Indoor cycling sposobem na formę kolarską?

23 grudnia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Skutkiewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Iga Świątek zachęciła do gry w tenisa. Gdzie i za ile rozpocząć naukę?

Zima, choć nie zawsze zachęca do trenowania na zewnątrz, rzadko bywa wymówką dla pasjonatów kolarstwa. Jednym ze sposobów, aby wypracować kondycję na nadchodzący sezon, jest uczestniczenie w zajęciach indoor cyclingu. Czy praca na rowerze stacjonarnym może zastąpić treningi na zewnątrz?Ci, którym nie straszny śnieg i mróz, w każdy weekend mają okazję pojeździć z wprawionymi w bojach zawodnikami. W soboty o 9:30 w Gdańsku-Osowie ruszają treningi grupy Gravelondo, prowadzonej przez Michała Bogdziewicza. Z kolei w niedziele Bartosz Banach zaprasza na Zimowe Treningi MTB. Osoby chcące uczestniczyć w zajęciach zostają podzielone na grupy początkującą i zaawansowaną.

Krzysztof Kochanowicz nasz redakcyjny kolega ds. rowerowych, który na dwóch kółkach jeździ przez cały rok kalendarzowy podkreśla, że nie ma złej pogody na rower. Nieadekwatnie do aury można być jedynie ubranym.
Przeczytaj także:O sposobach na mroźny, a komfortowy trening w plenerze pisaliśmy już wielokrotnie. Każdemu jednak zdarzają się takie dni, gdy walka z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi jest ostatnią rzeczą na jaką ma ochotę. Gdy mimo to chcemy zrobić zaplanowany trening, z odsieczą przychodzą możliwości treningu na rowerze stacjonarnym. W zależności od potrzeb, możemy rozstawić trenażer przed telewizorem i zrobić trening w domowym zaciszu lub pójść na grupowe zajęcia spinningu. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. O treningu w domowych warunkach pisaliśmy niedawno, dziś zatem skupimy się na indoor cyclingu w klubach fitness.

Przeczytaj także:Dla wszystkich i dla każdego- Zarówno początkujący miłośnicy jazdy na rowerze, jak i wyczynowi zawodnicy różnych dyscyplin chętnie korzystają z możliwości, jakie daje trening na rowerze stacjonarnym - mówi Tomasz Rakowski, instruktor w Calypso Fitness Gdańsk Morena. - Jest to wspaniała, bezpieczna forma ruchu, która daje nie tylko wiele radości, lecz także wymierną korzyść treningową.
I dodaje:
- W Calypso regularnie prowadzimy zajęcia o różnej intensywności. Treningi oznaczone w planie jako wytrzymałościowe wymagają od uczestników jazdy na 65-75 procent ich tętna maksymalnego, siłowe - na 75-85 procent, z kolei zajęcia interwałowe to aż 65-92 procent intensywności. Każdy może wybrać coś dla siebie i każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania, skorzysta z tego typu treningu. Kluczem do udanych zajęć spinningu jest wykwalifikowany trener, który czuwa nad uczestnikami, motywująca grupa i dobrana muzyka.

Także Gdyńskie Centrum Sportu wychodzi naprzeciw coraz większej grupie miłośników jazdy na rowerach. W ramach zajęć o nazwie Gdyńskie Poruszenie, dwa razy w tygodniu organizowane są otwarte, bezpłatne treningi spinningowe.

Endorfiny i progresNa zajęcia grupowe przychodzą osoby o różnych potrzebach i oczekiwaniach. Dzięki specyfice zajęć stacjonarnych, każdy równie dobrze odnajdzie się na treningu tego typu. Rowerzyści, którzy szukają w fitness klubie przepisu na dobre samopoczucie i spalenie kilku zbędnych kalorii będą zadowoleni tak samo jak ci, którzy trenują "na poważnie", z myślą o startach w zawodach i progresie sportowym.

- Umiejętnie przeprowadzone zajęcia indoor cycling są doskonałym sposobem na trening kolarski, kiedy warunki na szosie czy w lesie nie sprzyjają - mówi Jakub Krzyżak, były kolarz wyczynowy, obecnie pasjonat i trener personalny. - Mogę to potwierdzić na własnym przykładzie. Trening w takiej formie sprawdził mi się doskonale, gdy wiele lat temu raz na zawsze porzuciłem trenażer na rzecz spinningu i niemal trzy miesiące w roku spędzałem na zajęciach grupowych, ale wykonując własne zadania.

Rower, a jednak nie rowerRower spinningowy w znacznym stopniu różni się od zwykłego jednośladu. Oprócz tego, że wymusza inną pozycję, w przeciwieństwie do roweru jadącego po podłożu kompletnie nie poddaje się naciskom ciała kolarza. To masywne urządzenie z ciężkim kołem zamachowym, które działa na zasadzie ostrego koła, pomaga w utrzymaniu zadanej kadencji, czyli liczby obrotów pedałami na minutę. Te czynniki sprawiają, że praca wykonana na treningu spinningowym niekoniecznie okaże się odpowiednikiem pracy na trenażerze. Z pewnością jest jednak świetnym urozmaiceniem i uzupełnieniem niekiedy monotonnego planu treningowego.

- W każdą sobotę prowadzę trening spinningu dla grupy triathlonistów - mówi Magdalena Kowalczyk, trenerka Sportevo. - Zajęcia w grupie dają dodatkowe pokłady mocy i motywacji, które w zimowym treningu triathlonowym naprawdę się przydają. Trening indoor cycling nie może być jednak "imprezą na rowerach", lecz zaplanowaną formą aktywności, gdyż uczestnicy zajęć oczekują określonego progresu sportowego. W odróżnieniu od typowych zajęć spinningu, przeprowadzanych w klubach fitness, nasze sobotnie treningi są dostosowane do obecnego okresu treningowego. Jako że triathloniści ścigają się dopiero od późnej wiosny, a specyfika ich wysiłku nie wymaga od nich zbyt wielu krótkich zrywów, zimą intensywność zajęć ma za zadanie przygotowanie uczestników, do późniejszych, mocniejszych akcentów.
Czy chodzisz na zajęcia indoor cyclingu?
35%

Tak, regularnie.

17%

Od czasu do czasu, gdy nie mam lepszego pomysłu.

15%

Byłe(a)m może raz czy dwa razy.

33%

Nie, nie widzę w tym sensu.

zakończona

łącznie głosów: 193