Lasy, pola i jeziora w okolicach Kościerzyny

6 października 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Wdzydzki Park Krajobrazowy zjechaliśmy już wzdłuż, wszerz i w poprzek, dlatego tym razem postanowiliśmy zagłębić się w malowniczych terenach na południe od Kościerzyny. Nasza trasa zatoczyła pętlę wśród malowniczych jezior, łąk i pół Pojezierza Kaszubskiego. Na koniec naszej wycieczki odwiedziliśmy unikatowe w skali światowej - kościerskie Muzeum Akordeonu.Parametry trasy

73 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - łatwy

Trasy rowerowe


Tym razem udaliśmy się w malownicze tereny Kościerzyny. I choć trasę na wycieczkę rowerową ułożyliśmy palcem po mapie, w rzeczywistości okazała się ona całkiem miłą przejażdżką godną polecenia. Wiadomo, że przy układaniu trasy na podstawie mapy w nieznajomym terenie, mogą pojawić się różne niespodzianki. O dziwo tym razem nie zdarzyło nam się zsiadać z siodełka, wszystkie drogi na mapie istniały także w terenie, a przejazd drogami asfaltowymi ograniczał się do możliwego minimum... taki już urok naszych wycieczek, z dala od szos i cywilizacji.

Pojezierze Kaszubskie to obszar, który zaskakuje za każdym razem kiedy realizujemy kolejne wypady rowerowe. Niezliczona sieć dróg, polnych i leśnych duktów, które wiją się pośród dziesiątek przepięknych jezior, lasów, łąk i pól, stanowią ogromny potencjał nie tylko dla wypadów na dwóch kółkach, ale także innych form turystyki i rekreacji. Odległość Trójmiasta od leśnych, kaszubskich krajobrazów jest dodatkową zachętą do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Na koniec naszej wycieczki odwiedziliśmy kościerskie Muzeum Akordeonu.Muzeum Akordeonu w Kościerzynie, to jedyny taki obiekt w Polsce. Nie bez powodu powstało w samym sercu Kaszub. Muzyka akordeonowa ma tu długą tradycję, a sam instrument doczekał się żargonowych określeń tj: świnia, kwecz czy kaloryfer. Instrument ten na stałe zagościł w szeregach kaszubskich kapeli.

Muzeum otwarte zostało 16 listopada 2010 roku, jako oddział Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby m.in. dzięki inicjatywie Pawła Nowaka - akordeonisty i kolekcjonera, którego zbiory częściowo zobaczyć możemy w kościerskiej galerii.

Kolekcja akordeonów, znajdująca się w muzeum jest efektem pasji poszukiwawczej i kolekcjonerskiej Pawła Nowaka, tworzącego swój zbiór od 1999 roku. Pierwszym akordeonem, który znalazł się w jego posiadaniu był podarowany w 1999 roku przez jego wuja Jakuba Kellera akordeon Tatry. W ciągu kolejnych dwóch lat Nowak otrzymał i nabył kilka kolejnych instrumentów, m. in. zabytkowy akordeon Hohner Carmen II. Początkowo akordeony miały stanowić jedynie ozdobę mieszkania, ale jak to z kolekcjami bywa... rozrosła się do ogromnych rozmiarów. Obecnie liczy blisko 200 instrumentów! Prezentowane w muzeum akordeony to zachwycające kunsztem wykonania unikaty, nie tylko o dużej wartości historycznej. Muzeum zaprasza odwiedzających w świat muzyki akordeonowej, która towarzyszy gościom podczas zwiedzania. Ponadto można posłuchać dźwięku instrumentów oraz ich historii ze specjalnie przygotowanych przewodników multimedialnych. Każdy też może spróbować swoich sił w grze na akordeonie.

> Zajrzyj na stronę internetową Muzeum Akordeonu

Zdjęcia z wycieczki rowerowej:
Parametry trasy:

- Początek i koniec trasy: Kościerzyna / Rynek Miejski
- Czas przejazdu szlaku wraz z przerwami: 8 godzin
- Długość trasy: 73 km
- Suma przewyższeń: 612 m
- Trudność trasy: łatwa / po drodze kilka wzniesień
- Nawierzchnia: drogi asfaltowe, gruntowe, leśne i polne dukty
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski lub trekkingowy

Trasę ułożyliśmy na podstawie mapy pt. Nadleśnictwo Kościerzyna,
o skali: 1:50 tys. Wydawnictwa Kartograficznego Eko-Kapio.pl


-Mapa i ślad gps szlakuPolecane przez nas szlaki rowerowe w obrębie powiatu kościerskiego:

  1. Szlak Józefa Wybickiego
  2. Pętla wokół Jezior Wdzydzkich
  3. Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Przytarnia
  4. Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Schodno
  5. Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Lipno
  6. Rowerowy szlak rodzinny Pętla Czarlina
  7. Szlak Kaszubskich Drzymalitów


Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej.
Dołącz do nas indywidualnie, w gronie znajomych bądź z rodziną!

- Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto.info@gmail.com

Parametry trasy

73 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - łatwy

Znajdź trasę rowerową