Miłośnicy rowerów towarowych zjechali do Gdyni

8 września 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Borowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: rowery towarowe także dla mieszkańców

Zobacz naszą relację z V Ogólnopolskiego Zlotu Rowerów Towarowych w Gdyni

Ich właściciele przekonują, że można nimi przewieźć niemal wszystko, nie stoją w korkach, nie mają kłopotów ze znalezieniem miejsca do parkowania, a jazda na nich sprawia im ogromną frajdę. W ten weekend odbywa się w Gdyni 5. Ogólnopolski Zlot Rowerów Towarowych. W wydarzeniu bierze udział kilkudziesięciu właścicieli takich pojazdów z ponad 20 miejscowości.Wydarzenie zapowiadaliśmy w sierpniowym artykule oraz Kalendarzu imprez


Rowery towarowe mają po dwa albo trzy koła, niektóre z nich mają wspomaganie elektryczne, ale wszystkie wyposażone są w skrzynię, która umożliwia przewóz praktycznie dowolnie wybranego ładunku - można nimi odwieźć dzieci do przedszkola czy przetransportować spore zakupy ze sklepu. W zasadzie jedynymi ograniczeniami są zdrowy rozsądek oraz kondycja właściciela roweru.

Do Gdyni zjechali właśnie miłośnicy tego rodzaju rowerów, aby wziąć udział w ogólnopolskim zlocie. W wydarzeniu bierze udział kilkudziesięciu właścicieli takich pojazdów oraz blisko drugie tyle osób im towarzyszących.

Alternatywa dla jazdy autem- W sobotę rozpoczęliśmy 5. Ogólnopolski Zlot Rowerów Towarowych, który potrwa do niedzieli. Goście przyjechali do nas z ponad 20 miejscowości, od Szczecina po Lublin. Zorganizowaliśmy zlot po to, aby dzielić się swoimi doświadczeniami, rozmawiać o tym, jak rowery towarowe funkcjonują w poszczególnych miastach, ale także aby zarażać innych swoją pasją do tych rowerów. To naprawdę świetny środek transportu na każde warunki w mieście. Ma on bardzo szerokie spektrum zastosowania i śmiało można go uznać za alternatywę dla samochodu - mówi Agata Lewandowska z Referatu Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością Urzędu Miasta Gdyni.
Jak już wcześniej wspomniano, impreza jest na półmetku. W sobotę na skwerze Arki Gdynia odbył się piknik, podczas którego każdy chętny mógł przetestować dowolnie wybrany rower towarowy na własnej skórze, a właściwie własnych nogach. W programie pikniku znalazły się m.in. wyścigi wokół skweru oraz widowiskowa parada ulicami miasta, której trasa wiodła z Orłowa na skwer Kościuszki.

W niedzielę panel dyskusyjnyWarto dodać, że oprócz pojazdów, którym została poświęcona impreza, na krzyżówce bulwaru Nadmorskiego i al. Piłsudskiego można było przetestować również rowery ręczne. Zostały one dostarczone przez członków gdańskiej fundacji "Aktywnie do przodu!", która zajmuje się szeroko pojętą aktywizacją osób niepełnosprawnych.

- W niedzielę 8 września odbędzie się w InfoBoksie część merytoryczna. Uczestnicy zlotu wysłuchają prelekcji i zapoznają się z przygotowanymi prezentacjami. Będą dyskutować m.in. na temat obszarów rozwoju wykorzystania rowerów towarowych w Polsce czy dobrych praktykach z polskich miast, połączonych ze zwiększaniem świadomości społecznej na temat rowerów cargo - uzupełnia nasza rozmówczyni.

Zarejestruj się i wypożycz za darmoNa koniec przypominamy, że od początku tego roku mieszkańcy Gdyni mają możliwość bezpłatnego wypożyczania tych niezwykłych rowerów. Mogą z niej skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. W tym celu wystarczy jedynie poświęcić kilka minut na wypełnienie w sieci krótkiego formularza.

- W tej chwili mamy w naszej flocie 12 rowerów towarowych. Aby wypożyczyć rower, wystarczy wejść na stronę internetową www.mobilnagdynia.pl i wejść w zakładkę "rower cargo". Znajdziemy tam wszelkie niezbędne informacje o naszym projekcie oraz formularz rejestracyjny. Wystarczy wypełnić taki formularz, aby zarezerwować wybrany rower. Następnie umawiamy się z wnioskodawcą na odbiór roweru. Wypożyczamy bezpłatnie na okres do 28 dni - zachęca Paweł Kimel z Urzędu Miasta Gdyni, koordynator projektu promującego w tym mieście rowery cargo.
Czy próbowałeś już jazdy na rowerze towarowym?
19%

tak, to świetny środek transportu

3%

tak, ale nie przekonałem się do niego

48%

nie, ale chętnie spróbuję

30%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 145