Leśne trasy rowerowe: pasmo wzgórz Pachołka

24 marca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Trójmiejski Park Krajobrazowy to miejsce wypoczynku i różnorodnych aktywności naszych mieszkańców. Bliskość lasu od osiedli i dzielnic sprawia, że korzystamy z jego duktów i ścieżek niemalże codziennie. Na tutejszych szlakach spotykają się miłośnicy turystyki pieszej, rowerowej, a także konnej. Oznakowanych tras jest sporo, ale tym razem skupimy się na propozycjach, które pomogą wam odnaleźć najciekawsze zakamarki przyrodnicze i krajoznawcze.Proponowane przez nas trasy skierowane będą do osób początkujących oraz o średniej aktywności ruchowej, nie wyczynowców. Drugi artykuł skupia się na paśmie wzgórz Pachołka, które przekraczają 100 m n.p.m. Pierwsza trasa zatacza pętlę i wiedzie głównie szerokimi drogami krawędziowymi, druga jest znacznie trudniejsza, gdyż pokonuje zdecydowanie więcej wzniesień, zarówno w górę, jak i w dół.

Parametry trasy

15 km

Region - Trójmiasto i okolice

Poziom trudności - średni

Trasy rowerowe


Pasmo wzgórz PachołkaRozciąga się między Doliną Rynarzewskiego Potoku w Gdańsku Oliwie a Doliną Świemirowską w Sopocie. Wzgórze Pachołek, na którym znajduje się wieża widokowa, liczy nieco ponad sto metrów wysokości i jak się okazuje, wcale nie jest najwyższym szczytem w tej okolicy. W linii wzniesień, które górują nad ul. Czyżewskiego, przewyższa je licząca 106,4 m n.p.m. Góra Joanna. Jednak i ona nie jest najwyższa z lokalnych szczytów. Najwyżej położonym punktem jest bezimienne wzniesienie, które skrywa się w leśnej gęstwinie nieopodal Borodzieja. Liczy ono 152,2 m n.p.m.

Ciekawostki historyczne na naszych trasach- o Wzgórzu Pachołek:
W 1798 r. na zlecenie opata komendatariusza oliwskiego klasztoru Karola von Hohenzollern-Hechningen powstał na szczycie wzniesienia drewniany pawilon widokowy, który w 1882 r. zastąpiono nową murowaną wieżą o konstrukcji z żelaza (zniszczoną w 1945). Później platformę odbudowano i wielokrotnie remontowano. Obecnie liczy ona 15 metrów wysokości i nadal cieszy się sporą odwiedzalnością. W zeszłym roku przycięto nieco korony drzew i widoki rozpościerają się, tak jak przed laty, na dachy stylowych rezydencji starej Oliwy. Nieco dalej widać gdańskie dzielnice z licznymi wieżowcami, aż w końcu i Zatokę Gdańską.


- o Głazie Esperantystów:
W Sopocie Świemirowie u stóp wzniesień skrywa się historyczna ciekawostka związana ze społecznością esperanto. Na małej polanie zobaczyć można pamiątkowy głaz oraz młody dąb, który posadzono na znak międzynarodowej przyjaźni podczas Światowego Kongresu Esperantystów, w 1927 r. Ideą tamtych czasów było stworzenie nowego, łatwego w nauce międzynarodowego języka, który połączy narody. Języka esperanto nauczano w jednej z sopockich szkół. Niestety, mimo wieloletnich starań, język został wyparty przez angielski, niemiecki i coraz modniejszy hiszpański.


Lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego to ogromny potencjał dla wszelakich sportów i rekreacji. Trasy zależą od naszych potrzeb i kreatywności. Więcej zdjęć (25)

Lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego to ogromny potencjał dla wszelakich sportów i rekreacji. Trasy zależą od naszych potrzeb i kreatywności.

fot. Krzysztof Kochanowicz / GR3miasto

Lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego to ogromny potencjał dla wszelakich sportów i rekreacji. Trasy zależą od naszych potrzeb i kreatywności.

fot. Krzysztof Kochanowicz / GR3miasto


Proponowane trasy rowerowe:Proponowane przez nas trasy wycieczek rowerowych można pokonać także pieszo.

