• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Książki rowerowe na długie zimowe wieczory

Joanna Skutkiewicz
13 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Długie zimowe wieczory dają dużo czasu na to, aby nadrobić zaległości w literaturze związanej z naszą pasją. Długie zimowe wieczory dają dużo czasu na to, aby nadrobić zaległości w literaturze związanej z naszą pasją.

Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Większość z nas, mając do wyboru jazdę na rowerze lub czytanie o tejże, bez wahania wsiądzie na jednoślad i odjedzie w siną dal. Jednak zimą sprawy nieco się komplikują. Długie zimowe wieczory mogą być jednak dobrą okazją do tego, aby nadrobić zaległości w literaturze przedmiotu.



Czy czytasz książki związane ze swoją pasją?

Kiepska aura za oknem nie oznacza oczywiście braku warunków do treningu. Odpowiednie ubranie i trochę pozytywnego nastawienia pozwolą nam czerpać satysfakcję także z jazdy po śniegu i w mrozie. Z kolei osobom, które nie znoszą zimowej aury, z odsieczą przychodzą zajęcia indoor cyclingu oraz trening na trenażerze.

Sportowa pasja lubi progres, a ten wymaga ciągłego samodoskonalenia. Przedstawiamy propozycje lektur o tematyce rowerowej, które umilą nam długie wieczory. Niektóre z nich mogą zainspirować nas do działania, inne z kolei podpowiedzą, jak trenować, aby stawać się coraz silniejszym zawodnikiem.

Przeczytaj także:



Beletrystyka



(Sz)koła życia - Maja Włoszczowska, Julian Obrocki - wydawnictwo Burda Książki, 2014


Autobiografia najwybitniejszej polskiej kolarki górskiej, dwukrotnej wicemistrzyni olimpijskiej. Maja Włoszczowska w przystępny, a zarazem konkretny sposób, właściwy umysłom ścisłym, opisuje swoją karierę od samego początku. Dzieli się z czytelnikami historią pierwszych kroków w sporcie, smakiem zwycięstw i porażek, a także szczerze opisuje blaski i cienie związane z wyczynowym uprawianiem kolarstwa. Rady od mistrzyni są zawsze na wagę złota, dlatego niewątpliwie warto sięgnąć po tę pozycję.


Mój powrót do życia. Nie tylko o kolarstwie - Lance Armstrong, Sally Jenkins - wydawnictwo Studio EMKA, 2011


Lance Armstrong to postać, obok której trudno przejść obojętnie.
Spektakularny triumfator między innymi legendarnych wyścigów Tour de France, który okazał się wielkim oszustem i niejako skłócił sportowy światek. Po wywiadzie u Oprah Winfrey w 2013 roku, podczas którego oficjalnie przyznał się do stosowania dopingu, środowisko kolarskie podzieliło się na dwa przeciwne obozy. Jedni stwierdzili, że w czasach Armstronga "wszyscy brali", więc tak czy owak wygrywał najlepszy. Inni z kolei twardo stali za odebraniem zawodnikowi wszystkich tytułów i dożywotnią dyskwalifikacją z wyścigów. Niezależnie od poglądu na tę sprawę, autobiografia Armstronga niesie ze sobą pewną wartość. Od nas tylko zależy, czy potraktujemy ją jako studium osobliwego przypadku czy jako przepis na życie pełne sukcesów.



Poradniki



Biblia treningu kolarza górskiego - Joe Friel - wydawnictwo Buk Rower, 2010


Autor poradnika stanął na wysokości zadania i stworzył podręcznik, który przyda się zarówno zupełnie początkującemu, jak i całkiem zaawansowanemu kolarzowi. Książka przeznaczona jest głównie dla osób, które chciałyby piąć się sportowo w górę, a jednocześnie z różnych powodów nie zamierzają nawiązywać współpracy z trenerem. Dzięki podręcznikom takim jak ten można stopniowo stawać się coraz bardziej świadomym kolarzem. Książka będzie także doskonałym prezentem dla kogoś, kto zaczął niedawno pasjonować się tą dyscypliną.


