Imprezy kolarstwa szosowego w 2018 r.

31 grudnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Kochanowicz

W dobiegającym końca sezonie rowerowym wypromowaliśmy ponad sto imprez rowerowych na Pomorzu. Pod naszym patronatem medialnym znalazło się kilka cykli, których edycje rozegrały się zarówno w najbliższych okolicach, jak i sąsiednich gminach. Oprócz tych najbardziej popularnych, w naszym kalendarzu znalazło się także kilka nowych wydarzeń. W poniższym artykule przedstawiamy starty w kolarstwie szosowym.Przeczytaj także:Sezon kolarstwa szosowego zaczyna się zwykle nieco później niż górskiego. Jednak czytelnicy naszego portalu już od stycznia zapoznawani byli z imprezami, które rozegrają się obrębie naszego województwa. W dobiegającym końca sezonie rozegrało się wiele ciekawych imprez kolarstwa szosowego. Większość z nich odbyła się w różnych terminach, umożliwiając amatorom start w niemalże wszystkich możliwych pozycjach kolarskiego kalendarza. Jedynym organizatorem, który nie dopilnował planowanych regionalnych startów był inicjator światowego cyklu GFNY. Jednak organizowanie tak dużej imprezy w tym samym dniu co dobrze zakorzeniona w kolarskim kalendarzu KaszebeRunda spowodowało odwrotny efekt. GFNY Gdynia pomimo wszelkich starań okazała się więc jedną wielką klapą. W Kościerzynie natomiast zjawiło się blisko 2,5 tys. cyklistów.

Początek sezonu otworzyło Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe. Pierwsza z sześciu zaplanowanych edycji, wchodząca w serię Energa Cyklo Cup, wystartowała 22 kwietnia w Gniewinie. Choć mówi się, że nad morzem jest płasko, to tutejsza trasa potrafi porządnie dać w kość. Cyklo Gniewino to mocny wyścig z najtrudniejszą premią górską na Pomorzu. Podjazd pod zbiornik Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec to już symbol tej imprezy. Tym, którzy chcą się z nim zmierzyć podpowiadamy, że różnica poziomów wynosi tu ok. 100 m na niespełna półtorakilometrowym odcinku, co czyni tę trasę jedną z najbardziej wymagających. W wyścigu padł też kolejny rekord frekwencji w stosunku do poprzednich edycji - tym razem wystartowało ponad pół tysiąca kolarzy.

Równie wysoką frekwencję odnotowano miesiąc później na starcie drugiej edycji cyklu w Lęborku. Zawodnicy mieli do wyboru dwa dystanse: krótki, liczący 41 km i długi - 92 km. Choć trasa była już znacznie spokojniejsza niż podczas pierwszej edycji tegorocznego cyklu, kolarski debiut miasta w kalendarzu organizatora przypadł do gustu pomorskim kolarzom.
Przeczytaj relację z Wyścigu szosowego Cyklo Lębork 2018W ostatni weekend maja na trójmiejskiej arenie kolarstwa szosowego pojawiły się dwie imprezy reprezentowane przez światowych pionierów dwóch kółek. W sobotę w Gdańsku wystartował wyścig markowany przez Czesława Langa, zaś w niedzielę w Gdyni - rywalizacja promowana przez Zenona Jaskółę. Niestety, ani gdański Lang Team Race, ani też GFNY Gdynia nie dorównały frekwencją imprezie zorganizowanej na kaszubskich szosach ze startem i metą w Kościerzynie. W tym samym czasie odbywała się znana i lubiana przez rowerzystów KaszebeRunda.

Przeczytaj relacje z:
-Wyścigu szosowego Lang Team Race, Gdańsk 2018
-Wyścigu szosowego Gran Fondo New York, Gdynia 2018

KaszebeRunda, jak podkreślają sami organizatorzy, to nie jest wyścig, a "zwykły maraton dla niezwykłych ludzi". Formuła imprezy pozwala każdemu poczuć się zwycięzcą nad dystansem i jest niecodzienną szkołą charakteru. Nie ma ostatecznej klasyfikacji wyników ani pojedynczego tryumfatora. Każdy, kto dojedzie do mety, pozna swój czas, by za rok być jeszcze lepszym. Na zróżnicowane pod kątem liczby kilometrów trasy wyruszają zatem zarówno amatorzy kolarstwa, jak i turystyki rowerowej, a także aktywni kolarze, którzy w niecodzienny sposób mają okazję sprawdzić swoje możliwości. Podczas 10. edycji imprezy, przy współpracy z gdańską Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu, zainaugurowana została Akademia Kolarstwa. Jej celem jest zdobywanie tytułów naukowych adekwatnych do przejechanych dystansów. Za przejechanie najkrótszej, 65-kilometrowej trasy maratonu uczestnik otrzymał dyplom Magistra, na 125 km - tytuł Doktora, zaś na koronnej, 200-kilometrowej pętli - tytuł Profesora.
Przeczytaj relację z Maratonu szosowego KaszebeRunda 2018Wraz z początkiem wakacji letnich na kaszubskich szosach wystartowała kolejna edycja wyścigu spod znaku Cyklo. W Strzepczu zawodnicy zmierzyli się z niezwykle interwałową trasą, którą pokonać można było na 48-kilometrowym dystansie krótkim, bądź 80-kilometrowym dystansie długim. Dość krótka, 16-kilometrowa pętla wzorowana była na belgijskich klasykach jak Liège-Bastogne-Liège. W imprezie, podobnie jak w poprzednich edycjach cyklu, wzięło udział blisko pół tysiąca kolarzy.
Przeczytaj relację z Wyścigu szosowego Cyklo Strzepcz 2018