Pierwsza jest dość krótka, skierowana do początkującego rowerzysty bądź rodzin z dziećmi. Nie ma na niej żadnych stromizn, jednak aby rozpocząć wycieczkę w tak mocno pofałdowanym terenie, trzeba wspiąć się na pewną wysokość, aby w dalszej jej części cieszyć się z płynnej jazdy. Po zjechaniu do najniższego punktu trasy, trzeba ponownie wspiąć się do góry, więc nie liczcie, że to trasa pozbawiona wzniesień, jak nad morzem. Drogi bądź leśne dukty są w miarę szerokie, jednak jak to w lesie, bywają też przewężenia, a gdzieniegdzie także nierówności i wystające korzenie.

Druga, dłuższa trasa jest znacznie bardziej wymagająca przede wszystkim pod kątem nachylenia zjazdów i podjazdów. Pamiętajcie, że wzniesienia pasma Pachołka mają ok. 100 m wysokości, dlatego też trasa jest dość interwałowa. Raz do pokonania mamy szybki zjazd, jednak za chwilę albo długi i mozolny, albo krótszy i stromy podjazd. Tu z pewnością nie raz zagrzeje się wam łydka. Trasa zawiera także kilka odcinków technicznych, wymagających dobrej równowagi. Mowa tu o tzw. single trackach, czyli wąskich, niekiedy krętych ścieżkach wspinających się pod wzniesienia, trawersujących między wzgórzami bądź opadających do malowniczych dolin.

Osobiście nie mam na tyle pary w nogach ani tak mocnych nerwów, aby pokonać je wszystkie bez zsiadania z siodełka. Jednak nikomu chyba korona z głowy nie spadnie, jeśli trzeba będzie wziąć rower na plecy?W miejscu początkowym zaproponowanych przez nas tras rozpoczyna się także:


1. Trasa krótka, dla początkujących

- Początek i koniec trasy: Gdańsk Oliwa / parking leśny na końcu ul. Tatrzańskiej
- Czas przejazdu trasy wraz z przerwami: 1-2 godziny
- Długość trasy: 7,6 km
- Trudność trasy: łatwa / po drodze kilka wzniesień
- Nawierzchnia: leśne drogi i dukty, stary chodnik na zjeździe z Pachołka
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski

Kliknij na mapę aby prześledzić przebieg trasy Więcej zdjęć (25)

Kliknij na mapę aby prześledzić przebieg trasy

mat. Open Street Map / Traseo.pl

Kliknij na mapę aby prześledzić przebieg trasy

mat. Open Street Map / Traseo.pl


>>> Mapa i ślad gps trasy krótkiej2. Trasa długa dla średnio zaawansowanych

- Początek i koniec trasy: Gdańsk Oliwa / parking leśny na końcu ul. Tatrzańskiej
- Czas przejazdu trasy wraz z przerwami: 2-3 godziny
- Długość trasy: 15,2 km
- Trudność trasy: średnia / po drodze kilka stromych wzniesień
- Nawierzchnia: leśne drogi i dukty, stary chodnik na zjeździe z Pachołka
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski

Kliknij na mapę aby prześledzić przebieg trasy Więcej zdjęć (25)

Kliknij na mapę aby prześledzić przebieg trasy

mat. Open Street Map / Traseo.pl

Kliknij na mapę aby prześledzić przebieg trasy

mat. Open Street Map / Traseo.pl


>>> Mapa i ślad gps trasy długiejTrasy ułożyliśmy na podstawie mapy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego o skali: 1:25 tys. wydawnictwa Kartograficznego Eko-Kapio.pl.

Inne miejsca, gdzie rozpocząć można powyższe trasy:

- Sopot Świemirowo, parking przy zbiorniku retencyjnym zobacz na mapie Sopotu
- Sopot, parking leśny za zjazdem na Borodziej zobacz na mapie Sopotu

Ostatnim razem opisałem leśne okolice Gdańska Osowy i Gdyni Źródła Marii:


Przeczytaj także:


Kolejne trasy w przygotowaniu ;)

Parametry trasy

15 km

Region - Trójmiasto i okolice

Poziom trudności - średni

Znajdź trasę rowerową

Czy lubisz odwiedzać Wzgórze Pachołek?
40%

tak, bywam tam często

46%

byłe(a)m tam kilka razy lub raz

14%

nie, nigdy tam nie byłe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 200

Opinie (62)

 • Wreszcie cos dziennikarsko opisanego (4)

  Poprosze o kolejne trasy. Moze się zmotywuję.

