklo. Pierwsza edycja rozegrała się w Rumi, a druga dwa tygodnie później w Gdyni. Na obu startach frekwencja nie cieszyła się wysokimi liczbami, ale według wielu zawodników trasy przygotowane przez Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe to kwintesencja MTB.
Przeczytaj relację z:
-Cyklo Rumia MTB 2018 i Cyklo Gdynia MTB 2018

W maju imprezy kolarstwa górskiego rozkręciły się na dobre. Po raz pierwszy w naszym regionie rozegrano zawody dwuetapowe. Festiwal MTB Pomerania, o którym mowa, odbył się w klimatycznej nadmorskiej scenerii w obrębie Kępy Puckiej. Pierwszego dnia, w sobotę 12 maja rywalizowano w tzw. czasówce, a dzień później w klasycznych zawodach kolarstwa górskiego.
Przeczytaj relację z: Festiwalu MTB Pomerania 2018

Zaraz po tegorocznej majówce odbyły się pomorskie eliminacje amatorskich mistrzostw pod nazwą Family Cup Sopot. I choć impreza odbywa się w samym sercu trójmiejskich lasów, to frekwencja jak co roku była mizerna. Sumując wszystkich uczestników, zarówno kategorie dziecięce, jak i najbardziej obleganą elitę na starcie imprezy zmierzyło się raptem 48 zawodników.
Przeczytaj relację z: Mistrzostw Polski amatorów Family Cup, Sopot 2018

Trójmiejski Park Krajobrazowy staje się też areną maratonu rowerowego sygnowanego przez Czesława Langa. W niedzielę, 27 maja wystartował w Gdańsku Maraton Vienna Life Lang Team MTB. Do wyboru były trzy dystanse: Mini 33 km, Medio 64 km i Grand Fondo 96 km. W imprezie wzięło udział 450 kolarzy, a największą frekwencję odnotowano jak zwykle na trasie najkrótszej.
Przeczytaj relację z: Vienna Life Lang Team MTB, Gdańsk 2018

Wraz z początkiem czerwca, po wielu latach odrodził się gdański cykl XC. Gdański Ośrodek Sportu i Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe, którzy stoją za organizacją tej udanej serii, fundują trójmiejskim kolarzom górskim trzy edycje, których trasy wyznakowane zostały w najbardziej interwałowych częściach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Przeczytaj relacje serii Gdańsk XC:

- Edycja 1, Czyżewskiego
- Edycja 2, Matemblewo
- Edycja 3, Abrahama

Zobacz także nasze relacje wideo:
W pierwszej połowie czerwca zakończył się cykl pięciu imprez kolarstwa górskiego spod znaku Pomerania MTB. Ostatnia edycja została rozegrana z widokami na otwarte morze, we Władysławowie. Jak podkreślają organizatorzy, to świetnie rozwijająca się seria startów na Pomorzu.
Przeczytaj relację z: Finałów Pomerania MTB, Władysławowo 2018

W czerwcu udanym debiutem był także Maraton Vienna Life Lang Team MTB w Trąbkach Wielkich. Na trzech dystansach, które były do wyboru, najwięcej uczestników pojechało na 34-kilometrowej trasie Mini. W imprezie wystartowało łącznie 360 zawodników.
Przeczytaj relację z: Vienna Life Lang Team MTB, Trąbki Wielkie 2018

Wraz z początkiem wakacji letnich wystartował wyścig Gdynia XC. Początek urlopów i dość wymagająca trasa nie były dobrymi motywatorami do startu w tej imprezie, co z pewnością odczuli sami organizatorzy na listach startowych.
Przeczytaj relację z:Cyklo Gdynia XC.

Na koniec wakacji letnich relacjonujemy finały Cyklo Krokowa MTB 2018. Na starcie imprezy staje 150 uczestników, z czego największą frekwencję odnotowano na 22,5-kilometrowej trasie Mini. Krokowa i okolice słyną z ciekawej trasy, której odcinki wiodą malowniczymi lasami, górującymi nad zbiornikiem Jeziora Żarnowieckiego.
Przeczytaj relację z: Cyklo Krokowa MTB 2018.

W pierwszych dniach września odbyła się druga edycja zapoczątkowanego w zeszłym roku maratonu Trigar MTB Challenge. Podobnie jak rok temu, impreza wystartowała z przystani żeglarskiej w Złotej Górze k./Kartuz. Malowniczą trasę wiodącą wśród tzw. kółka Jezior Raduńskich można było pokonać na 31-kilometrowym dystansie krótkim lub 57-kilometrowym dystansie długim. W tym roku w imprezie rywalizowało ponad 300 zawodników.
Przeczytaj relację z: Trigar MTB Challenge 2018.

