Nowe liczniki rowerowe w Gdańsku. Milion rowerzystów w pasie nadmorskim

19 października 2020, 7:00
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowa droga rowerowa i dojście do przystanku PKM Gdańsk Kiełpinek

W październiku Gdańsk rozpoczął automatyczne zliczanie rowerzystów w kolejnych miejscach - na al. AdamowiczaMapka oraz al. Grunwaldzkiej w OliwieMapka. Pomiar dokonywany jest już łącznie w 29 lokalizacjach na terenie całego miasta. Na początku miesiąca odnotowano też milionowego rowerzystę w tym roku na nadmorskiej drodze rowerowej, która jest najpopularniejszym szlakiem w Gdańsku.Zakup, montaż i kalibracja dwóch nowych urządzeń do automatycznego zliczania rowerzystów kosztowała Gdańsk ok. 52 tys. zł. Specjalne pętle indukcyjne wykrywające rowerzystów wmontowano już w nawierzchnię dróg rowerowych:

Nie są to nowe lokalizacje, ponieważ już wcześniej w tym miejscu dokonywano pomiarów z wykorzystaniem liczników. Starsze urządzenia postanowiono jednak przenieść w nowe lokalizacje:

- Montażowi liczników nie będą towarzyszyły totemy z wyświetlaczami. Dane pomiarowe są już prezentowane na stronie RowerowyGdansk.pl - mówi Joanna Bieganowska z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
W przypadku al. Grunwaldzkiej dane z licznika będą połączone z istniejącym pomiarem dokonywanym na drodze rowerowej po stronie Uniwersytetu Gdańskiego. W przypadku al. Adamowicza jest to jedyny pomiar na tej drodze - od momentu montażu odnotowano tam ponad 17 tys. rowerzystów.Milion przejazdów nadmorską drogą rowerową3 października po raz pierwszy przekroczono 1 mln rowerzystów odnotowanych w ciągu jednego roku w pasie nadmorskim. To jednocześnie najpopularniejszy odcinek infrastruktury rowerowej w Gdańsku, co potwierdzają zarówno liczniki, jak i inne pomiary ruchu rowerowego np. przy okazji zmagań rowerowych lub serwisach rejestrujących aktywność fizyczną użytkowników.

Milionowym rowerzystą, wytypowanym przez urzędników na podstawie bieżących pomiarów z pętli indukcyjnej i obecności bezpośrednio w terenie, został pan Bogusław z Wrzeszcza, który tego dnia wybrał się z małżonką w przejażdżkę na trasie Wrzeszcz - falochron w Brzeźnie - Sopot - Wrzeszcz (ok. 30 km). W nagrodę otrzymał torbę rowerową, blokadę typu U-lock oraz zestaw lampek do roweru.

Epidemia koronawirusa znacznie wpływa na ruch rowerzystówW bieżącym roku najwięcej przejazdów rowerami w pasie nadmorskim odnotowano w niedzielę 19 lipca - 11 493 przejazdów.

Co warto podkreślić, ograniczenia związane z epidemią koronawirusa miały bardzo duże przełożenie na ruch rowerowy - po 19 kwietnia, kiedy złagodzono ograniczenia, ruch rowerowy w pasie nadmorskim wzrósł aż dziesięciokrotnie.

Czytaj też:

Hucisko: chodniki także dla rowerzystów

Czy powinno być więcej punktów pomiaru ruchu rowerowego?
41%

tak, to bardzo dobrze narzędzie statystyczne

16%

tak, ale w dzielnicach, gdzie brakuje takich pomiarów

43%

nie, to zupełnie zbędny wydatek

zakończona

łącznie głosów: 351