  • 16 6

  • Właśnie to samo chciałem napisać (3)

   Nowi dziennikarze na tym dziale zasypują nas tylko jakimiś tekstami, jak tylko nie wychodzić na rower. Albo trenować, trenować i trenować i też tylko w sieciowych klubach fitness. Byle katarek i tylko siedzieć w domu. Nowe pokolenie dziennikarskie.

   • 9 0

   • To nie nowe pokolenie dziennikarskie a pójście na łatwiznę (1)

    Innymi słowy przeredagowany tekst: poczytał(a) czyjeś, trochę dodał(a) swojego, zdjęcia oczywiście nie własne, bo to już albo za drogie, albo umiejętności brak. Na tym portalu prawdziwych terenowych artykułów jest już coraz mniej ;(

    • 4 1

    • Ale właśnie opisałeś cechy nowego pokolenia dziennikarskiego...
     Zabawne i smutne jest, że jako "umysł ścisły", mam wrażenie, graniczącą z pewnością, że przeczytałem więcej książek beletrystycznych niż oni.

     • 3 0

   • Nie gorsze, a inne

    Nowe teksty wcale nie są gorsze od opisów tras KK, to po prostu inna tematyka, może też skierowana do innego odbiorcy. Widać, że teksty KK w portalu nie zniknęły, ciągle pojawiają się nowe - i dobrze. Mam wrażenie, że nowi dziennikarze wnieśli sporo świeżości i ładnie uzupełniają się z pracą wykonywaną do tej pory (i nadal) przez KK.

    • 1 0

 • Niestety Nadleśnictwo Gdańsk (7)

  Zdewastował TPK. Leśnicy zamienili wąskie ścieżki stworzone 200lat temu w szerokie drogi, podcieli zbocza, wysypali na nie gruz i wycinają na potęgę zdrowe drzewa, które mogły spokojnie jeszcze żyć. CO gorsze skutki takiej "gospodarki" odczujemy przy większych opadach, gdy poraz kolejny miasto zaleje woda

  • 51 12

  • Gospodarka leśna nie polega na wycinaniu chorych drzew! (6)

   Chore drzewa, bądź zbyt stare drzewa są bezużyteczne, poza tym przerzedzenie lasu jest bardziej potrzebne niż uprawa zgnilizny. Poczytaj trochę, może będziesz mądrzejszy.

   • 10 14

   • Jestem za przerzedzeniem lasu ale także "umiejętną gospodarką leśną" (3)

    W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym z tą wycinką jest różnie. Szkoda, że z dróg i ścieżek nie zabierane są resztki po ścince tak szybko jak te większe, rentowne kawałki drewna. Szkoda też, że mieszkańcy nie mogą sobie

    W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym z tą wycinką jest różnie. Szkoda, że z dróg i ścieżek nie zabierane są resztki po ścince tak szybko jak te większe, rentowne kawałki drewna. Szkoda też, że mieszkańcy nie mogą sobie pozbierać tych mniejszych na własny użytek jak np: w Niemczech. Wszyscy mieliby z tego jakiś pożytek, ale zanim u nas na coś mądrego wpadną, to miną jeszcze pewnie wieki... tylko nie wiadomo czy jeszcze coś po tych lasach zostanie.

    • 9 0

    • Zmiana poglądów? (2)

     Mam wrażenie, że wcześniej często w swoich tekstach negatywnie komentowałeś działania leśników w TPK - ilość wycinek, stan dróg i szlaków po przejściu leśników. Zmiana poglądów?

     • 0 0

     • Nie tyle co zmiana poglądów, co uzupełnienie wiedzy ;) (1)

      Wcześniej patrzyłem na to wszystko tylko z perspektywy turysty: pieszego i rowerzysty. Dziś w tym temacie mam znacznie większą wiedzę i wiem na czym polega gospodarka leśna. Wiem też jakie drzewa są wycinane, a inne pozostawiane i dlatego nie podchodzę do tematu jednostronnie.