Trening z pulsometrem - Joe Friel - wydawnictwo Inne Spacery, 2010


To kolejny podręcznik autorstwa Friela. Nieprzypadkowo pojawia się on w tym zestawieniu więcej niż jeden raz - ten trener z niemal czterdziestoletnim doświadczeniem pomaga zawodnikom amatorskim i profesjonalnym z całego świata. W "Treningu z pulsometrem" omawia on szczegółowo możliwości wykorzystania bodaj najpopularniejszego narzędzia pomiarowego do treningu. Podobnie jak poprzednia pozycja, także ta książka przyda się osobom, które trenują się same lub chcą pogłębić swoją wiedzę na temat metodyki treningowej.


Podręcznik treningu z miernikiem mocy - Joe Friel - wydawnictwo PUH MAKRA, 2014


Po pulsometrze, kolejnym stopniem wtajemniczenia do metodyki kolarstwa jest trening z
pomiarem mocy. Jeśli decydujemy się na zamontowanie miernika w rowerze, to niewątpliwy znak, że zależy nam na podnoszeniu swoich osiągnięć sportowych. Do tego jednak, poza chęciami, przyda się wiedza. Na rynku istnieją mierniki różnego rodzaju i każdy z nich działa na trochę innej zasadzie, jednak cyferki, które pokażą nam się w komputerze treningowym, to dla nas dopiero początek. Warto wiedzieć, jak wydobywać z tych danych maksimum. Joe Friel po raz kolejny prowadzi nas niemalże za rękę, omawiając najważniejsze kwestie związane z treningiem rowerowym z mocą. Podaje też rozpiski przykładowych treningów, z których każdy ma dać nam określoną korzyść.

Ukryta przewaga - Tom Danielson, Allison Westfahl - wydawnictwo Galaktyka, 2015


Kolarstwo na pozór wydaje się łatwym sportem. Jednak im więcej wymagamy od siebie i od roweru, tym więcej spraw okazuje się bardziej skomplikowanymi. Długie godziny spędzone na siodełku, często w niemal niezmiennej pozycji, potrafią odbić się negatywnie na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Nie dajmy sobie wmówić, że to urok tego sportu i że na rowerze musi być niewygodnie. Czasem pomoże nam profesjonalne ustawienie pozycji na rowerze, czyli bikefitting, a czasem spojrzenie na sprawę od podstaw. Właśnie o tej drugiej kwestii rozpisuje się Danielson. Jeśli bolą nas plecy, sztywnieją nadgarstki lub w inny sposób czujemy że coś jest nie tak - poszukajmy ratunku w samych sobie. Regularnie wykonywane ćwiczenia ogólnorozwojowe, mające na celu wzmocnienie mięśni głębokich, mogą zmienić naprawdę wiele, o ile tylko odpowiednio się do nich przyłożymy. Autor książki przedstawia zestawy ćwiczeń pogrupowane w programy do wyboru, w zależności od zaawansowania.

Żywienie w sporcie. Kompletny przewodnik - Anita Bean - wydawnictwo Zysk i S-ka, 2008

Kompendium fachowej wiedzy, podanej w przystępny sposób i dostosowanej do wymagań sportowców różnych dyscyplin. Autorka niemalże wyczerpuje temat zasad dietetycznych obowiązujących przy aktywności fizycznej. Przedstawia kwestię zarówno naukowo, omawiając procesy biochemiczne i fizjologiczne organizmu, jak i "życiowo", podpowiadając gotowe jadłospisy dla sportowców. Porusza tematy uprawiania sportu w młodym wieku, w ciąży oraz przy diecie wegetariańskiej.


Waga startowa - Matt Fitzgerald - wydawnictwo Inne Spacery, 2012


Matt Fitzgerald to uznany trener oraz zawodnik triathlonu i biegacz. Do spraw okołotreningowych podchodzi z dużą dozą rozsądku, rozwagi i spokoju. W podręczniku "Waga startowa" podpowiada on, w jaki sposób za pomocą regulacji wagi ciała pomóc sobie w osiąganiu sportowych celów. Jeśli spodziewamy się, że dostaniemy magiczną receptę na schudnięcie i utrzymanie masy w ryzach, zawiedziemy się - nie ma tam żadnej instrukcji tego typu. Jeżeli jednak oczekujemy rzeczowych wskazówek i pomocy w wytworzeniu w sobie nawyków na całe życie, ta książka okaże się nam pomocna.

Opinie (29) 2 zablokowane

  • zaraz jakiś napisze żeby kodeks poczytali. Także uprzedzę ich i jako pierwszy to napisze ;) (1)

    • 8 5

    • polecam dla kazdego

      regulacja ,konserwacja i naprawa roweru ... tak mam w swoim gronie znajomych ktorzy z wymiana "kapcia" jada do serwisu .