W lipcu kolarstwo szosowe wraca do Trójmiasta. Tym razem trasą zmagań staje się słynna sopocka Pętla Reja. I choć najdłuższy dystans liczy zaledwie 45 km rozłożonych na dziewięć okrążeń, to trzeba wiedzieć, że ten wyścig to nie żart. W tym roku z trasą zmierzyło się ponad 400 zawodników, co jest kolejnym rekordem frekwencji dla serii wyścigów szosowych Cyklo.
Przeczytaj relację z Wyścigu szosowego Cyklo Pętla Reja 2018

W sierpniu ponownie spotykamy się na szosie z Cyklo. Tym razem w zupełnie nowym miejscu - Pelplinie. Kociewskie szosy są znacznie mniej interwałowe, co czyni ten start zupełnie innym od pozostałych, które odbywały się na Kaszubach. Zawodnicy mają do wyboru jeden spośród dwóch dystansów: 46 lub 92 km, a bardzo szybka trasa pozwala wyłonić zupełnie nowych triumfatorów. Wyścig, choć zupełnie odmienny od pozostałych, ponownie przyciąga sporo kolarzy na start.
Przeczytaj relację z Wyścigu szosowego Cyklo Pelplin 2018We wrześniu kończą się starty szosowe spod znaku Cyklo. Ostatnim i zarazem finałowym wyścigiem adresowanym do miłośników kolarstwa szosowego była edycja w Kartuzach. Podobnie jak w poprzednich seriach, tak i tu zawodnicy mieli do wyboru jedną spośród dwóch tras. Krótka liczyła 41 km, a długa 82 km. W finałach frekwencja była równie wysoka co w poprzednich edycjach całego cyklu, co dobrze rokuje na kolejny sezon.
Przeczytaj relację z Wyścigu szosowego Cyklo Kartuzy 2018

Choć Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe podsumowało sezon kolarstwa szosowego, nie oznacza to końca startów szosowych na Pomorzu. Na początku września kibicowaliśmy także kolarzom Wyścigu Niepodległości, który wystartował w Bytowie. Zawodnicy tej imprezy zmierzyli się tylko z jedną trasą, która została wytyczona na 72-kilometrowej pętli. W wyścigu wystartowało blisko 300 uczestników.

Przeczytaj relację z Wyścigu Niepodległości, Bytów 2018

We wrześniu odbyły się także dwie edycje maratonów szosowych spod znaku RowerOver: Kociewie Kołem oraz Żuławy Wkoło. W przypadku tej pierwszej uczestnicy mieli do wyboru jeden z trzech dystansów: 70, 120, 155 km, a na drugiej 75, 100 i 140 km, zdobywając tym samym kolejne stopnie tytułów naukowych uczelni wyższej, motywujące do kolarskiej zabawy. Tym, co wyróżnia wszystkie trzy maratony spośród innych imprez szosowych w naszym regionie jest przede wszystkim fakt, że nie jest to wyścig, a sielankowa atmosfera łącząca kolarstwo szosowe z regionalnym festynem. Na każdej z tras oprócz malowniczej przyrody zasmakować można regionalnych zakąsek, poznać ciekawych ludzi. Kaszebe Runda, Kociewie Kołem i Żuławy Wkoło to trzy imprezy, które pozwalają w ciekawy sposób poznać regiony północnej Polski.Ile imprez czeka kolarzy szosowych w nadchodzącym roku 2019?

Z roku na rok imprez kolarstwa szosowego przybywa - także w kalendarzu naszego portalu. Jednak nie wszystkie wydarzenia odbywające się w naszym województwie jesteśmy w stanie wypromować. Przepływ informacji zależy w dużej mierze od samych organizatorów i ich chęci współpracy z Portalem Trojmiasto.pl. Jeśli wiecie o imprezie, której nie ma w naszym kalendarzu, wyślijcie informację na adres mailowy: rowery@trojmiasto.pl.

Szczegóły niebawem

>>> Kalendarz imprez kolarskich w 2019 r.