Letnie rękawiczki rowerowe

10 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Przemysław Mudlaff
Lekkie i przewiewne długie rękawiczki zapewniają komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem w lecie Więcej zdjęć (17)

Lekkie i przewiewne długie rękawiczki zapewniają komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem w lecie

mat. Endurasport.com

Lekkie i przewiewne długie rękawiczki zapewniają komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem w lecie

mat. Endurasport.com

Jasne jest, że rękawiczki to niezbędny element garderoby kolarza podczas jazdy w chłodnych lub nawet bardzo zimnych warunkach. Mniej oczywista jest natomiast ich przydatność, kiedy na zewnątrz temperatura sięga nawet 30ºC. Letnie rękawiczki rowerowe to jednak niezwykle funkcjonalny i potrzebny gadżet, który podniesie komfort jazdy na bicyklu, a ponadto ochroni dłonie.Oczywiście nie każde kolarskie dłonie potrzebują ochrony w postaci rękawiczek. Jeśli jednak podczas dłuższej podróży rowerem odczuwamy drętwienie ręki związane z długotrwałym naciskiem środkowej części dłoni na kierownicę, posiadamy otarcia lub pęcherze, albo spocona dłoń ślizga się na chwycie, to remedium na te problemy mogą okazać się właśnie rękawiczki.

Dlaczego warto nosić letnie rękawiczki rowerowe?Główną zaletą noszenia rękawiczek rowerowych o każdej porze roku jest tłumienie drgań podczas jazdy, a tym samym podniesienie komfortu jazdy. Większość dostępnych na rynku interesujących nas produktów wyposażono w sprężyste wkładki żelowe różnej grubości, w miejscach styku dłoni z kierownicą. Dzięki odpowiedniemu doborowi rozmiaru rękawiczek ze strategicznie rozmieszczonymi wkładkami żelowymi, możemy zapobiec także drętwieniu ręki podczas dłuższej jazdy. Dobrze rozmieszczone "poduszki" łagodzą bowiem nacisk na nerw łokciowy.

Letnie rękawiczki rowerowe sprawiają również, że mokra od potu dłoń nie ślizga się na gripie, ponieważ nie ma bezpośredniego kontaktu ze sztucznym materiałem chwytu. Dłoń od kierownicy oddziela przecież cienka warstwa materiału, która pomaga dłoni w odprowadzaniu potu, co oznacza, że nie nabawimy się otarć, odcisków, a także ochronimy ją przed odparzeniami. Dodatkowo mokra od potu dłoń może ześlizgnąć się z chwytu, co z kolei może spowodować upadek. To samo może stać się w przypadku śliskich od wilgoci palców, które mogą nieprecyzyjnie zacisnąć się na klamce hamulcowej w nagłej sytuacji.

Jeśli już o niebezpiecznych sytuacja mowa, to warto pamiętać także, że przed upadkiem chronimy się wyciągając dłonie. To tzw. odruch bezwarunkowy, który w przypadku braku rękawiczek może skończyć się zranieniem wewnętrznej części dłoni.Krótkie czy długie rękawiczki?Krótkie rękawiczki rowerowe, czyli te bez zakrytych palców sprawdzą się idealnie u kolarzy szosowych lub pasjonatów trekkingu. Tutaj przede wszystkim liczy się przewiew, a lekkie, krótkie rękawiczki zdecydowanie to zapewniają. Rękawiczek z tzw. pełnymi palcami szukać powinni raczej kolarze MTB. Zakrycie lekkim materiałem zewnętrznej części palców dostarcza dłoniom potrzebnej w letnie dni wentylacji, dodatkowo zapewni ochronę przed zadrapaniami i innymi urazami. Z kolei materiał na wewnętrznej części palców pomaga sprawniej operować hamulcami i manetkami biegów. Ponadto podczas bardziej agresywnej jazdy rowerem w lesie liczy się pewny chwyt, którego nie gwarantują gołe, spocone dłonie i palce. Utrata z rąk kierownicy podczas stromego zjazdu między drzewami może skończyć się tragicznie.

Cechy dobrych rękawiczek rowerowychWybór rękawiczek rowerowych nie jest tak skomplikowanym zadaniem, jak kupowanie np. butów zatrzaskowych czy pedałów. Niemniej warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, które później przełożą się na wygodną i bezpieczną dla dłoni jazdę.