      • 2 0

  • (1)

    a oni potrafią czytać?

    • 4 8

    • potrafią, ale przychodzi im to z trudnością, a że nie można zmienić przy tym przerzutki, zarzucają temat i idą popedałować, bo to przychodzi im z łatwością

      • 1 4

  • Książka p. Wloszczowskiej to porazka

    Oczy bolą od czytania tego „arcydzieła”

    • 6 4

  • (1)

    Tak kolego tylko kodeks powinni czytac nic wiecej,bo pozniej rower za 3 tys stroj za 2 ty i udaje Rafala Majke , a elementarnej wiedzy z ruchu drogowego brak.

    • 7 10

    • Tyle to może tir kosztuje. Rower więcej.

      • 6 3

  • A może by zainteresowali się czymś jeszcze poza rowerem?

    Z pozycji związanych z pasją proponuję przede wszystkim kodeks drogowy, czyli Prawo o ruchu drogowym, oraz literaturę na temat oszustw sławnych-niesławnych kolarzy. Ten świat nakręca przede wszystkim pieniądz i do niego również pasuje motto: przez sport do kalectwa.

    • 6 13

  • (1)

    Od książki do nienawiści... Ludzie co z Wami?

    • 11 3

    • Zgadzam się... Symbol naszych czasów - artykuł jak wiele innych, o książkach! A pod nim hejt na rowerzystów.

      • 3 0

  • Jak tak patrzę po znajomych "rowerzystach" (1)

    To ich zainteresowania dotyczą "jak bardzo się dziś spociłem/zmokłam w drodze do pracy" oraz "ja to lubię jeździć przez xxx, albo yyy"... Nie ma chwili, żeby nie wspomnieli o rowerze... Już koleżanka weganka jest mniej monotematyczna od tych ufoludków w obcislych spodniach...

    • 3 18

    • Na szczęście nie jestem Bogiem bo bym usuwał konwerterze razem z autorem

      Żeby się nie mógł rozmnażać.

      Strasznie ubodzy w empatię jesteście jadowici hejterzy lub bezmózgie istoty...

      • 1 0

  • "Przepis na rower" (2)

    Polecam, książka o rowerach, a nie o tym jak się najlepiej koksować.

    • 4 1

    • rower power

      trzeci policjant flann o'brienn
      jak rowerzyści mogą uratować świat peter walker
      światło wirtualne william gibson
      dróg nie zbudowano dla samochodów carlton reid
      rowerem i pieszo przez czarny ląd kazimierz nowak

      przyjaciele,
      czytajcie rzeczy dobre, a nie idiotyzmy i reklamę.
      trojmiasto.pl chyba już zdecydowało, czym chce być, niestety

      • 6 0

    • A ja dodam

      Biografię Czesława Langa, coś wspaniałego nie tylko dla kolarzy, i 20 najsłynniejszych etapów Tdf Richarda Moore, lektura obowiązkowa dla kolarzy.

      • 1 0

  • (2)

    Żadna książka nie zajmuje się rowerem w mieście. Wyczyn i rekreacja to margines, a najważniejszy jest normalny rower miejski, na codzień. Autor nie zająknął się o żadnej z ciekawych książek na ten temat, a akurat kilka ich się ukazało w ostatnich latach. Co za ignorant to pisał?

    • 7 2

    • to prawda

      weźmy choćby „jak rowery mogą uratować świat”

      • 4 0

    • to nie ignorant ale gość, który jazdę rowerem postrzega jako sport

      podczas gdy to dla większości ludzi korzystających z rowerów to po prostu TRANsport.

      Obok książek wymienionych przez tX (zwłaszcza napisanych przez Carltona Reida i Petera Walkera) polecam pozycję z 2000 roku: "Miasta rowerowe miastami przyszłości" oraz filmiki na portalu Streetfilms.org oraz portal onestreet.org.

      • 2 0

  • Generalnie nuda

    Na rowerze wolę jeździć a nie czytać o tym jak to inni jeżdżą (na wyścigach)

    • 5 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nocny Duathlon - Airport Gdańsk (5 opinii)

(5 opinii)
zawody / wyścigi

Dni testowe w promotocykle chwaszczyno

dni otwarte

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum