Kociewie Szlakiem, dla miłośników MTB

28 grudnia 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Kociewie Szlakiem to znakowana trasa skierowana do miłośników MTB. 36 km szlak kluczy przez liczne wzniesienia górujące nad malowniczymi jeziorami i torfowiskami Lasu Szpęgawskiego. Trasa stanowi podstawę treningową dla odbywającego się co roku wyścigu kolarstwa górskiego, dlatego też dla bezpieczeństwa została wyznakowana tylko w jednym kierunku. Nie oznacza to jednak, że można tu pędzić ile sił w nogach bez większego zastanowienia. W wielu miejscach, gdzie trasa krzyżuje się z innymi znakowanymi szlakami turystycznymi: rowerowymi, pieszymi, a także konnymi, należy zachować ostrożność. Wybierając się więc na szybką przejażdżkę, należy mieć oczy dookoła głowy. Trasa rozpoczyna się spod Leśniczówki Szpęgawsk w gminie Starogard Gdański.Parametry trasy

36 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - średni

Trasy rowerowe


Trasa nie jest trudna, ale bardzo urozmaicona:

- Przemysław Ebertowski, jeden z czołowych zawodników trójmiejskiego światka kolarstwa górskiego, który wielokrotnie startował na kociewskiej trasie zawodów, określił ten szlak jako bardzo urozmaicony. Trasa pokonuje bowiem wiele wzniesień przeróżnymi drogami: od szerokich leśnych duktów, po wąskie, najeżone korzeniami ścieżki wymajające od kolarza dobrej techniki i skupienia. Nawierzchnia też jest bardzo różna: przeważają szutry, ale zdarzają się także grząskie piachy i błoto. Sporadycznie występuje także asfalt i bruk. Trasa jest dość interwałowa i zwrotna. Pokonujemy wiele długich, męczących podjazdów i zjazdów i kiedy mamy już tego wszystkiego trochę dość, wysiłek rekompensują piękne widoki w postaci licznych akwenów. Na trasie mijamy jeziora: Jamertal, Żygowickie, Zduńskie i Szpęgawskie.
Ciekawostka z kart historii

Trasa przebiega nieopodal polany, na której znajdował się niegdyś gród Juranda ze Spychowa. I choć postać rycerza jest fikcyjna, stworzona przez Henryka Sienkiewicza na potrzeby powieści historycznej "Krzyżacy", to gród faktycznie istniał. Został on zbudowany w 1959 r. w ramach kręconych scen do filmu, które miały miejsce wśród malowniczych krajobrazów Kociewia. Drewniany Gród Juranda wzniesiono nad jeziorem nazywanym Jamertal. Miejsce istnienia obiektu nadal znajduje się na wielu mapach turystycznych stąd też pomysł by z nim się zapoznać. Obecnie po obiekcie nie pozostały żadne ślady, ale warto udać się nad kameralne jezioro i odpocząć nieco od cywilizacji.


Oznakowanie szlaku i infrastruktura:Trasa Kociewie Szlakiem oznakowana kolorem niebieskim obfituje w liczne drogowskazy, jednak tylko jednokierunkowe, co podyktowane jest bezpieczeństwem jazdy. Na trasie często bowiem trenują miłośnicy kolarstwa górskiego przygotowując się do zawodów. Kociewie Szlakiem MTB wykorzystywana jest także pod kątem maratonu kolarstwa górskiego, który co roku odbywa w połowie maja.

>>> Obejrzyj naszą wideo relację z ostatniej edycji Maratonu Kociewie Szlakiem MTB

Miejscami szlak jest słabo oznakowany, brakuje potwierdzeń skrętu, przez co nie do końca wiadomo, którędy jechać. W ostatnim czasie bardzo zaniedbana została też nawierzchnia szlaku. Powstałe głębokie koleiny znacznie utrudniają przejazd, co zniechęca potencjalnych rowerzystów do odbycia przejażdżki w tych okolicach.

W miejscu początkowym trasy znajdują się ławy i stoły oraz mapy z wyznakowanymi trasami rowerowymi w Nadleśnictwie Starogard Gdański. Las Szpęgawski to tylko skrawek tego ciekawego obszaru bogatego w przepiękne jeziora oraz liczne pomniki przyrody ożywionej.GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Parametry trasy:

-Dystans trasy Kociewie Szlakiem: 36 km
-Czas jazdy z postojami: 4 godziny
-Suma przewyższeń na szlaku: 700 m
-Miejsce rozpoczęcia i zakończenia szlaku: parking przy Leśniczówce Szpęgawsk
-Z Trójmiasta, dojazd samochodem zajmuje niespełna godzinę.


>>>Mapa naszej trasy i ślad GPSOgólna ocena szlaku: 4/5

Spod Leśniczówki Szpęgawsk rozpoczyna się także pętla krótkiej trasy dla rodzin z dziećmi.
Szlak rekreacyjny liczy 5 km i został oznakowany w terenie kolorem zielonym.

Kociewie, to przepiękny region pod kątem wszelakiej turystyki: rowerowej, pieszej, konnej, a także wodnej. W przyszłym roku zamierzamy przejechać je wszystkie.
Póki co przejrzeć je można na stronie LOT Kociewia.

Parametry trasy

36 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - średni

Znajdź trasę rowerową