Literacki Szlak Turystyczny im. Anny Łajming

26 maja 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Projekt Literackiego Szlaku Turystycznego im. Anny Łajming został zainicjowany przez Zbigniewa Gierszewskiego, nauczyciela Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach, któremu twórczość pisarki była bliska. Anna Łajminig związana była z Ziemią Zaborską, dlatego też wyznakowany szlak przemierza najatrakcyjniejsze zakamarki obszarów Zaborskiego Parku Krajobrazowego odkrywając przed turystą jego przepiękną przyrodę. Tereny te wielokrotnie mieliśmy okazję odkrywać: rowerem, pieszo, a także z perspektywy kajaka.Przebieg szlaku i jego sens:

Według znalezionej w Internecie mapy, Literacki Szlak Turystyczny im. Anny Łajming rozpoczyna się w Brusach, a kończy we wsi Kaszuba. Niestety nie udało nam się znaleźć ani faktycznej tablicy początkowej, ani też końcowej, a lokalni mieszkańcy w ogóle nie mieli pojęcia o istnieniu takiego szlaku. Na dobrą sprawę, szkoda też, że trasa nie zatacza pętli umożliwiając turyście powrót w to samo miejsce, skąd wcześniej rozpoczął wycieczkę. Najwidoczniej planiści nie mieli za bardzo pomysłu, jak pominąć ruchliwe drogi, by wrócić z powrotem do Brus. Ale od czego w końcu jest dokładna mapa z podziałką 1:50 tys.? Chcąc bezpiecznie wrócić do celu, wycieczkę zaplanowaliśmy tak, że do samego końca wiodła ona drogami gruntowymi i leśnymi duktami, z dala od jakichkolwiek ruchliwych szos.

Oznakowanie szlaku a przykra rzeczywistość:

Jak się okazuje, już od samego początku trasy oznakowanie szlaku pozostawia wiele do życzenia. Tablice stoją tylko na głównych skrzyżowaniach w mijanych wsiach, jednak po drodze w wielu miejscach mamy zagwozdkę, którędy jechać. Gdyby nie wcześniej wgrany ślad GPS w urządzenie nawigujące, nie dotarlibyśmy do celu. Oznakowań szlaku brakuje nie tylko na rozjazdach dróg gruntowych, ale także na całej jego ciągłości, szczególnie na leśnych duktach. Resztki żółto-czarnych oznakowań można spotkać przed wsią Kaszuba, jednak nie są one umieszczone na drzewach frontalnie, jak w przypadku prawidłowego znakowania szlaków pieszych bądź rowerowych. Umieszczenie oznakowania z boku drzewa powoduje, że jest ono zupełnie niewidoczne dla poruszającego się po trasie turysty.

Izba Pamięci Anny Łajming "zamknięta jest na cztery spusty"

Niestety pomimo szczerych chęci nie udaje nam się również odwiedzić sedna szlaku. Izba Pamięci Anny Łajming, znajdująca się w Przymuszewie, zamknięta jest na cztery spusty. Telefonu do placówki też nikt nie odbiera, co sprawia rozgoryczenie w przygotowaniach do pokonania tego szlaku. Zastanawiamy się, po co więc i dla kogo został stworzony ten szlak. Czyżby dla samej idei?Trudność w pokonaniu szlaku:

Wycieczka Literackim Szlakiem Turystycznym im. Anny Łajming adresowana jest do osób gustujących w turystyce rowerowej na średnim poziomie. Przejazd szlakiem dedykowany jest głównie dla użytkowników rowerów górskich. Na trasie oprócz odcinków asfaltowych i utwardzonych dróg gruntowych mamy do czynienia z leśnymi duktami. Miejscami występuje także grząski piach, a to z pewnością znacznie utrudnia jazdę rowerem turystycznym, nie mówiąc już o wyprawie z sakwami czy przyczepką rowerową do przewozu dzieci.

Miejscowości i najbardziej atrakcyjne miejsca :

1. Brusy: zabytkowy, drewniany dom, naprzeciwko dworca kolejowego
2. Brusy: wzniesiony w latach 1876-1879 monumentalny kościół pw. Wszystkich Świętych
3. Leśno: drewniany kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, wybudowany w latach 1634-1686
4. Wysoka Zaborska: pochodząca z 1900 r. drewniana zabudowa wsi (11 gospodarstw)
5. Przymuszewo: Szkoła Filialna z 1904 r., a w niej Izba Pamięci Anny Łajming
6. Sominy: drewniany, zabytkowy kościół filialny pw. MB Królowej Polski, zbudowany z 1756 r.
7. Sominy: drewniane, zabytkowe domy i zagroda gburska z XVIII i XIX w.
8. Kruszyn: zabytkowe domy, pomnik pamięci koła łowieckiego
9. Parzyn: lipa - pomnik przyrody przy leśniczówce nad Zbrzycą
10. Kaszuba: murowany dworek rodziny Kossak-Główczewskich, wybudowany w 1912 roku
11. Kaszuba: drewniany młyn wodny nad rzeką Zbrzycą

Informacje o szlaku / ślad GPS:

>>>Mapa i ślad GPS szlaku

>>>Mapa poglądowa szlaku (szlaki turystyczne Zaborskiego Parku Krajobrazowego)

-Oznakowanie szlaku: w kolorze żółto-brązowym
-Forma oznakowania: tablice i mało widoczne znakowanie malowane (na drzewach)
-Początek szlaku: miejscowość Brusy
-Koniec szlaku: miejscowość Kaszuba
-Dystans szlaku: 42 km (cała zrealizowana przez nas pętla: 50 km)
-Nawierzchnia:
+w większości utwardzone drogi gruntowe i leśne dukty, miejscami także piach
+na odcinku ze Skorzewa do Blachowa - droga asfaltowa

-Poziom trudności szlaku: łatwy
-Rekomendowany rower: górski / trekkingowy o szerokich oponach
-Trasy nie zaleca się dla turystyki rowerowej z sakwami ani z przyczepką do przewozu dzieci.

Ogólna ocena szlaku: 3/5

Przepiękna przyroda, ale szlak niestety oznakowany byle jak. Literacki Szlak Turystyczny im. Anny Łajming to ciekawy produkt, jednak chcąc go przemierzyć bez błądzenia należy zaopatrzyć się w dobrą mapę bądź ślad GPS i urządzenie nawigujące.GALERIA ZDJĘĆ fot. Krzysztof Kochanowicz

Szlak Literacki im. Anny Łajming w wielu miejscach pokrywa się ze Szlakiem Zaborskim

Dziękujemy wszystkim za udział w naszych wypadach i zapraszamy na kolejne !

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.


Organizator Rajdu:

Krzysztof Kochanowicz
Grupa Rowerowa 3miasto
mail: gr3miasto@gmail.com

Parametry trasy

50 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - łatwy

Znajdź trasę rowerową