Kolarstwo górskie nad morzem już nie dziwi. Za nami 7R CST MTB Gdynia Maraton

21 września 2021, 6:00
Joanna Skutkiewicz
Zwycięzcy w kategoriach Elita/U23 otrzymali nagrody finansowe w wysokości 600 euro. Więcej zdjęć (3)

Zwycięzcy w kategoriach Elita/U23 otrzymali nagrody finansowe w wysokości 600 euro.

fot. gdyniasport.pl

Zwycięzcy w kategoriach Elita/U23 otrzymali nagrody finansowe w wysokości 600 euro.

fot. gdyniasport.pl

Kolejna edycja 7R CST MTB Gdynia Maratonu przeszła do historii, tym razem zapisując się na kartach nie tylko polskiego, lecz także międzynarodowego kolarstwa górskiego. Gdyńska impreza po raz pierwszy została rozegrana jako wydarzenie w ramach UCI - Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Dzień wcześniej, w sobotę, 18 września, na starcie stanęli najmłodsi kolarze w wieku do 16 lat.Chłodny wiatr nie ostudził emocji towarzyszących jednej z najpopularniejszych kolarskich imprez Trójmiasta. Zawodnicy 7R CST MTB Gdynia Maratonu nie mieli czasu zmarznąć, zwłaszcza że tegoroczna pętla została wydłużona o 10 km - z 45 do 55 km. Kolarze rywalizujący na długim dystansie Giga oraz w kategoriach Elity i U23 (młodzieżowców) ścigali się zatem na imponującym dystansie 110 km, bogatym we fragmenty wymagające nie lada technicznych umiejętności.

- Kiedy pod koniec 2018 roku powierzono nam organizację Mistrzostw Polski w maratonie MTB, wiele osób zastanawiało się, jak to możliwe, że taka impreza odbywa się nie w górach, a nad morzem - komentował wręczający nagrody Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Bardzo się cieszę, że teraz nie ma już takich wątpliwości. Gdynia to miejsce o głęboko zakorzenionych tradycjach sportowych. Organizacja w naszym mieście imprez tej rangi zawsze jest niezwykłym zaszczytem oraz wielkim przywilejem.
- Mimo że jesteśmy nad morzem, to nikogo nie dziwi już organizacja w tym miejscu imprez najwyższej rangi. To doskonałe miejsce na zawody XCM, które wymaga świetnych umiejętności i dobrego sprzętu - mówił Waldemar Chrapek, przedstawiciel marki CST, sponsora wydarzenia.

Jeszcze wyższa ranga zawodówPoprzednie dwie edycje gdyńskiego maratonu odbyły się w formule krajowego czempionatu. W tym roku wydarzenie dostało jeszcze wyższą rangę i zostało wpisane do kalendarza UCI, czyli Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Na trasach prowadzących przez Nadleśnictwo Gdańsk rozegrano również rywalizację o Puchar Polski XCM.

Na linii startu pojawiło się ponad 400 zawodników z Polski i z zagranicy, m.in. reprezentacja Białorusi.

Wkręć się w Sopot 2021 już trwaZamroźniak i Andrzejewska najlepsi w tym rokuPo najwyższe laury na koronnym dystansie 110 kilometrów sięgnął Jakub Zamroźniak z JBG-2 CRYOSPACE, któremu pokonanie trasy zajęło 4 godziny 23 minuty i 32 sekundy. Wśród pań zwyciężyła Aleksandra Andrzejewska z CST Accent MTB Team, która na mecie pojawiła się po 5 godzinach 31 minutach i 40 sekundach. Zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe w wysokości po 600 euro.

W klasyfikacji U23 wygrali Paweł Garczyk (Warszawski Klub Kolarski) i Julia Zięba (LKK Luks Sławno). Osiągnęli oni czasy kolejno 4 godzin 48 minut i 26 sekund oraz 6 godzin 18 minut i 23 sekund.

Na dystansie 55 km najlepszymi juniorami walczącymi w Pucharze Polski XCM zostali Kamil Lach (Kamyk Radzymin MTB Team) z czasem 2 godziny 19 minut 49 sekund oraz Gabriela Janowicz z czasem 2 godziny 53 minuty i 40 sekund.

- Z relacji zawodników wiem, że stanęliśmy na wysokości zadania - komentował Dariusz Batek, dyrektor zawodów. - Gratulacje dla uczestników i podziękowania dla całego zespołu organizacyjnego, którego praca zaowocowała świetną imprezą. Mamy kolejne pomysły i plany na kolejny rok. Już dziś zachęcam do tego, aby zapisać sobie datę przyszłorocznych zawodów w kalendarzu.Prawie 500 dzieci na starcie w sobotęDzień przed zawodami dla dorosłych na linii startu stanęły dzieci i młodzież w wieku do 16 lat. W MTB Gdynia Kids organizowanym przez Gdyńskie Centrum Sportu wystartowało blisko pół tysiąca młodych kolarzy. Młodzi adepci kolarstwa rywalizowali w kilku kategoriach, różniących się długością trasy. Dzieci w najmłodszej kategorii brały udział w zawodach na rowerkach biegowych. Każde dziecko na linii mety otrzymało pamiątkowy medal.

Po najmłodszych zawodnikach swoje zmagania na 3-kilometrowej trasie rozpoczęły dzieci w wielu 7-11 lat z kategorii Medium. W tej kategorii wiekowej zwyciężyli odpowiednio Jan Iwoła z Trek Gdynia Młode Wilki wśród chłopców oraz Kinga Słomion z Belta Team Gdańsk w kategorii dziewcząt.

- Sposób, w jaki przebiegała rywalizacja, powodował nie tylko u kolarzy, ale i u mnie szybsze bicie serca, gdyż emocje wśród najmłodszych sięgały zenitu - mówił radny miasta Gdyni Jakub Ubych, który wręczał zawodnikom puchary. - Nikt nie podstawiał nogi i każdy starał się z siebie wykrzesać nie 100, ale 110 proc. mocy. To napawa optymizmem i wierzę, że wielu z nich pójdzie w ślady starszych kolegów.
W kategorii Maxi młodzież mierzyła się z trasą 5-kilometrową. W tej rywalizacji najszybsi okazali się Julian Zwolak i Jadzia Kucharska.
Czy w tym roku kalendarzowym startowałe(a)ś w zawodach sportowych?
46%

tak

4%

nie, ale jeszcze wystartuję

50%

nie i nie zamierzam

zakończona

łącznie głosów: 76

autor

Joanna Skutkiewicz

j.karjalainen@trojmiasto.pl

Opinie (16)

 • Jest i nasz Mówca.czasem powie coś o doniczce czasem o delfinku pkastikowym. O buspasie i o progu zwalniającym czy o SPP (1)

  Tym razem wystapil jako patron rowerowej przygody. Marek Ł. Człowiek renesansu. Btw. Czy pan Marek przyjechał na tą impreze rowerem autobusem czy jednak blachosmrodem?

  • 17 2

  • blachosmrodem

   • 2 0

 • Świetna, dobrze zorganizowana impreza

  Serio!

  • 9 1

 • a co to za prowadzenie roweru ?

  nie chciało sie podjeżdżać?

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.