Następnym wydarzeniem terenowym w naszym kalendarzu był 24-godzinny maraton rowerowy Arkun. Idea wykręcenia jak największej liczby kilometrów w formie sztafety bądź indywidualnej specjalnie nie przekonuje trójmiejskich kolarzy, co niestety widać po frekwencji imprezy. Na starcie tej imprezy staje raptem pięć drużyn.
Przeczytaj relację z: 24 godzinnego Rajdu Arkun 2018.

W kolejny weekend z powrotem wracamy do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, gdzie została rozegrana dwudniowa impreza 7R CST MTB Gdynia Maraton. W sobotę na linii startu stanęły dzieci i młodzież, które pokonywały trasy od 800 metrów po 3 km, w zależności od kategorii wiekowej. W niedzielę w las wyruszyli zaawansowani zawodnicy, którzy do wyboru mieli trzy różnej długości dystanse: 20, 40 i 60 km. W imprezie łącznie wzięło udział prawie pół tysiąca kolarzy.
Przeczytaj relację z: Gdyńskiego Maratonu MTB.

Po bardzo udanej serii maratonów wiosennych czas na jesienny cykl spod znaku Garmin MTB Series. Na pierwszej edycji w Wejherowie wystartowało ponad 400 zawodników. Podobną frekwencją cieszyła się druga edycja rozegrana w Stężycy oraz trzecia w Rumi. Rosnąca liczba uczestników tego cyklu pokazuje, że to najbardziej oblegany cykl imprez na Pomorzu.

Przeczytaj relacje jesiennej serii Garmin MTB:

-Garmin MTB Series, Wejherowo 2018
-Garmin MTB Series, Stężyca 2018
-Garmin MTB Series, Rumia 2018

W ostatni dzień września rozegrano duathlon w Żukowie. Impreza biegowo-rowerowa wchodziła w cykl Pucharu Bałtyku. Zawodnicy mieli do pokonania dwa razy trasę biegową na dystansach 8 i 4 km oraz trasę rowerową na dystansie 27 km. Z tą samą trasą mogli zmierzyć się uczestnicy nieprzepadający za bieganiem, którzy wybrali start w samej jeździe rowerowej. Rywalizacja została przeprowadzona na dwóch dystansach: krótszym, liczącym 27 km oraz dłuższym, liczącym 54 km.
Przeczytaj relację z: Duathlonu i Maratonu MTB, Żukowo 2018.

Poruszając dwudyscyplinową rywalizację, ciekawymi zawodami tego typu był październikowy Crossduathlon zorganizowany przez Gdański Ośrodek Sportu. Niezwykle urozmaicone trasy wiodły zboczami grzbietów i malowniczymi dolinami w samym sercu Lasów Oliwskich. Zawodnicy mieli do pokonania dwie pętle po 5 km biegiem, które rozdzieliła 17-kilometrowa trasa rowerowa.
Przeczytaj relację z: Cross Duathlonu, Gdańsk 2018.

Koniec zmagań biegowo-rowerowych podsumował Cross Duathlon w Łebie. Z uwagi na piaszczyste podłoże i miejscami dość grząski grunt, impreza uważana jest za jedną z najbardziej wymagających startów tego typu na Pomorzu. Rywalizacja dwudyscyplinowa została przeprowadzona na trasach 3,4 km biegu, 23 km jazdy na rowerze i ponownego biegu na dystansie 6,2 km, z czego znaczny odcinek wiódł plażą. Przy okazji duathlonu na wydmach rozegrano także maraton MTB. Zawodnicy wystartowali na dwóch dystansach 23 i 46 km. W finałach duathlonu, który był jednocześnie końcową imprezą Pucharu Bałtyku wzięło udział blisko 300 zawodników.
Przeczytaj relację z: Cross Duathlonu, Łeba 2018.

Zobacz także naszą wideo relację:


Ile imprez czeka kolarzy górskich w nadchodzącym roku 2019?

Kalendarz promowanych przez naszą redakcję imprez stale rośnie. Jednak nie wszystkie wydarzenia odbywające się w naszym województwie jesteśmy w stanie wypromować. Przepływ informacji zależy w dużej mierze od samych organizatorów i ich chęci współpracy z Portalem Trojmiasto.pl. Jeśli wiecie o imprezie, której nie ma w naszym kalendarzu wyślijcie informację na adres mailowy: rowery@trojmiasto.pl

Póki co, najprawdopodobniej pierwszą imprezą, która rozpocznie sezon zmagań w kolarstwie górskim będzie start w Maratonie Pomerania MTB, Luzino 2019.

Szczegóły niebawem

>>> Kalendarz imprez kolarskich 2019 r.