Koniec remontu ul. Armii Krajowej. Rowerzyści pojadą nową drogą

14 lipca 2021, 18:00
Joanna Skutkiewicz

Dobiegła końca długa, ponad roczna przebudowa ul. Armii KrajowejMapka w Sopocie. W ramach prac przebudowano i wyasfaltowano drogę dla rowerów - jedną z najczęściej wybieranych przez rowerzystów dróg w Sopocie.Droga rowerowa wzdłuż ul. Armii Krajowej w Sopocie to jedna z najpopularniejszych tras rowerowych w tym mieście. Jazda rowerem al. Niepodległości jest zabroniona, dlatego jadący jednośladami muszą wybierać pomiędzy ul. Armii Krajowej a pasem nadmorskim.

Remont ul. Armii Krajowej rozpoczął się na przełomie kwietnia i maja zeszłego roku i po ponad roku dobiegł wreszcie końca. Dzięki zmianom rowerzyści mogą teraz przejechać przez Sopot bardziej komfortowo i bezpiecznie.

Zmiany dla rowerzystówDroga rowerowa, podobnie jak jezdnia na ostatnim remontowanym odcinku (od ul. Wybickiego do ul. Reja), została wyasfaltowana. Powstały wyniesione, bezpieczne skrzyżowania ul. Armii Krajowej z ulicami Reja i Kochanowskiego. Tym samym zostały zakończone wszystkie prace związane z remontem całej ulicy Armii Krajowej, wraz z położoną przy niej jedną z najważniejszych dróg rowerowych w Trójmieście.

- Gdy inne miasta dopiero budują drogi rowerowe, my je przebudowujemy zgodnie z najnowszymi standardami: prostujemy, wynosimy skrzyżowania - mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. - Szybszy ruch powinien odbywać się bliżej środka jezdni, a droga rowerowa jest buforem oddzielającym pieszych od samochodów, tak by piesi nie musieli poruszać się miedzy dwoma ciągami jezdnymi.

Rower w gdańskich autobusach. List czytelnikaBędzie bezpieczniejW ramach przeprowadzonych prac poprawiono bezpieczeństwo ruchu na skrzyżowaniach - zawężono światło jezdni, dzięki czemu piesi i kierowcy wyjeżdżający z ulic poprzecznych mają większe szanse dostrzeżenia samochodu jadącego wzdłuż ul. Armii Krajowej. Na całej remontowanej ulicy Armii Krajowej posadzono także ponad 50 drzew, lip drobnolistnych i kasztanowców. Koszt całej przebudowy ulicy Armii Krajowej od al. Niepodległości do ul. Reja to ok. 2,7 mln zł.

Przebudowa ulicy Armii Krajowej jest częścią większego projektu pn. "Budowa węzła integracyjnego Sopot Kamienny Potok wraz z trasami dojazdowymi, finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, w ramach mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (RPO ZIT)".

Obecnie trwa jeszcze remont chodnika z prawej strony ul. Armii Krajowej, od ul. Kochanowskiego do ul. Reja, jednak te prace nie są częścią powyższego projektu. Chodnik zostanie wykonany jeszcze tego lata.


Poprawiono też ul. RzemieślnicząNiedawno został przebudowany także najstarszy fragment drogi rowerowej na ul. Rzemieślniczej. Na drodze, którą do niedawna pokrywała fazowana kostka betonowa, położono asfalt. Część rowerowa na całej długości przebiega wzdłuż jezdni - bez zbędnego przecinania z ciągiem pieszym. Ulica Rzemieślnicza, oprócz drzew, zyskała także 12 dodatkowych miejsc postojowych dla rowerów, których powstanie było możliwe w związku z likwidacją 9 miejsc dla samochodów i posadzeniu w ich miejsce drzew.
Czy często jeździsz rowerem po Sopocie?
18%

tak, praktycznie codziennie

28%

dość często

23%

rzadko

19%

nigdy lub prawie nigdy

12%

nie mam roweru

zakończona

łącznie głosów: 306

autor

Joanna Skutkiewicz

j.karjalainen@trojmiasto.pl

Opinie wybrane


wszystkie opinie (48)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.