Jeziora i mokradła w pobliżu Trójmiasta

9 czerwca 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Wycieczka, której trasa przebiega nad urokliwymi jeziorami, mokradłami, a także ciekawymi potokami, które miejscami przypominają górskie strugi, to ciekawa propozycja na każdą porę roku. Jej trasa przebiega leśnymi duktami pożarowymi oraz drogami gruntowymi, sporadycznie uczęszczanymi przez samochody. Pod kątem sumy przewyższeń to z pewnością wspaniały kąsek dla rowerzystów przygotowujących się do startów w maratonach MTB.W okolicach Trójmiasta mamy wiele interesujących jezior i malowniczych torfowisk. Jedne, z uwagi na występowanie wokół nich rzadkich gatunków roślin i zwierząt, objęte są ochroną, inne udostępnione pod wypoczynek i turystykę. Tym razem na trasie naszej wycieczki zobaczyliśmy takie jeziora jak: Otomińskie, Straszyńskie oraz Łapińskie, a wśród rzek: środkową część Raduni i Reknicę. To, co wyróżnia tę trasę od pozostałych, to z pewnością niewielki dystans, jednak jak wielokrotnie powtarzałem - kilometr kilometrowi nierówny. Przejechana przeze mnie trasa liczyła prawie 55 km, a łączna suma przewyższeń sięgnęła 600 m. Najbardziej wymagający był podjazd tuż za miejscowością Pręgowo, aż po drogę nr 224. Liczył on prawie 2,5 km długości i wspinał się z poziomu 135 m na prawie 215 m. Po drodze było też kilkanaście innych ciekawych podjazdów i zjazdów, które w nogach odczuwałem przez następny dzień.

Jezioro Otomińskie, choć nie należy do najczystszych, to chyba najbliższy akwen leżący tak blisko południowej części Gdańska. Jezioro pełni funkcje rekreacyjno-turystyczne dla lokalnych mieszkańców oraz przyjezdnych. Znajduje się tu jedna oficjalna plaża i kilka dzikich miejsc kąpielowych. Dla osób ceniących aktywny wypoczynek, warto wybrać się na wędrówkę lub przejażdżkę rowerową dookoła jeziora.

Jezioro Straszyńskie to akwen przepływowy dla rzeki Raduni. Obecnie nad jeziorem nie znajduje się już żaden obiekt wypoczynkowy, przez co też nie ma oficjalnej plaży ani miejsc kąpielowych. W wielu miejscach brzeg jest bardzo stromy bądź zarośnięty trzciną. Teren wokół jeziora stanowi Obszar Ochrony Krajobrazu Doliny Raduni. Z jednej ze stron jeziora znajduje się także Elektrownia Wodna Straszyn oraz ujęcie wody dla Gdańska.

Jezioro Łapińskie, w porównaniu do poprzednich dwóch, to najbardziej oblegany akwen pod kątem aktywnego wypoczynku, i to nie tylko latem. Nad jednym z brzegów jeziora rozlokowały się ośrodki wypoczynkowe, gdzie skorzystać można ze strzeżonych plaż. Warto więc wybrać się tu z dziećmi. Drugi brzeg jeziora upodobali sobie wędkarze. Brzeg jest bardziej dziki, często porośnięty trzciną, choć gdy jest ciepło i tu roi się od wczasowiczów i amatorów grillowania.Statystyki wycieczki:

Początek i koniec trasy: Gdańsk Jasień
Dystans: 55 km
Czas jazdy z postojami: ponad 5 godzin

Ślad GPS oraz mapa wycieczki

Rodzaj podłoża:
Leśne dukty, drogi gruntowe, asfalt, bruk, miejscami piach.
Do realizacji trasy rekomenduję rower górski.

Parametry trasy

55 km

Region - Trójmiasto i okolice

Poziom trudności - średni

Znajdź trasę rowerową