      • 1 0

      • I fajnie

       ja nadal patrzę z perspektywy turysty pieszego/rowerowego (z pełną świadomością ograniczonej wiedzy) i nadal boli gdy widzę wycinkę i np. stosy ściętych drzew wzdłuż Kleszej Drogi - i tylko mam nadzieję, że faktycznie

       ja nadal patrzę z perspektywy turysty pieszego/rowerowego (z pełną świadomością ograniczonej wiedzy) i nadal boli gdy widzę wycinkę i np. stosy ściętych drzew wzdłuż Kleszej Drogi - i tylko mam nadzieję, że faktycznie jest to potrzebne i ktoś skalę wycinki kontroluje (a nie tylko kontroluje stan konta...).
       A fajnie, że potrafiłeś przyjąć argumenty drugiej strony, bez upartego trwania przy swoim - dla niektórych byłoby to niemożliwe

       • 2 0

   • to nie powinien być las gospodarczy (1)

    • 3 0

    • Każdy las, nawet park krajobrazowy jest "gospodarczy"

     Kwestia obszarów przeznaczonych do wycinki. Bliżej ośrodków wypoczynkowych i atrakcyjnych miejsc prace prowadzone są w sposób "kosmetyczny". Nieco głębiej pozyskuje się surowiec. Tak było i będzie zawsze, różnica jest w technologii i możliwości dzisiejszego sprzętu, który jest w stanie obrobić materiał na miejscu.

     • 0 0

 • Taki chojrak (7)

  To przejedź drugą trasę we wtorek 26 marca, Mevo, od 8 km z wyładowaną baterią.
  Chyba jednak korona z głowy spadnie, jeśli trzeba będzie wziąć rower na plecy ;-)

  A poważnie, ciekawa seria artykułów,

  To przejedź drugą trasę we wtorek 26 marca, Mevo, od 8 km z wyładowaną baterią.
  Chyba jednak korona z głowy spadnie, jeśli trzeba będzie wziąć rower na plecy ;-)

  A poważnie, ciekawa seria artykułów, mamy pod nosem super trasy, bez oczekiwania, że miasto wybuduje ścieżkę. Jeździłem tam nieraz i się męczyłem, choć z przyjemnością.
  Moje spostrzeżenia - czym lżejszy rower (i rowerzysta) tym większa frajda.

  • 8 7

  • (6)

   Żarty żartami ale dla mevo tereny leśne są w strefie niedozwolonej. Tak wykazuje mapa na ich stronie.

   • 9 1

   • Panie Krzysztofie dziękuję za kolejny artykuł, porządny artykuł ! (2)

    Cieszę się że wznowił pan serię artykułów o trasach rowerowych w obrębie dzielnic i osiedli dla początkujących i średniozaawansowanych rowerzystów. Własne materiały wideo i zdjęcia, to się ceni u prawdziwych dziennikarzy. Aż odechciało mi się ostatnio zaglądać na dział rowery widząc tą "treningową papkę".

    • 7 1

    • Staram się ile mogę, ale po urazie kręgosłupa ciężko dochodzi się do formy (1)

     Trójmiejski Park Krajobrazowy to skarbnica ciekawych dróg i leśnych duktów, na których każdy rowerzysta znajdzie coś dla siebie. W kolejnych odcinkach mojej serii artykułów będę starał się pokazywać różne trasy i szlaki, których w naszym województwie ostatnio przybywa. Zachęcam do lektury.

     • 3 0

     • ps. nigdy nie wsiadłbym na takiego gniota jakim jest rower Mevo

      Wolę już te kilka kilometrów po mieście przejść niż tłuc się takim ciężkim złomem, nawet z turbo napędem ;)

      • 3 5

   • Czyli z MEVO tylko po utwardzonych drogach (2)

    Przy tej konstrukcji to zrozumiałe, choc z drugiej strony z Osowej zjazd do miasta wyłącznie Spacerową. Rynarzewska, Kościerska czy Węglowa odpada. Brak możlwości jazdy do Gdyni, no chyba, że przez Chwaszczyno.

    Z roweru metropolitalnego wyszedł rower dzielnicowy?

    • 2 0

    • przecież strefa niedozwolona nie oznacza zakazu jazdy MEVO (1)

     strefa niedozwolona = tam nie możesz zostawić MEVO za 2 zł więcej.
     Dostaniesz za to ekstra kasę.
     Nikt nie zakazuje jazdy rowerem MEVO w TPK.

     • 1 3

     • Regulamin pkt 30

      Nie mozna się poruszać w strefie (poza drogami utwardzonymi).

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.