stat

Kolarskie ułatwienia dla kobiet

11 kwietnia 2019, 19:30
Magdalena Belof

W kolarstwie nareszcie zaczęto zwracać uwagę na kobiety uprawiające ten sport. Od dawna mówiło się, że to męska dyscyplina, bo mężczyźni osiągają w niej lepsze wyniki. Nie można się z tym nie zgodzić, bo cyfry mówią same za siebie - tak, mężczyźni są szybsi. Ale czy to jest wystarczający powód, żeby deprecjonować damskie kolarstwo?
My, Polacy, możemy pochwalić się świetnymi kolarkami: Maja Włoszczowska, Kasia Niewiadoma - te nazwiska znają wszyscy. Rok 2018 był początkiem nowego nurtu - promowania kobiecego kolarstwa. Hasła "dziewczyny na rowery", "kobiece kolarstwo" czy zagraniczne "ride like a girl" osiągają coraz większą popularność w mediach społecznościowych. Co na to producenci rowerów? Jeśli chcą być na czasie, to na pewno podążają za nowymi trendami.

Jako że świadomość konsumentów rośnie w bardzo szybkim tempie, okazało się, że kobiety potrzebują czegoś więcej niż tylko mniejszych rozmiarów rowerów, choć i to było już dużym krokiem. Kobiety mają zupełnie inne sylwetki niż mężczyźni, zazwyczaj mają proporcjonalnie dłuższe nogi, krótsze ręce i węższe ramiona, nie wspominając już o mniejszych i węższych stopach czy dłoniach. Środek ciężkości położony jest w innym miejscu. Inne proporcje wymagają innej geometrii roweru, a samo skrócenie ramy nie jest wystarczającym rozwiązaniem.

Rowery określane jako damskie kojarzą się z miejskimi "damkami" w pastelowych kolorach, z charakterystycznie wygiętą ramą i koszykiem z przodu. Faktycznie, kolorystyka i design rowerów dedykowanych kobietom są zawsze nieco inne, ale na wizualnych aspektach temat się nie kończy. Ustalmy, że rower miejski będzie służył głównie do krótkich dystansów w niewymagającym terenie, więc jeśli jest dla nas wygodny, to drugim argumentem decydującym o wyborze może być to, czy jest ładny. Natomiast mając na uwadze nowe trendy, nie możemy zapomnieć, że kobiety coraz chętniej wsiadają na inne rowery - trekkingowe, górskie czy szosowe, a te trzeba już wybierać uważniej, wiąże się to z większym wydatkiem. Kobiety też chcą się ścigać!

Tylko dla kobietKilka lat temu znany wszystkim Giant podjął odważną decyzję i stworzył nową markę - Liv. Oferują bardzo szeroki asortyment, od rowerów aż po odzież i akcesoria, wszystko przeznaczone tylko i wyłącznie dla kobiet. Zaczynali od dwóch-trzech modeli, dziś jest już osiem do wyboru i to w czterech różnych kategoriach. Odzież jest bardzo popularna, bo i design, i ceny są przyjazne. Perełką Liv jest z pewnością "maszyna" do triathlonu - rower Avow Advanced Pro 1. Piękny, lekki, szybki, nowoczesny... Marzenie triathlonistek!

Kobiece oblicze Trek pokazał dzięki WSD czyli Womens' Specific Design. Jest to technologia stworzona ściśle dla kobiecej części kolarstwa, opracowana, zaprojektowana i wypróbowana oczywiście przez kobiety. Linia produktów WSD to nie tylko rowery o damskiej geometrii, ale też jego komponenty, jak na przykład siodło czy kierownica. Produkt, o którym warto wspomnieć trochę więcej, to wyjątkowe spodenki na szelkach Bontrager Meraj. Sam producent opisał je jako "luksusowe", a co się za tym kryje? Przede wszystkim nowoczesna konstrukcja szelek. Szelki same w sobie mają swoje plusy i minusy, a najczęściej wspominanym minusem jest problem z szybkim zdejmowaniem w razie nagłej potrzeby. Tutaj problem znika, bo zastosowano w nich system rozpinania Nature Breakaway i można je szybko odpiąć, nie zdejmując z siebie całej góry. Temat użytej wkładki pomijam, bo kiedy sięgamy po spodenki z wyższych półek, to możemy być pewni, że wkładka jest świetnej jakości. Producent zadbał oczywiście o "ekskluzywny" materiał, z którego są wykonane - szybko schnąca i oddychająca tkanina o kompresyjnych właściwościach, która ma ograniczać zmęczenie nóg.

Bez wątpienia firma Specialized w ostatnim czasie wychodzi mocno przed szereg jeśli chodzi o technologie dla kobiet. Na specjalną uwagę zasługuje damskie siodło Power z technologią Mimic. Jego fenomen to zupełnie nowa i niespotykana konstrukcja, w której postawiono na odpowiednie wsparcie w rejonach, gdzie nacisk był największy. W Mimic ciężar ciała opiera się na guzach kulszowych, co zmniejsza nacisk na tkanki miękkie, a te nie puchną, nie drętwieją i nie bolą. Dziób siodełka jest zbudowany z kilku warstw pianki, która chroni wargi sromowe przed nieprzyjemnym uciskiem.

Gadżety, gadżety, gadżety!Apetyt rośnie w miarę jeżdżenia! Skoro można wyprodukować rower dopasowany do kobiet, dlaczego nie zadbać o akcesoria? Shimano posiada w swojej ofercie pedały szosowe SPD-SL R540 Light Action, w których znajduje się sprężyna o mniejszej sile. Dzięki temu wypinanie jest zdecydowanie lżejsze. Wiele kobiet, w szczególności te zaczynające przygodę z pedałami zatrzaskowymi, bardzo chwali takie rozwiązanie.

Giro - to oznacza bezkonkurencyjnie najładniejsze buty kolarskie, jakie istnieją na rynku, design inny niż wszystkie. Jeśli masz bardzo wąską stopę, z pewnością docenisz, że damskie modele mogą być tak ładne! Z kolei Rogelli to jeden z niewielu producentów, u którego znajdziesz kolarskie koszulki bez rękawów. Podobno nie wszyscy kochają swoją kolarską opaleniznę...


"Rower damski to rower, na którym jeździ kobieta" - bardzo trafne hasło prosto od Treka. Trafione w punkt, bo w końcu każda kobieta ma inne oczekiwania.
Co sądzisz o kolarskich akcesoriach specjalnie dla kobiet?
65%

są potrzebne i bardzo praktyczne

9%

pomysł jest dobry, ale wymagają dopracowania

18%

to zbędne komplikowanie

8%

nie mam zdania

zakończona

łącznie głosów: 249