stat

Jak zacząć przygodę z bikepackingiem?

12 czerwca 2019, 7:00
Mariusz Mostek

Nie każdy może wygrać wyścig kolarski, ale prawie każdy zdrowy człowiek może się przemieszczać na rowerze. Od czasów wypraw Kazimierza Nowaka do dalekiej Afryki wiele się zmieniło - świat nigdy nie był tak bezpiecznym miejscem jak dziś. Wyprawy rowerowe z ekwipunkiem stają się coraz bardziej popularne. W zamian za wysiłek obiecują masę przeżyć, wrażeń i poczucia wolności. Mimo wszystko wyobrażamy sobie je często jako coś skomplikowanego, trudnego, wręcz nieosiągalnego. Czy na pewno właśnie takie muszą być?Zapewne samo słowo bikepacking nie jest ci obce, ale czy na pewno wiesz, co się pod nim kryje? Rynek rowerowy zalewa nas rozwiązaniami dla wytrawnych bikepakerów. Projektowane są nowe ramy z większą liczbą otworów montażowych, powstają nowe grupy osprzętu rowerowego, a torby stają się coraz bardziej wodoodporne i lżejsze. Inwestowanie w wysokiej jakości sprzęt nigdy nie jest złym pomysłem, ale nie musimy wcale od tego zaczynać!

Tak naprawdę istotą tego wszystkiego jest przygoda, decyzja o chęci jej przeżycia. Najprościej ujmując chodzi o to, aby zamienić swój rower w najtańsze możliwe narzędzie do przemieszczenia się między punktem A a punktem B. Narzędziem, które pozwoli ci przeżyć to wszystko, co może się wydarzyć w podróży między tymi punktami; narzędziem doskonałym! Nie chodzi o to, żeby wyjechać od razu do Patagonii z toną sprzętu. Można zacząć od tego, co czeka tuż za rogiem.


Jak zacząć?Najlepszy rower do rozpoczęcia przygody z bikepackingiem to ten, na którym właśnie jeździsz. Nie musisz zaczynać od montowania bagażnika, tym bardziej, że twój rower może nie posiadać specjalnych mocowań. Na ratunek pędzi rozwiązanie w postaci większej torby podsiodłowej, do której zapakujesz wszelkie niezbędne rzeczy. Wbrew pozorom torba jest stabilna, przeważnie mocowana do sztycy i siodełka, w zależności od producenta. Jeśli natomiast twój rower posiada bagażnik, nie musisz kupować od razu drogich sakw - wystarczy plecak i zakupione ekspandery czyli gumy z haczykami do przymocowania. Na drobne podręczne rzeczy przyda się mniejsza sakiewka montowana na rzepy z przodu ramy.

Pamiętaj, jeśli robisz to pierwszy raz, dopiero będziesz sprawdzać, czy to na pewno dla ciebie - nie potrzebujesz od razu pełnego ekwipunku. Wszystko, czego potrzebujesz to decyzja - wewnętrzne przekonanie, że chcesz to zrobić i czas - zarezerwowanie chociaż dwóch wolnych dni.

Dokąd pojechać?Możesz zacząć od tego, że zamiast jechać samochodem na działkę oddaloną o 100 km od twojego domu, tym razem pojedziesz rowerem. Jeśli nie masz działki, to nie problem - możesz zaplanować wycieczkę tak, aby dojechać do miejsca, które jest połączone za pomocą kolei z twoim miastem lub zaplanować trasę w postaci pętli. Chodzi o to, żebyś przynajmniej jedną noc spędził będąc w podróży - poza domem. Nieważne, czy przenocujesz pod namiotem, czy gdzieś w pokoju gościnnym. W bikepackingu liczy się ciągła zmiana: jedziemy w nowe miejsce, nowymi drogami i nic absolutnie nie przypomina codziennego życia w systemie dom - praca - dom.

