stat

Krótkowidz na rowerze. Wybrać okulary czy soczewki?

17 stycznia 2020, 7:00
Joanna Skutkiewicz

Na rowerze warto jeździć w okularach. Chronią one nasze oczy przed ciałami obcymi i drażniącym działaniem wiatru. Dla osób z wadą wzroku są wręcz niezbędnym elementem wyposażenia. Czy okulary korekcyjne przeszkadzają w jeździe i jakie są dla nich alternatywy?Od wielu lat okulary są uznawane za modny element garderoby. Dobrze dobrane mogą dodawać nam stylu, uroku lub powagi. Przede wszystkim jednak korygują nasze wady wzroku, a w przypadku jazdy na rowerze chronią oczy przed różnymi obiektami latającymi lub odpryskującymi spod kół.

Okulary korekcyjne nie zawsze są wygodne podczas jazdy na rowerze. Ich szkła parują, opryskują się deszczem, a w razie upadku mogą spaść nam z nosa lub, co gorsza, nas zranić. Receptą na to ostatnie jest wybieranie szkieł i oprawek z bezpiecznych pod tym kątem materiałów.

- Nie ma przeciwwskazań do jazdy rowerem w okularach korekcyjnych - mówi lek. med. Elżbieta Gotalska, okulista z poradni okulistycznej Visus w Gdańsku. - Soczewka do takich okularów powinna być organiczna, nie mineralna. Taka soczewka nie zbije się w czasie ewentualnego upadku. Rekomendowana jest powłoka na soczewce typu Transitions przystosowująca się do warunków oświetleniowych (UV 400). Oprawka okularowa powinna być z tworzywa, np. Miraflex dla dzieci, która nie spowoduje zranienia skóry w czasie upadku.

Okulary korekcyjne, ale sportoweKorekcję w okularach możemy uzyskać też na inne sposoby. Zarówno w salonach optycznych, jak i w sklepach sportowych da się zamówić okulary typowo sportowe ze szkłami korekcyjnymi wykonywanymi na zamówienie lub rozejrzeć się za modelem okularów, do którego da się wpiąć wkładkę ze szkłami korekcyjnymi. Drugie z tych rozwiązań może okazać się bardziej uniwersalne: w przypadku konieczności zmiany mocy korekcji wymieniamy tylko wkładkę, a nie całe szkła. Możemy również korzystać z tej samej pary okularów, nosząc soczewki kontaktowe.

- W przypadku rekreacyjnej jazdy na rowerze, okulary korekcyjne w niczym nie przeszkadzają - mówi dr n.med. Maciej Gawęcki, okulista z poradni okulistycznej Dobry Wzrok w Gdańsku. - Osoby uprawiające kolarstwo jako sport chwalą sobie także soczewki kontaktowe. W przeciwieństwie do okularów, szkła kontaktowe nie zaparowują i nie powodują ryzyka urazu przy ewentualnym upadku. Ci, którzy nie są przekonani do soczewek, mogą także sprawić sobie okulary typowo sportowe z korekcyjną wkładką lub specjalne gogle korekcyjne na grubej gumce. Dobre zakłady optyczne dają możliwość zamówienia akcesoriów tego typu.
Sprawa nieco się komplikuje, jeśli na rowerze szukamy ekstremalnych wrażeń, a nasza ulubiona odmiana dyscyplina to kolarstwo zjazdowe. W kaskach typu full-face zwyczajnie nie ma miejsca na okulary.

- Okulary korekcyjne są zdecydowanie niewygodne podczas jazdy na rowerze szczególnie w przypadku kasków "pełnych", zjazdowych - mówi dr n. med. Mateusz Koberda, chirurg okulista, specjalista chorób oczu z ArtLife w Gdańsku. - Konieczna jest wtedy korekcja okularowa sportowa lub soczewki kontaktowe. Dodatkowo w razie wypadku powstają dodatkowe obrażenia twarzy w wyniku połamania się oprawek okularowych.

Kontakty dla rowerzystySoczewki kontaktowe są popularnym, łatwo dostępnym i stosunkowo bezpiecznym narzędziem do korekcji wzroku. Sprawdzają się również wśród rowerzystów, zarówno rekreacyjnych, jak i wyczynowych.

- Nowoczesne soczewki kontaktowe, zwłaszcza jednodniowe, są rekomendowane dla ludzi uprawiających sport - mówi lek. med. Gotalska. - Są to soczewki silikonowo-hydrożelowe. Materiał ten zapewnia zarówno dopływ tlenu do rogówki, jak i odpowiednie nawilżenie oka. Soczewkami można wyrównać praktycznie wszystkie wady wzroku, również astygmatyzm i starczowzroczność.
To, o czym bezwzględnie należy pamiętać, to dbanie o higienę w użytkowaniu soczewek kontaktowych. Nie należy przekraczać ich terminu przydatności - dwutygodniowe soczewki wyrzucamy po upływie 14 dni od momentu otwarcia oryginalnego opakowania, nawet jeśli tydzień przeleżały nieużywane. Przed użyciem, szkła kontaktowe należy przepłukać specjalnym płynem i - oczywiście - manewrować przy nich wyłącznie czystymi, umytymi dłońmi.

Co ciekawe, choć większość z nas może bez obaw nosić soczewki na co dzień, istnieją osobnicze przeciwwskazania do używania szkieł kontaktowych. Jak przekonują specjaliści, należy także poważnie zastanowić się nad noszeniem soczewek przy uprawianiu sportów wodnych.

- Dobrym rozwiązaniem dla osób uprawiających sport, zwłaszcza dyscypliny kontaktowe, są soczewki kontaktowe - mówi lek. Magdalena Hubert, specjalista chorób oczu z kliniki Blikpol w Sopocie. - Podczas badania, przed aplikacją pierwszych soczewek, okulista wyklucza schorzenia, które są przeciwwskazaniem do stosowania tej metody korekcji wzroku - to np. obniżone czucie rogówkowe, zmiany spojówki, rogówki. Odbywa się wówczas rozmowa, podczas której omawiane są ograniczenia stosowania soczewek kontaktowych. Nie zaleca się np. pływania w soczewkach, gdyż stwarza to ryzyko infekcji rogówki Acanthamoeba - schorzenia bardzo trudnego w leczeniu, często kończącego się utratą przezierności rogówki.

Laserowa korekcja wzroku zamiast okularówJeśli parujące okulary doprowadzają nas do szewskiej pasji, w soczewkach jest ciągle niewygodnie i chcemy rozwiązać dylemat soczewkowo-okularowy raz na zawsze, możemy zastanowić się nad laserową korekcją wady wzroku. Warunkiem jest ukończenie 21 roku życia i stabilna wada wzroku przez ostatni rok. Aby zakwalifikować się do zabiegu, musimy być w ogólnie dobrym stanie zdrowia.

- Laserowa korekcja wzroku to procedura bardzo popularna na całym świecie - mówi dr Gawęcki. - Należy jednak pamiętać o tym, że to zabieg niejako kosmetyczny: likwiduje konieczność noszenia okularów, ale nie konsekwencje wady wzroku. Jeśli z naszą wadą wiąże się na przykład cieńsza siatkówka oka, zabieg korekcji nie zlikwiduje tego problemu.
Czy jeździsz na rowerze w okularach korekcyjnych?
48%

tak

23%

jeżdżę w soczewkach kontaktowych

13%

nie, bo nie lubię

16%

nie, bo ich nie potrzebuję

zakończona

łącznie głosów: 172