Nowe liczniki rowerowe w Gdańsku. Milion rowerzystów w pasie nadmorskim

19 października 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Krzysztof Koprowski
Jednym z nowych miejsc pomiarów ruchu jest rejon zespołu biurowców Alchemia. Więcej zdjęć (3)

Jednym z nowych miejsc pomiarów ruchu jest rejon zespołu biurowców Alchemia.

fot. arch. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Jednym z nowych miejsc pomiarów ruchu jest rejon zespołu biurowców Alchemia.

fot. arch. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

W październiku Gdańsk rozpoczął automatyczne zliczanie rowerzystów w kolejnych miejscach - na al. AdamowiczaMapka oraz al. Grunwaldzkiej w OliwieMapka. Pomiar dokonywany jest już łącznie w 29 lokalizacjach na terenie całego miasta. Na początku miesiąca odnotowano też milionowego rowerzystę w tym roku na nadmorskiej drodze rowerowej, która jest najpopularniejszym szlakiem w Gdańsku.Zakup, montaż i kalibracja dwóch nowych urządzeń do automatycznego zliczania rowerzystów kosztowała Gdańsk ok. 52 tys. zł. Specjalne pętle indukcyjne wykrywające rowerzystów wmontowano już w nawierzchnię dróg rowerowych:

Nie są to nowe lokalizacje, ponieważ już wcześniej w tym miejscu dokonywano pomiarów z wykorzystaniem liczników. Starsze urządzenia postanowiono jednak przenieść w nowe lokalizacje:

- Montażowi liczników nie będą towarzyszyły totemy z wyświetlaczami. Dane pomiarowe są już prezentowane na stronie RowerowyGdansk.pl - mówi Joanna Bieganowska z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
W przypadku al. Grunwaldzkiej dane z licznika będą połączone z istniejącym pomiarem dokonywanym na drodze rowerowej po stronie Uniwersytetu Gdańskiego. W przypadku al. Adamowicza jest to jedyny pomiar na tej drodze - od momentu montażu odnotowano tam ponad 17 tys. rowerzystów.Pan Bogusław z Wrzeszcza - milionowy rowerzysta w pasie nadmorskim. Więcej zdjęć (3)

Pan Bogusław z Wrzeszcza - milionowy rowerzysta w pasie nadmorskim.

fot. Rowerowy Gdańsk

Pan Bogusław z Wrzeszcza - milionowy rowerzysta w pasie nadmorskim.

fot. Rowerowy Gdańsk

Milion przejazdów nadmorską drogą rowerową3 października po raz pierwszy przekroczono 1 mln rowerzystów odnotowanych w ciągu jednego roku w pasie nadmorskim. To jednocześnie najpopularniejszy odcinek infrastruktury rowerowej w Gdańsku, co potwierdzają zarówno liczniki, jak i inne pomiary ruchu rowerowego np. przy okazji zmagań rowerowych lub serwisach rejestrujących aktywność fizyczną użytkowników.

Milionowym rowerzystą, wytypowanym przez urzędników na podstawie bieżących pomiarów z pętli indukcyjnej i obecności bezpośrednio w terenie, został pan Bogusław z Wrzeszcza, który tego dnia wybrał się z małżonką w przejażdżkę na trasie Wrzeszcz - falochron w Brzeźnie - Sopot - Wrzeszcz (ok. 30 km). W nagrodę otrzymał torbę rowerową, blokadę typu U-lock oraz zestaw lampek do roweru.

Statystyki ruchu rowerowego w pasie nadmorskim. W kwietniu 2020 r. doskonale widoczny jest spadek ruchu spowodowany obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa. Więcej zdjęć (3)

Statystyki ruchu rowerowego w pasie nadmorskim. W kwietniu 2020 r. doskonale widoczny jest spadek ruchu spowodowany obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa.

mat. Rowerowy Gdańsk

Statystyki ruchu rowerowego w pasie nadmorskim. W kwietniu 2020 r. doskonale widoczny jest spadek ruchu spowodowany obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa.

mat. Rowerowy Gdańsk

Epidemia koronawirusa znacznie wpływa na ruch rowerzystówW bieżącym roku najwięcej przejazdów rowerami w pasie nadmorskim odnotowano w niedzielę 19 lipca - 11 493 przejazdów.

Co warto podkreślić, ograniczenia związane z epidemią koronawirusa miały bardzo duże przełożenie na ruch rowerowy - po 19 kwietnia, kiedy złagodzono ograniczenia, ruch rowerowy w pasie nadmorskim wzrósł aż dziesięciokrotnie.

Czytaj też:

Hucisko: chodniki także dla rowerzystów

Czy powinno być więcej punktów pomiaru ruchu rowerowego?
41%

tak, to bardzo dobrze narzędzie statystyczne

16%

tak, ale w dzielnicach, gdzie brakuje takich pomiarów

43%

nie, to zupełnie zbędny wydatek

zakończona

łącznie głosów: 351

Opinie (74) 1 zablokowana

 • kiedy w Gdyni powstaną nowe liczniki np na Dąbrowie (2)

  i tablice które na bieżąco pokazują ilość rowerzystów , lubię jeździć na rowerze ulicą Zwyciestwa i patrzeć ile jest codziennie przejazdów a nowe tablice jeszcze bardziej mnie zachęcą do jazdy w tamtych okolicach .

  • 8 25

  • (1)

   Mnie ciekawi , dlaczego liczba rowerzystów na ulicy Wielkopolskiej zmniejszył się porównując rok poprzedni o 40 tysięcy , wszystkie liczniki w Gdyni miały więcej przejazdów porównując rok poprzedni , a tylko na Wielkopolskiej jest mniej ? Czyżby źle zliczał liczbę rowerzystów ? Trójmiasto pl możecie zbadać sprawę ?

   • 5 7

   • Tylko rower może nas uratować

    Oczywiście spisek. Przecież to niemożliwe, żeby ludziom nie chciało się korzystać z tak wspaniałego środka transportu jak rower, zwłaszcza na Wielkopolskiej, gdzie trzeba pokonywać stosunkowo stromy podjazd o długości kilku kilometrów.

    • 2 2

 • Nie można lepiej wydać tych pieniędzy (3)

  Np. Na zamontowanie płyt z kampinoskiej na łączniku omijającym szlaban na hokejowej?

  • 9 34

  • Albo chociaż z jedno miejsce parkingowe ....

   • 1 4

  • Nie można.

   • 1 3

  • przydałby się licznik pokazujący ilu rowerzystów nie jeździ z powodu braku ścieżek

   • 2 0

 • Eureka! Od kwietnia ruch wzrósł 10x w najlepszej do jazdy lokalizacj.

  I to przez coronawirusa! Nie tam przez zmiane pory roku, czy tam pogody i temperatury. I jeszcze umieralność spadła, i ludzie już nie chorują. Dzięki ci covid19.

  • 7 10

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.