Uwierzcie, że to się da zrobić i dojedźcie gdziekolwiek w waszej pięknej okolicy! Odkryjecie mniej uczęszczane miejsca, zarówno w pobliżu, jak i te dalsze; pojedziecie przez szlaki singletrackowe, żwirowe i porzucone drogi gruntowe, zabierając ze sobą tylko niezbędny sprzęt. Jeśli jeździsz na szosie - też dobrze, bo będziesz w stanie dojechać dalej w tym samym czasie.

Planowanie - klucz do sukcesuKiedy podejmiesz już decyzję, rozpocznij planowanie twojego pierwszego "tripa". Jak się okazuje, już ten etap może dostarczyć ci wielu ekscytacji. W zależności od twojego poziomu wytrenowania pomyśl o dystansie, który dziennie jesteś w stanie pokonać jadąc dwa dni pod rząd - od tego zacznij. Zaplanuj trasę tak, żeby przejechać przez miejsca warte według ciebie eksploracji, w których jeszcze nigdy nie byłeś. Spójrz na mapę - serwis gpsies.com lub Strava jest w stanie podpowiedzieć ci trasy, które są najczęściej wybierane przez rowerzystów i na tej podstawie możesz zacząć kreślenie po mapie. Przykład:


Bądź kreatywny. Pociągi PKM kursujące z Trójmiasta mogą zabrać cię pod samą Wieżycę z rowerem za niecałe 13 złotych. Następnie kierujesz się w kierunku Nieba wzdłuż jeziora Ostrzyckiego do Kolana, objeżdżasz całe jezioro Raduńskie i zjeżdżasz na posiłek i nocleg do Kościerzyny. To wszystko tylko w pierwszy dzień! Na początku postaraj się znaleźć jakieś pokoje gościnne do spania - jadąc spotkasz mnóstwo ogłoszeń na ogrodzeniach, więc wystarczy zadzwonić i zapytać. Zwykle gospodarze są bardzo życzliwi dla rowerzystów!

Drugiego dnia możesz pojechać dalej na południe w kierunku Wdzydz; tam zwiedzić Kaszubski Park Etnograficzny, objechać jezioro Gołuń i jezioro Wdzydze. Następnie wrócisz do Kościerzyny, gdzie - już bez noclegu - złapiesz pociąg powrotny do Trójmiasta. Wystarczy trochę wyobraźni, bo możliwości jest bardzo wiele. Możesz także wsiąść w tramwaj wodny i przepłynąć na Hel, a wrócić o własnych siłach rowerem. Zostań swoim domowym biurem podróży!

Co ze sobą zabrać?Zaplanuj jedzenie: możesz sam wcześniej przygotować odżywcze kulki mocy na trasę z namoczonych zblendowanych daktyli oraz orzechów. Bułkę i hummus dostaniesz w każdym markecie czyhającym na ciebie, gdy tylko wyjedziesz w stronę asfaltu.

Sprawdź pogodę i ubierz się odpowiednio. Nie przesadź z apetytem na pokonane kilometry w pierwszej wyprawie. Masz się sprawdzić - odkryć, jak zachowa się twój organizm, kiedy będziesz pedałować dzień po dniu przez dłuższy czas!

Jeśli chodzi o niezbędny sprzęt, myśl minimalistycznie i pytaj siebie wielokrotnie: czy to mi się na pewno przyda? Wiele zależy od tego, jak długo będzie trwała wyprawa. Na dwudniową wycieczkę warto ze sobą zabrać:

-multitool
-pompkę
-zestaw łatek lub dętka
-smartfon lub urządzenie gps
-powerbank
-ręcznik turystyczny
-bieliznę na zmianę
-podstawowe przyrządy do higieny osobistej
-kulki mocy
-bidony na wodę
-dodatkową koszulkę rowerową
-kurtkę wiatrówkę.

Parametry trasy

70 km

Region - Trójmiasto i okolice

Poziom trudności - trudny

Znajdź trasę rowerową

Czy kiedykolwiek próbowałe(a)ś przygody z bikepackingiem?

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wyniki będą opublikowane wkrótce.

łącznie głosów: 102