Wartym przeanalizowania i chyba najważniejszym elementem rękawiczek rowerowych jest tzw. padding, czyli wyściełanie wewnętrznej ich części. Zazwyczaj jest tak, że im więcej wkładek żelowych, tym wyższa cena, ponieważ wiąże się to z zapewnieniem wysokiego komfortu dłoniom. Niekoniecznie jednak musi tak być, ponieważ rękawiczki z mnóstwem poduszek mogą przeszkadzać w prawidłowym czuciu chwytu. Idealną sytuacją byłaby możliwość przymierzenia rękawiczek, a także możliwość złapania kierownicy podczas ich wyboru. Dzięki temu już podczas mierzenia sprawdzimy, czy w wybranych rękawiczkach jest wystarczająca ilość żelu i czy nie przeszkadza on w kontrolowaniu kierownicy.

Odpowiednie rękawiczki rowerowe muszą być również idealnie dopasowane. Niektóre z nich zaciska się na dłoni za pomocą rzepa, inne zakończone są gumką. Rękawiczki z rzepami zdecydowania łatwiej się zdejmuje i zakłada. Z kolei te z gumką lepiej układają się na dłoni. Najważniejsze jednak, żeby dobrać odpowiedni ich rozmiar. Jak wszystkie elementy rowerowego ubioru - także rękawiczki, powinny być przede wszystkim wygodne. Wybierz rozmiar, dzięki któremu wewnętrzna część omawianych produktów nie będzie się zawijać, a także taki, który nie spowoduje uciskania dłoni. Rękawiczki rowerowe to gadżet, który musi być dopasowany podczas zakupu, ponieważ po kilkunastu użyciach zdecydowanie się rozejdzie.

Kolejnym elementem, na który można zwrócić uwagę podczas nabywania dobrych rękawiczek rowerowych, są wszystkie dodatki mające na celu ułatwienie ich ściągania z mokrej od potu dłoni. W tym przypadku wyposaża się je w specjalne szlufki między palcami lub kawałki materiału na palcach środkowych od wewnętrznej strony akcesorium.

Przydatna okazuje się też wszyta po zewnętrznej stronie kciuka dodatkowa warstwa frotte, która umożliwia otarcie potu z czoła i twarzy.

Ostatnią, lecz równie ważną co powyższe cechą, jaką powinny charakteryzować się dobre, letnie rękawiczki rowerowe jest materiał zewnętrzny, z którego zostały wykonane. Warto wybierać materiały z elastyczną, perforowaną siateczką. Zapewnia ona bowiem doskonałą wentylację, a tym samym redukuje ryzyko nadmiernego pocenia się dłoni.

Jak prać rękawiczki rowerowe?Ubrania sportowe utrzymuje się w czystości w nieco inny sposób niż te ze standardowych materiałów. Wszystko zazwyczaj wyjaśnione jest przez producenta na metce. Nieprawidłowe czyszczenie produktów sportowych może powodować, że szwy w nich zaczną się rozchodzić, pojawią się dziury, rozwarstwienia, przebarwienia lub kolor ulega zmianie, podobnie jak rozmiar. Podczas prania rękawiczek na rower nie powinno się przekraczać temperatury 30° Celsjusza, wirować, używać wybielaczy, płynów zmiękczających. Ewentualne moczenie może trwać jedynie do 30 minut. Rękawiczki i ubrania rowerowe delikatnie odciska się z nadmiaru wilgoci, nie suszy ich suszarką ani na kaloryferze.

Podsumowanie

Rowerowe rękawiczki na lato to nie tylko modny dodatek. Odpowiednio dobrane, dobre pod względem wykorzystanych materiałów oraz ilości i rozmieszczeniu wkładek wewnętrznych, pozwolą na wygodną i bezpieczną jazdę rowerem nawet gdy na zewnątrz temperatury sięgają 30°C.

Opinie (67) 1 zablokowana

 • wole bez (1)

  • 12 8

  • "Mamilom" pocą się łapki????

   • 0 2

 • W rękawiczkach i bez szalika ?

  • 9 2

 • To już nawet korpomany będą się lansować na rękawiczki? (4)

  Hahah. Buty, mało. Zarowiasty skafanderek, mało. Jeszcze rękawiczki z logo muszą mieć, żeby był lans na Instagramie. Niech nie zapominają o aplikacjach.

  • 18 25

  • Masz w ogóle pojęcie o czym piszesz? (1)

   • 13 2

   • Nie :)

    • 2 0

  • MAsz naprawdę milon miejsc w internecie gdzie robienie z siebie głupka będzie imponować reszcie.
   Więc się realizuj gdzieś indziej

   • 1 3

  • o co chodzi z tym lansem?

   ciągle te same komentarze o obcisłych gaciach i lansie. Kto się lansuje, kto ogląda te instagramy?

   • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.