Rowery odzyskane po publikacji monitoringu

16 lipca 2020, 7:00
szym
aktualizacja:13:01 (17 lipca 2020)
Na filmie widać dwóch mężczyzn z jednośladami.

Na nagraniu z kamer monitoringu widać dwóch mężczyzn w maseczkach, którzy nerwowo rozglądają się po hali garażowej. Jeden z nich wynosi jednoślad pod pachą, drugi prowadzi rower do bramy wyjazdowej. Właściciele rowerów szukali rabusiów, którzy skradli pojazdy z hali przy ul. BeniowskiegoMapka w Gdyni. Dzień po publikacji rowery się odnalazły.Aktualizacja, 17.07.2020Jak poinformował nas czytelnik w Raporcie z Trójmiasta, rowery odnalazły się.

Według relacji czytelnika, który napisał do nas w tej sprawie, do kradzieży doszło 21 czerwca, po godz. 4 rano. Złodzieje próbowali ukryć swoje twarze za maseczkami, incydent zarejestrowała jednak kamera monitoringu.

- Sprawa została zgłoszona na policję, ale bardzo proszę państwa o pomoc, może ktoś rozpozna bardzo charakterystycznych złodziei. Został skradziony rower Trec 4400 oraz Romet Mustang M2 - napisał do nas nasz czytelnik, zamieszczając w Raporcie z Trójmiasta nagranie oraz zdjęcia skradzionych rowerów.
W sprawie skontaktowaliśmy się z gdyńskimi policjantami.

- Zajmujemy się sprawą kradzieży rowerów - mówi Jarosław Biały z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

Sezon rowerowy to czas żniw dla złodziejówPolicjanci tymczasem przyznają, że sezon rowerowy oznacza też żniwa dla złodziei. To problem, który dotyczy całego Trójmiasta.

- Latem policjanci przyjmują więcej tego rodzaju zgłoszeń niż w okresie jesienno-zimowym. Policjanci pracują nad sprawami kradzieży rowerów i zatrzymują sprawców tych przestępstw. Większość tych zdarzeń ma wspólny mianownik - nieskuteczne zabezpieczenie jednośladu. Jak pokazuje doświadczenie, zjawisko to można w znacznym stopniu ograniczyć, pamiętając m.in. o tym, że "okazja czyni złodzieja" - mówi Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Raport z Trójmiasta

Kradzież dwóch rowerów w Gdyni przy ulicy Beniowskiego 5. Do zdarzenia doszło 21.06.2020 o godzinie 4.37. Sprawa została zgłoszona na policje , ale bardzo proszę państwa o pomoc, może ktoś rozpozna bardzo charakterystycznych złodziei . Został skradziony rower trec 4400 oraz romet mustang m2
Rowery kradzione są w przeróżny sposób: z klatek schodowych, sprzed sklepów, hal garażowych, domów, z piwnic. Właściciele rowerów zostawiają je też przed sklepem "na moment" bez żadnego zabezpieczenia.

W Gdańsku rowery giną najczęściej na Przymorzu i we WrzeszczuMundurowi z Gdańska przyznają, że właściwie nie ma dnia, by nie otrzymali zgłoszenia o kradzieży jednośladów, a najczęściej dochodzi do nich na Przymorzu i we Wrzeszczu.

Nie oznacza to jednak, że złodzieje są bezkarni. W ostatnich dniach w ręce gdańskich policjantów wpadł 39-latek, który podejrzany jest o kradzież roweru wartego 1,5 tys. zł.


- Zgłaszający powiedział policjantom, że zauważył mężczyznę, który zabiera ze stojaka rower nienależący do niego. Policjanci z referatu interwencyjnego na miejscu przestępstwa zabezpieczyli ręczną piłę do metalu oraz przeciętą blokadę rowerową, a po uzyskaniu rysopisu złodzieja od razu zaczęli go szukać. Podejrzanego o kradzież roweru mężczyznę policjanci zauważyli na pobliskiej ulicy. 39-latek został zatrzymany i doprowadzony do radiowozu - opowiada Karina Kamińska.
Ostatecznie w tej sprawie policjanci zabezpieczyli odzyskany rower, który został już oddany właścicielowi.
Musisz na chwilę wejść do sklepu, masz ze sobą rower. Co robisz?
12%

zostawiam go bez zabezpieczenia i nie spuszczam z niego oka

69%

zapinam rower porządnym zabezpieczeniem

9%

wprowadzam jednoślad do sklepu

10%

zostawiam rower i wierzę, że nikt go nie ukradnie

zakończona

łącznie głosów: 1581

szym